Dejstva

Aneks na aneks, milijon na milijon

Ljubljana, 17. 04. 2025 06.00 | Posodobljeno pred 15 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

Milijardni projekt drugi tik gre počasi h koncu, na trasi je opravljenih že več kot 80 odstotkov gradbenih del. A po številnih izzivih, plazovih, kraških pojavih in drugih geoloških zapletih, ki so ves čas spremljali gradnjo, so na obzorju očitno nove težave. Delavci turškega podjetje Yapi Merkezi, ki sicer ostaja pogodbeni partner v naložbi, zaradi finančnih težav zapuščajo gradbišče, njihova dela prevzema Kolektor CPG. Ta pa zaradi zapletov in zamud pri gradnji viadukta v dolini Glinščice v letu 2021 zdaj zahteva dodatnih 350 milijonov evrov, kar bi projekt podražilo za tretjino.

"Ta zahtevek tako po oceni 2TDK kot našega inženirja predstavlja zahtevek, ki ni primeren. Ne po obsegu, še manj po vsebini. Mi smo ta zahtevek zavrnili, ker menimo, da nima nobenega temelja. Smo se pa zmeraj pripravljeni pogovarjati z izvajalci o nekih utemeljenih zahtevkih," za 24UR Dejstva pripoveduje generalni direktor 2TDK Matej Oset.

To, da so tako v 2TDK kot pri državnem inženirju DRI, ki izvaja strokovni nadzor, zahtevek zavrnili, še zdaleč ne pomeni, da je zgodba končana, je prepričan direktor podjetja Kolektor CPG Kristjan Mugerli."Mi smo prejeli zavrnitev zahtevka, zadevo preučujemo, nimamo pa še nekih končnih odločitev. Pripravili bomo svoje obrazložitve in verjetno se bomo morali še kaj odločiti ali dogovarjati."

Aneksi so lahko vsebinski, časovni ali finančni. Z njimi se lahko ureja nova razmerja med naročnikom in izvajalcem, spremembe podizvajalcev, določa dodatna oz. nepredvidena dela, popravlja terminske roke ...

Nove podražitve drugega tira?

Čeprav v 2TDK zagotavljajo, da je 1,1 milijarde evrov vredna, 27 kilometrov dolga proga med Divačo in Koprom v okviru potrjene investicijske vrednosti, se je projekt doslej podražil že večkrat. Z izvajalci so v 2TDK namreč sklenili šest finančnih aneksov, v skupni vrednosti več kot 30 milijonov evrov (brez DDV). "Vsi aneksi predstavljajo 2,7 odstotka vrednosti celotnega projekta," pojasjuje Oset. "Nepredvidenih del je 0,6 odstotka, vse ostalo so zakonsko dovoljene podražitve, ki jih pač obračunamo po veljavnem zakonu in jih kot naročnik moramo upoštevati."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

A dejstvo je, da se bo projekt dražil tudi v prihodnje. Predvsem zaradi 130 metrov dolgega plazu v dolini Glinščice, ki po danes znanih podatkih drsi za milimeter na mesec, in ga morajo zato čim prej ustaviti. "Seveda so za to potrebna dodatna finančna sredstva," priznava direktor 2TDK Marko Brezigar. "Zdaj še nimamo natančnih izračunov, čez približno en mesec pričakujemo, da bomo imeli skupaj z izvajalcem definiran natančen postopek gradnje in potem bomo imeli tudi že ocene vrednosti in bomo videli, kako bo to vplivalo na projekt." 

"Gotovo je sanacija plazu v Glinščici nekaj, česar v fazi ponudbe ali podpisa pogodbe nismo pričakovali," pritrjuje Mugerli. "To bo zato gotovo za sabo potegnilo neke dodatne zahtevke. Ampak če so zadeve inženirsko utemeljene, v skladu s pogodbenimi določili, imamo mirno vest, da se tak zahtevek podpiše."

V rubriki 24UR Dejstva ob 19.00 tudi o tem, koliko aneksov je v preteklem letu odobrila in podpisala Direkcija za infrastrukturo? Koliko je bilo finančnih? Kdaj jih je bilo največ?

