Dejstva

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

Ljubljana, 20. 09. 2024 06.00 | Posodobljeno pred 22 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
74

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Medtem ko se vrstijo prodaje agroživilskih podjetij tujcem, Pivka-Delamaris in skupina Farme Ihan ostajata v domačih rokah. Še več, Farme Ihan celo v državnih, njihov lastnik je Slovenski državni holding. Trenutno dogajanje v panogi, prodaja tujcem, je po mnenju Mateja Resnika, generalnega direktorja Farme Ihan, posledica dlje trajajoče slabe panožne in kmetijske politike v Sloveniji. V zadnjih letih so se sicer direktorji menjali kot po tekočem traku, dobro leto skupino vodi Resnik. "Treba se je vprašati, kaj slovenska država, gospodarsko okolje naredi, da se bo kapital obdržal v živilsko-predelovalni industriji, da bo vlagal in potem ne bo skrbi, da živilskopredelovalna industrija ne bo obstajala in se razvijala."

Osamljeni jezdeci

Kako se je skupina Pivka - Delamaris ohranila v slovenskih rokah, v rokah menedžerjev? Predsednik uprave skupine Pivka - Delamaris in predsednik Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij (ZKŽP) pri GZS Janez Rebec pojasni, da jih je pred leti prevzela družba Jata Emona. Hkrati pa imajo še zadružno lastništvo. "Imamo dva trdna slovenska stebra." Takrat so šli v diverzifikacijo oz. v tri dejavnosti, da so nekako trdno na nogah, pojasnjuje. Ali bodo zmogli v prihodnje, je težko reči, saj je vsako leto zgodba zase. "Postajamo premajhni tudi, če smo kot skupina Jata Emona še kar veliki. Ta moč skupin je postala prioritetna v Evropi. Bomo res eni osamljeni jezdeci, če bomo tako ostali, kot smo zdaj." Ali bodo zmogli v prihodnje, pa je težko reči, saj je vsako leto zgodba zase. 

Pivka je v večinski lasti Jate Emone oz. slovenskih menedžerjev. Ti so Jato Emono odkupili z lastnimi sredstvi in posojili od paradržavnih skladov SOD in KAD, pa tudi od družb pooblaščenk in ostalih oz. so jo skozi podjetje Irgram postavili na novo. Jata Emona je pomemben slovenski proizvajalec krmil in jedilnih jajc. Največji lastnik med njimi je tudi vodilni Stojan Hergouth, ki ima v lasti dobrih 25 odstotkov. Janez Rebec ima denimo v lasti štiri odstotke Jata Emone.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pomembna pridobitev Pivke Perutninarstva in tudi primorsko-notranjske regije pa je bil prevzem podjetja Delamaris in selitev iz Izole v Pivko. Pod isto streho sodi tudi Kras Sežana, ena najbolj prepoznavnih znamk mesnopredelovalne industrije. Iz stečajne mase podjetja MIP je Pivka perutninarstvo 2018 kupila nekdanji obrat. Skupina Pivka - Delamaris ima tri tovarne: tovarno piščančjega mesa v Pivki, tovarno konzerv Delamaris in tovarno mesnih izdelkov v Kromberku v Novi Gorici. "Imamo kar razvejano dejavnost in vsaka tovarna ima praktično tudi neko svojo usmeritev, ampak pod našo kapo." 

Boljša kontrola, boljša kakovost

V Pivki - Delamaris niso odvisni od uvoza. "To je ena prednost kontrole že od matičnih jat, dan starega piščanca, krmil. Jata je naredila tudi velike odkupne centre za žita v severovzhodni Sloveniji. Imamo vse, kar je potrebno, da sami kontroliramo vse. Tudi velika podjetja v Evropi nimajo tako integrirano, kot imamo mi tukaj. To se potem tudi pozna na kvaliteti končnega produkta." 

