Dejstva

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Ljubljana, 22. 11. 2024 06.00 | Posodobljeno pred 18 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
40

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo želijo uvesti kavcijski sistem. Na podporo koalicije še čakajo, minister Bojan Kumer naj bi jim predlog predstavil v prihodnjih dneh. Poglejmo, kakšno je izhodišče zakona. Kavcija bi znašala med 20 in 25 centov za plastenko. Vzpostavili bi približno 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. To bi nas stalo po vzoru Latvije do 50 milijonov evrov. Kdo bo to plačal? Generalna direktorica Tanja Bolte z Direktorata za okolje napoveduje, da bi leta 2025 pripravili zakon in ga dali v javno obravnavo. Dve leti kasneje bi kavcijski sistem lahko zaživel. Na ministrstvu zagotavljajo, da potrošnik ne bi plačal nič, niti država. Plačali bi proizvajalci, kot so izkušnje iz drugih držav. Kavcijski sistem namreč deluje v 14 državah Evropske unije in v 16 evropskih.  

Po izračunih Zbornice komunalnih gospodarstev, če upoštevamo strošek kavcijskega in strošek delovanja sistema, je to 115 milijonov finančnega toka za Slovenijo, pojasnjuje direktor Sebastijan Zupanc. "To prinese določeni industriji veliko finančno korist, če bi se vsa kavcija zbrala. Ne vemo, kam bodo šle razlike med plačano in vrnjeno embalažo."

"Ministrstvo očitno zanima le kavcijski sistem, ne glede na to, kaj bo prinesel oz. pomenil za prebivalce, pri tem pa računa, da si prebivalci zaradi nepoznavanja tematike želijo kavcijski sistem, kar pomeni, da imajo prebivalce za neumne in nameravajo izkoristiti njihovo nevednost," meni direktorica Recikla Janja Koblar.  

Kot smo že včeraj pisali v rubriki Dejstva, na ministrstvu želijo kavcijo za plastenke pijač tudi zato, ker ocenjujejo, da so cilji, ki nam jih narekuje Evropska unija, lahko ogroženi. Če jih ne dosežemo, bo državo doletela kazen, ki jo bomo plačali davkoplačevalci.

Do leta 2025 moramo ločeno zbrati in reciklirati 77 odstotkov plastenk pijač, do leta 2029 pa 90 odstotkov. 

Enaka analiza, različni zaključki?

A zatakne se že na začetku – pri podatkih. Ministrstvo, proizvajalci pijač in Zbornica komunalnih gospodarstev operirajo z različnimi številkami ali jih različno razlagajo, komentira Tanja Bolte. "Zadnji podatki kažejo nekje blizu 85 odstotkov, temu ne moremo oporekati, imamo pa pomisleke glede na to, da je to prvo poročanje, ni nobenega trenda glede poročanja. Imamo skrbi, ali so to res pravi podatki," je pojasnila v izjavi za 24UR Dejstva. Naknadno pa poudarila, da sortirne analize za 2024 še niso zaključene – manjka še podatek za november in december. Koliko nam torej manjka do ciljev EU?

Medtem ko Sebastijan Zupanc, direktor Zbornice komunalnih gospodarstev pojasnjuje, da sortirne analize, ki jih ima tudi ministrstvo, kažejo, da smo na trg dali 8645 ton plastenk in jih reciklirali 86,78 odstotkov. "Do lanskega leta je zbornica zgolj ocenjevala količino zbranih plastenk. Letos imamo uradne podatke od sortirnic, ki delajo analize v SUP uredbe, izvaja jih certificirano podjetje." Zato kavcijskega sistema ne potrebujemo, ker prvi cilj že dosegamo in smo na dobri poti do 90 odstotkov. "Manjka nam tri odstotke PET plastenk. To je manj kot 280 ton plastenk, kar je tako malo, da je treba preučiti ostale možnosti, da ne obremenjujemo slovenskih potrošnikov z dodatnimi stroški oz. da ukinjamo uporabniku prijazen sistem."

Erika Oblak iz Eko kroga opozarja, da nikoli niso dobili analiz, da bi številke lahko preverili. "Zanimivo je, kako so se dvigovale te številke, ki jih objavlja zbornica. Vmes pa se ni zgodilo nič bistvenega, da bi opravičevalo te dvige. Zato v te podatke dvomimo." Kavcijski sistem pa bi zagotovil transparentne podatke. "Ko se embalaže označijo s črtno kodo, se preko avtomata oz. ročnega čitalnika, ko se vrne na vračilno mesto, zabeleži in vsak trenutek imamo natančne podatke, koliko je bilo dano na trg in koliko je bilo vrnjeno."

