V preteklih mesecih so policisti obravnavali kar nekaj primerov tatvin in vlomov, ko so bili oškodovani starejši občani, predvsem v osamljenih hišah na podeželju, so sporočili z Policijske uprave Novo mesto. V več primerih so storilci z različnimi pretvezami zvabili oškodovance iz hiš in jih v pogovoru zamotili. Eden izmed njih pa je neopazno vstopil v hišo, jo preiskal in odtujil denar ali druge vredne predmete.
Na policiji pravijo, da taki storilci že na vratih želijo pridobiti zaupanje ali usmiljenje žrtve. Njihov prvi cilj pa je, da žrtev okradejo ali drugače ogoljufajo. Storilci običajno svoje žrtve oziroma kraje, kjer bodo izvršili kaznivo dejanje, izberejo vnaprej in objekte skrbno opazujejo. Njihove žrtve so pogosto ženske in starejše osebe, ki živijo same.
Kaj svetuje policija?
Policisti zato občanom svetuje, da doma ne hranijo večjih vsot denarja, da ključev ne puščajo na t. i. 'skritih mestih' ter da bančne kartice vedno hranijo ločeno od PIN kode. Policija med drugim tudi svetuje, da se pred odpiranjem prepričajo, kdo je 'obiskovalec'. Če se predstavljajo kot uradne osebe, pa naj zahtevajo ustrezen identifikacijski dokument in pojasnilo o namenu njihovega prihoda. Če pa obiskovalec iz hiše želi poklicati pomoč, policija svetuje, da se ponudijo, da sami telefonirajo in pokličejo pomoč. Vsiljivim osebam, ki hitro lahko postanejo nesramne ali celo nasilne, pa policija svetuje, da se odločno uprejo, glasno govorijo, da pritegnejo pozornost sosedov in po potrebi pokličejo na pomoč.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.