 

Serijske podražitve velikih infrastrukturnih projektov

Projekt drugega tira še zdaleč ni edini veliki infrastrukturni projekt z aneksi in podražitvami. 120-milijonska gradnja dobre tri in pol kilometre dolgega slovenskega odseka karavanškega predora se je denimo podražila za devet milijonov evrov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na več kot milijardo evrov in pol težkem severnem delu tretje razvojne osi sta doslej padla dva aneksa za slabih devet milijonov evrov. A to je na le dveh od osmih sklopov – Gaberke in Jenina. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tam, kjer del še niso začeli, pa je že zdaj jasno, da bodo precej dražja od prvih ocen in načrtov. Tak primer je tehnično zahteven odsek med Velenjem in Slovenj Gradcem, imenovan Velunja. Na DARS-u so v prvotnih načrtih ocenili, da bo stal 269 milijonov brez DDV. Ponudba konzorcija domačih gradbincev, ki ga vodi Kolektor CPG, pa je – kot potrjuje Mugerli – kar 130 milijonov evrov višja. "Leta 2022, ko se je delala ta preliminarna ocena, marsikaj ni bilo znano. Novi izračuni so bili potrebni zaradi same vodnatosti terena, določene prilagoditve so bile narejene na projektni dokumentaciji. Če upoštevamo še inflacijo, vsesplošno draginjo, ki se je v teh treh ali štirih letih zgodila, jaz mislim, da imamo za vsak milijon, ki presega tistih 270 iz leta 2021 oziroma 2022, utemeljitev."

Draži se tudi gradnja in obnova zdravstvene infrastrukture

Serijskim podražitvam smo priča tudi pri zdravstveni infrastrukturi. Celovita energetska prenova stavb Nacionalnega inštituta za javno zdravstvo v Ljubljani, Celju in Murski Soboti se je s tremi aneksi podražila za dobrih 700 tisoč evrov. Sanacija ginekologije v Novem mestu za več kot 800 tisoč evrov. Urejanje starega internega oddelka v Novem mestu za dobre tri milijone evrov in pol.

Nič drugače ni pri gradnji nove ljubljanske infekcijske klinike. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je gradbeno pogodbo v višini 95,5 milijona evrov z družbama Kolektor Koling in CGP podpisal januarja lani. A še preden so zahrumeli prvi stroji, je že padel prvi aneks za slaba dva milijona evrov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Razlog za podražitev: sprva so načrtovali, da bodo med gradnjo izselili tudi sosednjo gastrokliniko, a so kasneje ugotovili, da to zaradi prostorske stiske v UKC ne bo mogoče. Zato so morali do klinike predvideti nove začasne dostope – povezovalni predor. "Ta aneks je pravzaprav ta povezovalni tunel," pojasnjuje vršilec dolžnosti direktorja Urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Ivan Osrečki.

Za projekt je bilo predvidenih kar 70 milijonov evrov evropskih sredstev, a so morali 15 milijonov evrov zaradi zapletov in zamud preusmeriti v gradnjo novega onkološkega oddelka UKC Maribor. "55 milijonov evrov pa je neogroženih in ostajajo na projektu gradnje infekcijske klinike v Ljubljani," pojasnjuje Osrečki. 

Protipotresna obnova draži sanacijo UKC Ljubljana

Draži in zamika se tudi prenova osrednje stavbe naše največje bolnišnice. T. i. projekt revitalizacije glavne bolnišnične stavbe ljubljanskega kliničnega centra se je z aneksom zaradi dodatnih del podražil za dobre tri milijone evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Celovita energetska sanacija osrednje stavbe UKC Ljubljana, ki jo vse od začetka spremljajo številni zapleti in zamude, se je doslej podražila trikrat. Prvič in drugič zaradi zamud pri gradnji in dodatnih del. Tretjič, za več kot 15 milijonov evrov zaradi nujne protipotresne sanacije. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ključno vprašanje ob tem je: zakaj takšne protipotresne sanacije 50 let stare glavne stavbe največje slovenske bolnišnice ni predvidel že prvotni projekt?"To ni bilo predvideno, ker je bila na začetku pogodba razdeljena na energetsko sanacijo in revitalizacijo," pojasnjuje Osrečki. 

Projekt celovite prenove glavne stavbe UKC Ljubljana poteka po dveh pogodbah – po pogodbi za energetsko sanacijo, ki vključuje prenovo fasade, strehe ter sistema ogrevanja in hlajenja, ter po pogodbi za revitalizacijo, ki obsega celovito prenovo notranjih prostorov, nadgradnjo električnih inštalacij ter ureditev vodovodnih inštalacij.