'Zaspali smo na lovorikah iz leta 2012'

Nobena evropska država ne dosega predpisanih ciljev za leto 2030, pravi Erika Oblak. Dvomi, da bo Slovenija sposobna doseči cilje, če to še ni uspelo nobeni državi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Slovenija se sicer glede recikliranja odpadne embalaže uvršča v sam vrh držav članic Evropske unije. Po podatkih Eurostata smo leta 2022 reciklirali 51 odstotkov. Boljši sta bili samo Belgija in Nemčija. In to med državami, kjer so podatki primerljivi, saj je uporabljena enaka metodologija pri podatkih. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po mnenju Tanje Bolte smo malce zaspali na lovorikah iz leta 2012. "Pri ločenem zbiranju je krivulja leta 2012 zelo strma narasla, a se je ustalila. Težko dosežemo nadaljnje odstotke, ker nimamo 'buma', kot smo ga naredili 2012. Žalosti me, da se ne moremo pametno odločiti, kaj želimo." 

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Po mnenju direktorice Interzero Darje Figelj je Slovenija glede recikliranja odlična na papirju. "Interzero dela po celem svetu. Verjamemo, da nič ne gre v nič. Da se vsak odpadek, vsak produkt, ki ga ustvarimo kot družba, ponovno uporabi. Slovenija zaostaja za tem ciljem, žal moramo reči, da smo bližje nerazvitemu jugu."

Dodaja, da imamo v Sloveniji pri ravnanju z odpadki težavo. "Interzero smo pionirji na področju kavcijskega sistema, razvili smo ga pred 20 leti in ga uspešno izvajamo v Nemčiji. Sistem v Sloveniji je nepregleden, dovoljuje vrsto slabih praks. To je enostavno nedopustno. Če v to nepreglednost in netransparentnost dodamo kavcijski sistem, je to še ena izgubljena priložnost za okolje." Tudi okoljevarstvenica Erika Oblak opozarja na netransparenost pri odpadni embalaži. "Ne vemo, koliko točno damo na trg, ne vemo, koliko ločeno zberemo, ne vemo, kako dosegamo cilje."

'Prevzemamo kupe smeti'

Uporabi se samo delež odpadne embalaže, 70 odstotkov gre v sežig, tako pravi Darja Figelj. "Ker komunalna podjetja ne zagotovijo embalaže, ki bi jo bilo možno reciklirati in ponovno uporabiti. Žal DROE, kot je Interzero, prevzemamo kupe smeti, kjer se lahko sortira 30 odstotkov in manj embalaže, katero se preda naprej v reciklažo. Kavcijski sistem bi lahko nekaj izboljšal, ne pa usodno." Problem je, da niso urejene osnove.

Iz Surovine prihajajo podobni očitki. "Predvsem je problem mešana odpadna embalaža, vsa ostala, ki nastane pri komunalah, ni problematična. Mešana bi lahko bila precej bolj kakovostno zbrana. Tu se pojavlja precej odpadkov, ki niso embalaža, odpadkov, ki spadajo v zabojnik mešanih komunalnih odpadkov, pa tudi drugih," pojasnjuje vodja pravne službe Ajda Pleterski. Sebastijan Zupanc pravi, da v fazi sortiranja komunale ugotavljajo, da vsa embalaža ni kakovostno presortirana. 

Tako kot v Surovini, tudi pri Dinosu niso naklonjeni uvedbi kavcijskega sistema, saj da bo močno posegel v ravnanje z odpadno embalažo, ki deluje zelo dobro. "S strokovno podprtimi ukrepi, ki jih zagovarjamo, bi lahko brez dvoma zasedali 1. mesto v EU in širše." Kavcijski sistem predstavlja vzporeden sistem ločenega zbiranja odpadkov, zagon pa bo izjemno drag, kar bo preneseno na ceno izdelka.

Letno 60 evrov 

Po podatkih Zbornice komunalnih gospodarstev na leto v povprečju na prebivalca zberejo 364 kilogramov komunalnih odpadkov. Za to komunalam potrošnik plača 60 evrov letno oz. pet evrov vsak mesec. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

