Na dan razpisa volitev je bilo v Sloveniji 1.703.712 volilnih upravičencev. Kar pomeni, da na lokalnih volitvah kandidira 2,1 odstotka vseh volilnih upravičencev. Oziroma 1,7 odstotka vseh Slovencev.

Povprečno torej trije kandidati na občino. A odstopanja so velika. V 37 občinah je zaradi samo enega kandidata zmagovalec tako rekoč že znan, saj bo na volilno nedeljo moral prejeti zgolj en glas. Rekordno število kandidatov pa je, podobno kot pred štirimi leti, v Mariboru, kjer se za prvega moža občine bori 18 kandidatov. Imena vseh kandidatov za župane skupaj z njihovimi predlagatelji objavljamo v spodnjem interaktivnem zemljevidu.

Med najmlajšim in najstarejšim kandidatom 78 let razlike
Najstarejši kandidat za župana ima 78 let, najmlajši 24 let. 96 let šteje najstarejši kandidat za občinske in mestne svete, najmlajši pa 18. 18 let je star tudi najmlajši kandidat za člana v svet četrtnih, krajevnih in vaških skupnosti, medtem ko je najstarejši kandidat star 94 let. Zgornje starostne omejitve, kdo sme kandidirati bodisi za župana, bodisi za svetnika, ni. Edini starostni pogoj je polnoletnost.
Pred štirimi leti 2.600 kandidatov več
Na lokalnih volitvah pred štirimi leti je za župane kandidiralo 811 oziroma 123 več kandidatov kot tokrat. Za sedeže v mestnih in občinskih svetih ter svetih četrtih, krajevnih in vaških skupnosti pa 38.015 kandidatov, kar je 2.441 več kot tokrat.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.