Blaž Miklavčič, direktor podjetja GH Holding, ki je dobil oba posla prenove UKC Ljubljana, medtem zagotavlja, da so dodatni stroški nastali tudi zato, ker so se uradniki na ministrstvu in uradu za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu z odločitvijo o protipotresni obnovi obotavljali več kot eno leto. "Ampak zdaj končno je odločitev, ki je edina logična," je prepričan. "Mi smo pripravili projekte, na mizo dali kalkulacije, ponudbe. In nihče s tem ni imel težav, ker je to vse transparentno in preverljivo. Je pa seveda protipotresna sanacija 52 metrov visokega objekta, ki ima skupaj bruto površine skoraj 70 tisoč kvadratnih metrov, velik finančni zalogaj."

Zaradi zamud bo, kot kaže, dražja tudi gradnja onkologije v Mariboru. "Obračunali smo stroške zaradi 13-mesečnega podaljšanja roka. To smo predstavili naročniku, o višini smo se dogovorili, aneks je pripravljen za podpis," pripoveduje Miklavčič. Osrečki pa dodaja: "Dela bodo dokončana v drugi polovici 2026. Trenutno se pripravlja dodatek številka ena zaradi podaljšanja gradbenih del v višini 747 tisoč evrov."

Koliko aneksov, ki dražijo projekte, pa je v preteklem letu odobrila Direkcija za infrastrukturo? Kje so razlogi za serijske podražitve? Gre za pohlep gradbincev, nestrokovnost projektantov? Pa tudi, kaj je šlo narobe pri gradnji akumulacijskega bazena hidroelektrarne Brežice, da so z izvajalcem doslej podpisali kar 32 aneksov? Temo nadaljujemo jutri v rubriki 24UR Dejstva.