10 let o tem, kako preprečiti kupe odpadne embalaže

Interzero in Surovina sta se na ustavno sodišče pritožila glede Janševe novele Zakona o varstvu okolja. Ravnanje z embalažo bi iz rok družb, ki ravnajo z odpadki oz. t. i. DROE dali novi neprofitni družbi. Na Surovini so želeli preprečiti monopol, pravijo. "Mi smo 10 let opozarjali na to, kaj bi bilo treba storiti, da kupi odpadne embalaže ne bi ostajali na dvoriščih komunal. Ministrstvo ni v tej smeri naredilo nič." Figelj dodaja, da novela zapira odprt trg, saj je odvzela možnost podjetjem, ki se s tem ukvarjajo, da bi delovala v Sloveniji. Ustavno sodišče še ni odločilo, je pa izvajanje členov zamrznilo. Zdaj o tem presoja Sodišče Evropske Unije. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

daiči
05. 12. 2024 12.38
vse kr so nardil s zamaški prtrjenimi na flašah so, da so revežem k so jh zberal za kašno kilo kruha in litr namiznega vzel se to, plus še nekaterim otrokom k so jh zberal za fun in dobrodelnost so tud njim ta vesele odvzel. to je ta njihov zelen svet.
patogen
29. 11. 2024 11.15
-1
Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju? - ne samo pri ricikliranju. Slovenska uspešnost je velika Potemkinova vas, temelji pa na zapufavanju. Razen posameznih športnikov seveda.
branko-r
22. 11. 2024 17.14
+0
hahaha Slovenija je povsod uspešna samo na papirju drugače smo pa 300 let za recimo sosedo Avstrijo
vezuv_
22. 11. 2024 15.37
+1
Jaz se pa spomnim, ko smo imeli kavcijski sistem vračila, predvsem steklenih steklenic. Nekaj časa je veljalo, potem pa so to zadevo ukinili.
kritika1
22. 11. 2024 14.52
+3
Ne vem zakaj zgodbo zapletate? Stvar je zelo enostavna. Če bi pločevinke in plastenke zbirali po sistemu kavcij, bi bili učinki bistveno boljši. Poglejte si kaj vse med odpadno embalažo, poglejte kaj se zgodi s plastenkami ..., koliko dodatnih stroškov je potrebnih, da se vse to sortira in prečisti. Če bi imeli sistem kavcij in vračanja to odpade in vsa kvalitetna plastika se vrne in je praktično takoj uporabna za proizvodnjo. Vemo, kdo stoji v ozadju, da gre za veliko denarja, ki ga sedaj poberejo "izbrani". In ne vem zakaj nebi dobil nazaj denarja za plastenko, ker sem embalažo plačal. In še nekaj ste pozabili, da smo državljani poceni delovna sila, ki pridno ločuje, denar pa poberejo drugi. Si morete misliti, da moram biti vesel, da lahko papir ločeno zbiram v posebno kanto, potem še plastiko, steklo pa odnesem na ekološki otoček in po novem še olje. Edini pravi strošek podjetij ki skrbijo za odvoz eo mešani odpadki, vse ostalo so surovine, ki imajo ceno. Nihče se ne ukvarja z nami, ki smo pridni ločevalci in jim prihranimo veliko dela? Zakaj nebi dobil nazaj vsaj nekaj evrov, kot npr. v Nemčiji ...! In ob vsem tem me res pojezi, da sistem deluje drugje, samo pri nas je neverjetno veliko težav?
Vitruvio
22. 11. 2024 14.35
+3
Hrvaški posamezniki prihajajo s kombiji in praznijo zabojnike pred stanovanjskimi bloki ter odvažajo vse od papirja ,plastične in steklenice in pločevinke .
Julijann
22. 11. 2024 14.15
+4
Zakaj se pa Zmajevih mehurčkov višje ne sme komentirati? Mogoče zato, ker bi sam dodal, da gazirana pijača ni glih med najbolj zdravimi. Sploh pa za nosečnice, katere že tako rada zgaga peče.
Mucamaca2
22. 11. 2024 14.13
+1
Danes je prisel na netflix film Buy now! in poglejte kam gre vse
Verus
22. 11. 2024 13.58
+8
To velja za celo množico reči - PLAČA: na papirju je povprečna 2400 Bruto, v resnici je povprečna tisoč evrov nižja! GOSPODARSTVO: na papirju razvoj, v resnici zapiranje številnih podjetij. BREZPOSLENOST: na papirju najnižja, v resnici je brez službe okrog 80 000 Slovencev!!! PROSTA DELOVNA MESTA: na papirju jih je veliko, v resnici je 95% objavljenih delovnih mest laž in ne obstajajo. ZAKONODAJA: na papirju je zakonov milijon, v se redno uveljavlja samo tiste, ki kaznujejo VAS ali političnega nasprotnika. ZDR, Zakon o varstvu osebnih podatkov ipd. Vse to so mrtve črke na papirju... in še je moč naštevati, a je že ta komentar predolg za večino.