Prihodnost družbe Farme Ihan ni jasna

Družba Farme Ihan je v fazi prestrukturiranja, njihova prihodnost ni jasna. Čaka jih obsežno prestrukturiranje, da bi se obdržali na trgu. "Naš največji izziv je tudi največja priložnost, to je obdržati in razviti celotno verigo in jo narediti konkurenčno ter učinkovito, zato da bomo lahko na dolgi rok konkurirali s ceno in ponudbo, ker če bomo predragi, potrošnik tega ne bo kupil in smo v začaranem krogu." So investicijsko podhranjeni, ker v zadnjih letih ne samo pri njih, ampak v celotni industriji ni bilo nobenih resnejših vlaganj ne v infrastrukturo ne v obnove. "Cilj je, da zagotovimo kapital za prepotrebne obnove od hlevov do proizvodnih kapacitet. Zdaj smo v fazi razgovorov z lastnikom, jaz mislim, da bo do konca leta zadeva zelo jasna, v katero smer bomo šli." Bodo morali v prodajo tujcem?

 Skupina Farme Ihan je sestavljena iz petih odvisnih družb, ki sestavljajo vertikalno proizvodno verigo: proizvajajo goveje meso, svinjsko meso in tudi leko. Imajo dve lastni prašičji farmi, ena je v Krškem, ena v Kočevju. Tam letno proizvedejo 90 tisoč pujsov tekačev, ki so težki 25 kilogramov. To predstavlja dve tretjini vseh slovenskih tekačev, tretjino tega prodajo naprej v Sloveniji, dve tretjini odpeljejo v vzrejo njihovim kooperantom, slovenskim kmetom. Ti vzredijo prašiča do 110 kilogramov, potem pa jih dostavijo v njihovo lastno prašičjo klavnico v Šentjurju, od tam svinjske polovice pripeljejo v Meso Kamnik, kjer je predelovalna proizvodnja, pa tudi goveja klavnica. 

Ni velikih vlaganj

Živilskopredelovalna industrija po oceni agrarnega ekonomista dr. Andreja Udovča ni v najboljši kondiciji. "Praktično od vstopa Slovenije v EU, ko se je bilo treba prestrukturirati iz trgov jugoslovanskih republik na druge trge, nekih zelo velikih vlaganj, posodobitev ne opažamo. Sploh pa ne v industriji predelave mesa, rastlinskih kmetijskih proizvodov. Druga zgodba je mogoče v industriji pijač." 

Prepuščeni sami sebi

Kakšna prioriteta je živilska industrija za državo? Janez Rebec meni, da deklaritivno država vedno reče, da smo pomembni, a v resnici smo več ali manj prepuščeni sami sebi. Zato se vsaka panoga znajde po svoje. Se pa, tako Rebec, bistveno premalo investira, če hočemo biti konkurenčni. "Nimamo zadosti konkurenčnosti na strani delovne sile in je relativno draga. Nimamo zadosti sodobnih kmetij, s katerih izhaja surovina, nimamo tudi opreme v samih živilskih obratih, ta je premalo sodobna, ni robotizirana še tako, kot bi morala biti." Potemtakem je prostora za izboljšanje živilske industrije zelo veliko, če želi biti pomemben del slovenske industrije, dodaja Rebec. 

'Pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo'

Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije, pravi, da bi pričakoval od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo, kaj je zanjo pomembno. "Je pomembno elektrogospodarstvo, telekomunikacije, zdravstvo ... Eden ključnih stebrov je hrana." V nasprotnem primeru, če bomo brez lastne živilskopredelovalne industrije, bomo primarni produkt, kot so meso, mleko in zelenjava, izvažali, nazaj bomo pa uvažali nekaj, česar nismo pridelali in nimamo kontrole nad kakovostjo, dodaja. "Nerad se poslužujem termina, da mora država za nekaj poskrbeti, ampak s strateškim pogledom bi se moralo določiti, koliko živilskopredelovalne industrije potrebujemo v posameznih sektorjih, da bi lahko svojim državljanom nudili stabilnost čez naslednja desetletja."

Ni znano, kdaj bo strategija

Na ministrstvu snujejo prehransko strategijo, ki bi zagotovila povezanost prehranske verige, s tem pa višjo samooskrbo in robustnejšo prehransko varnost države. Časovnice še niso določili, pravi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić. Želijo si jo oblikovati skupaj z vlado, s širšo javnostjo in akterji v kmetijstvu. "Strategije nismo imeli skozi desetletja in zato se kaže neurejeno stanje na področju kmetijstva, ker se je pogosto delovalo brezciljno." Osnova so trajno varovana kmetijska zemljišča, povezovanje prehranske verige in vključevanje podnebnih sprememb. 