dejstva pasica nova
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (160)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zibertmi
28. 04. 2025 19.10
+1
pionir tega je bil sct in gospod zidar,ki je z letalom lahko odpotoval v švicarsko banko na sodišče pa ne.sedanji liderji s to turbo povečali
Pikopiko
18. 04. 2025 08.45
+2
Glede na to, da je Bratuškova ogrtomno denarja ukradla preko NKBM in ga dala tajkunski Kučanovi Probanki ni drugega za pričakovati.
Pikopiko
18. 04. 2025 08.36
+2
A kdo pozna sposobnega in poštenega levičarja?
Omizje
18. 04. 2025 09.31
+0
Pikopiko
18. 04. 2025 08.35
+1
Ukradla denar varčevalcem in ga dala Tajkunski Probanki.
Pikopiko
18. 04. 2025 08.34
+1
Bratuškova, to je tista, katera je ukradla ogromno denarja pridnih ljudi in ga dala tajkunskim bankam. A je kdo pričakoval, da se bo njena pokvarjenost, zloba, nesposobnost zmanjšala.?
Masai_Mara
18. 04. 2025 08.16
+4
Dobro je vceraj povedal eden v Tarci. Pri nas ni pomembno.kaj znas in koliko si sposoben ampak koga poznas in koliko daš. To pove vse.
Masai_Mara
18. 04. 2025 08.14
+2
Ni denarja za place, ni denarja za pokojnine, ni denarja za pomoc prizadetim otrokom, ni denarja za zdravstvo...ga je pa ogromno za korupcijo in nasedle nalozbe. V Sloveniji vodi drzavo gradbena mafija v navezi z vsemi mogocimi gospodarstveniki in politiki, ki si deli milijone in pozre drzavi ves denar da ga prakticno ne ostane za nic drugega. V Novem Mestu so zgradili 200 stanovanj za 20 milijonov evrov medtem ko v Ljubljani gradijo prizidek KC za 200 milijonov. Italijani so porabili za prenovo zel.postaje v Gorici 11 milijonov medtem ko bodo nasi 64 milijonov.. temu izsiljevanju gradbenega lobija z aneksi in nesposobnimi politiki, ki vodijo projekte je treba narediti konec. To je noro kaj pocnejo in kako mecejo nas denar skozi okno. Ce bodo tem ljudem in raznim dobaviteljem med.opreme stopili na prste bo denarja v izobilju. Ker pa imajo tudi sami roke v marneladi pa je to pricakovati prevec iluzorno.
tavbix
17. 04. 2025 21.51
+3
Ni problema...bomo podpisali aneks, vi pa toliko in toliko v kovčku prinesite tja in tja... Tako to poteka... Aja, pa davke bomo dvignili, tak da ni problema...
ZIPPO
17. 04. 2025 21.50
-3
Golob je skoraj v vse bolnišnice po državi in v NIJZ postavil svoje ljudi iz stranke in iz GENi. Mrežo korupcije je postavil. LOPOVI.
modelx
17. 04. 2025 21.58
+1
modelx
17. 04. 2025 21.49
+2
problema sta dva: podkupnine in najnižja cena. Če bi imeli zakon glede plač tujcev, ki morajo biti vsi plačani glede na slo plače za enak profil (no tu pa bi morala biti minimalna bruto plača z 1. tarifni razred 1. izmena brez vseh dodatkov in med razredi vsaj 4% razlike), potem bi imeli red. za vsako dano in prejeto podkupnino pa vsaj 5 let resnega zapora.
ZIPPO
17. 04. 2025 21.44
+2
Od leta 1991 pokradenih 200 milijard. Samostojna Slovenija. Za koga???? SRAMOTA.
štrekeljc
18. 04. 2025 17.05
+2
aijtfia
17. 04. 2025 21.32
+2
vSE z MINISTRICO na čelu pred strelski vod!
blazter
17. 04. 2025 21.12
+3
Nesposobni projektanti, ponudbe pod ceno, da se dobi posel, zamude pri izgradnji in slabo opravljena dela. Torej, aneksi če so resnično upravičeni, se izplačajo v primeru, da je končano pravočasno in po preteku garancije. Izbor najcenejšega ponudnika ni nikoli poceni, to ve vsak pameten gospodar.
Covid 19
17. 04. 2025 20.45
+2
Poglejte te face večne,od direktorja cpg dalje..saj to je recept za korupcijo,so kot Putin,nedotakljivi lopovi povezani z vso mafijo,ki jim omogoča krajo države brez sramu.Protikorupcijska,inšpekcije,nadzor,sodišča..to ne deluje nič..Direktorje je potrebno menjat vsake 4 leta,investitorji bi morali imeti plačane ljudi iz tujine,ki bi nadzirali vsak cent..da o podizvajalcih ne govorimo,kuverte za stotisoče,ki se vračajo na uprave,zakaj ne naredite zakona,ko nek podizvajalec opravi določeno večje delo za glavnega izvajalca,mora ta pri drugem projektu obvezno sodelovati z drugim podizvajalcem in tretjim...ne pa vseskozi leta in leta z istim,kjer so vse kuverte in korupcija utečen posel,vsi v tej lopovski verigi se poznajo,od države navzdol..Golob pa primankljaj nabija preko podražitev in davkov državljanom..Bravo.Lahko se kosamo z najslabšimi na svetu..ni človeka,ki nebi poznal lopova,ali več lopovou po imenih in priimkih in kaj se zgodi..NIČ.
Tomvojo
17. 04. 2025 19.49
+2
Rad bi videl tistega ki bi v nulo naredil predračun za take projekte. Kolektor bo spustil zahtevo aneksa za kakih 50 mio pa bo šlo skozi.
jedupančpil
17. 04. 2025 20.15
+0
v privat sektoeju sigurno! tle se pa s tujim po koprivah maha pa vse bk... pa se odgovarja noben!
2mt8
17. 04. 2025 19.45
+2
KPK in NPU ne vidita ničesar. Lewaci kradejo, lewaci imajo KPK in NPU.
Spark
17. 04. 2025 19.44
+5
Pa kaj je z vami KPK država,vam kapa na možgane…Kolekt krade in pere denar preko vsega možnega..Podizvajalci,ki so že v letih eni in isti..za delo dobijo preplačano in po uradnem plačilu gredo kuverte nazaj določenim osebam..da ni sledljivo..Dejte enkrat kriminalisti in Kpk začeti slediti temu pokradenemu denarju.Plačujemo pa davkoplačevalci vse te kraje in svinjarije!!
TITO50
17. 04. 2025 19.28
+6
Pri nas bi se obnesla edino Kitaska oblast.
branko-r
17. 04. 2025 19.18
+5
v Srbiji so ljudje vstali proti korupciji pri nas je korupcije trikrat več kot v Srbiji ljudje pa nič
vicente
17. 04. 2025 19.11
+5
Kolektor še navadnega lesenega nosilca v Bovcu ne zna naročit,kdo jim daje delo na drugem tiru mgerli zahteva 300 izpogajal bo 150 in vsi bodo zadovoljni!
Spark
17. 04. 2025 19.47
+3
Za rešetkami bi morali biti že dolgo,če institucije nebi bile slepe..