devote
22. 11. 2024 13.53
+2
v prihodnosti se sploh ne bo vec rabilo komunalnih centrov... vse , kar se bo kupilo bo imelo kavcijo... trgovine bodo prevzemale nazaj iztrosene artikle , ker jim bo v interesu da bo kupec kupil novega. v sloveniji je itak locevanje temeljilo na prisili s strasenjem inspektorjev preko medijev, placevala pa narocene objave komunala .
nestabilen
22. 11. 2024 13.38
+5
Zbudte se ze,na svetu se reciklira 1% stvari.
duhccc
22. 11. 2024 12.55
+7
placa proizvajalec za embalazo za unicenje potem kupec placa za unicenje embalaze potme pa se komunala itak zavajanja
aviktora
22. 11. 2024 11.22
+6
Še za ljudi ni denarja, bo pa za smeti.
asdfghjklč
22. 11. 2024 10.55
+8
Še na papirju je daleč od uspeha. Sramota in žalost.
Tadi 1973
22. 11. 2024 10.30
+10
Pa saj v Sloveniji smo res uspešni samo na papirju. "Dolgi gobci" pa kamorkoli pogledaš. En tipični primer. Na Malti avtobus, na katerem dobiš slušalke s prevodi. Prevodi pa mater v čisto vseh jezikih na svetu, le v slovenščini ne. Pa kdo je kriv za to? Nesposobnost zunanje politike, ki bi verjetno morala samo malo seči v žep in bi bil problem rešen. Pa ni potrebe, ker pač mi tega ne rabimo. Tu je le en primer, ki pa jih je na milijone. Nehajte se hvalit, nehajte govoriti nekaj brez veze, ampak raje kaj storite, da nam bo bolje!!!!!!!
a res je
22. 11. 2024 10.19
+10
Glavni problem je, da priseljenci ne ločujejo odpadkoc, to velja 100% za tiste albansko kosovskega izvora. Namenona mečejo odpadke kamor se jim zazdi. V zabojnik za bio odpadke malto ipd..
Nianana95
22. 11. 2024 12.44
+3
Tako so navajeni doma, zakaj bi počeli drugače pri nas.
Mekenzi
22. 11. 2024 10.13
+4
Ta naslov je pa ideni resnični papir se prenese recikliranje je zelo slabo, plastenke vidiš vse povsod v hribih, ce bi bilo vracljivo bi bilo zelo malo, v naravi plastenk. 😭😭😭🇸🇮
a res je
22. 11. 2024 10.24
+3
Tak pokaže svojo kulturo in se ima celo za nekaj več, ker spusti odpadek kot drek iz riti.
neobremenjen_
22. 11. 2024 10.08
+4
Konkurenca pravi: Ne rabimo. Logično, ker jim odžira zaslužek, saj bo na račun manj plastenk v zabojnikih manj odvozov. Jaz pa pravim: Rabimo, ker bo zato marsikatera plastenka iz jarka romala v zbirni center. Zbiralci sekundarnih surovin so pripravljeni. Včasih, če se spomnete, kakšno je bilo stanje z vozički na parkirišču pred trgovino. Danes, ko dobiš nazaj 50 centov ali evro, je red.
Nianana95
22. 11. 2024 09.33
+9
Pa je kdo preveril kaj se dogaja s plastenkami po tem ko jih mi recikliramo? A je še vedno praksa, da se pobere subvencije, nato pa pretovori v Afriko, od koder večina konča v oceanih?
Julijann
22. 11. 2024 09.17
+12
Je pa Slovenija, oz.trenutna vlada zelo uspešna pri izčrpavanju pokojninske blagajne. Ne le vsem " zaslužnim" športnikom po t.i.Vilfanovem zakonu, sedaj bajni dodatki še kulturnikom. Vsak, ki je prejel kdaj eno izmed 21 nagrad, ki se podeljujejo v kulturi, no, po novem so vtaknili še prejemnike Ježkove nagrade, dobi 1.600€ in več dodatka pri pokojnini. SPIZ pa že sedaj nima dovolj za vse, ki so vplačevali. Sramota, kako je ta vlada radodarna do posameznih skupin. Ob vsakodnevni inflaciji, ki se opazi pri nakupu osnovnih dobrin, je pa za 40 let dela kar dovolj 720€. Ali za tiste, ki so zboleli je kar dovolj 350€ invalidske penzije, ali za tiste, ki niso mogli naredit 40 let, ker je šel delodajalec v stečaj, drugega dela pa niso dobili, imajo za 35 let dela kar dovolj 450€. Bruh nad potezo vlade.
a res je
22. 11. 2024 10.29
+3
100% drži kar je napisano. Mogoče so pokojnine za delovne ljudi zato tako nizke, da bi se jim pobralo nepremiče ali prisilno, ker be bodo zmogli plačevanja stroškov ali prostovoljno, ker bodo poceni prodajali nevzdrževane nepremičnine, da se bodo lahko preživeli.