V mesni industriji ni kadra

Drug problem, s katerim se sooča celotna mesna industrija, tako Matej Resnik, pa je pomanjkanje kadra. Balkanski bazen je izpraznjen, gre pa za panogo, kjer so delovni pogoji zelo zahtevni. To vse vpliva na dvig stroškov. "Pred kratkim je bila sprejeta nova panožna kolektivna pogodba, ki bo najnižje osnovne plače do leta 2028 dvignila za celo več kot 60 odstotkov. Ta problem bomo reševali na način, da bomo uvozili, čeprav se to grdo sliši, delavce iz Azije, da bodo opravljali lažja dela v proizvodnji."

Konkurirajo pa evropskim cenam, pojasnjuje Resnik, kar ponazori na primeru Avstrije. "Je 4,5-krat večja od Slovenije, proizvedejo 20-krat več svinjskega mesa kot mi. Imajo povsem drugačno regulacijo, nižje proizvodne stroške, ekonomija obsega je drugačna in so konkurenčni v širšem evropskem prostoru. Mi pač z njimi tekmujemo."

Da bi vsi akterji v tej verigi lahko preživeli

Po mnenju Stanka Tomšiča, direktorja KZ Trebnje - Krka, bi morala država predvsem omogočiti pogoje, da bi lahko vsi akterji v tej verigi preživeli. Občutek ima, da gre v zadnjem času ravno v obratno smer. Povečujejo se stroški dela, stroški elektrike in nove obdavčitve. "Država bi morala vzpostaviti okolje, kjer bi vsi lahko preživeli in dosegali tržne cene. Morala bi jasno predstaviti realne tržne cene. Ne pa se iti populizma in govoriti, kako je vse predrago."

Se bo govedoreja splačala?

Ali se bo Klemnu Škufci v prihodnosti govedoreja še izplačala, ne more napovedovati, tako kot ne prihodnosti slovenskega kmetijstva. "Jaz se včasih pohecam, da se mi slovenski kmet zdi kot ene vrste najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico." Ne zavedamo pa se, pravi, da ta kmet za evropske razmere kljub temu še vedno prideluje zelo kakovostno hrano. "Mi mislimo, da je to samoumevno, ne zavedamo pa se, da ni. To se lahko enkrat tudi drugače obrne in bomo iskali hrano drugje. Verjemite mi, da ne bomo nikoli več dobili tako kakovostne, kot jo lahko pridelamo sami doma. Že zaradi kratkih dobavnih verig in transporta."

Izgubili smo prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota

Ministrica opozarja, da smo v  zadnjih 10 letih izgubili 10.000 hektarjev kmetijskih zemljišč. "Izgubili smo prehransko varnost verjetno za občino Murska Sobota ali dve manjši občini. Tu je naša domača naloga, da zaščitimo kmetijska zemljišča prve kakovosti, da bomo lahko pridelali kakovostno hrano, ki bo ostala v Sloveniji."

Vsak vidi svoj vrtiček

Da poslovno sodelovanje v verigi šepa, meni Toni Balažič, izvršni direktor Panvite. Nekoč dobri odnosi so se porušili. "Konflikti so se začeli, ker so se vsi v verigi na eni strani borili za isto vrečo subvencij, namesto da bi že takrat država znala ločiti subvencije za podjetja in kmete ter imeti tudi popolnoma drugačno strategijo." Prišlo je do prevelike politizacije tega problema, dodaja.

Predvsem pa je ključno povezovanje. "Vsak vidi samo svoj vrtiček, ne vidimo pa skupne slike," je kritičen Tomšič. 

Se bomo čez pet ali 10 let spraševali, kaj smo naredili narobe?

Imamo 80 odstotkov kmetij na hribovitem in goratem predelu, večinsko so namenjene za živinorejo in iz tega mora izhajati strategija, dodaja Florjančič. "80 odstotkov govedine proizvedejo male in srednje kmetije. Zanje moramo nekaj narediti, da bomo še vedno imeli dostopno, zdravo, kakovostno slovensko govedino. Da se ne bomo čez pet ali 10 let spraševali, kaj smo naredili narobe, kot smo pri prašičereji, kjer smo samo 35-odstotno samooskrbni." 

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buča hokaido
21. 09. 2024 14.03
+0
V soseščini v Dravljah je kmetija, gojijo govedo. Ker so člani SDS, so dobili ogromne kredite z obrestno mero okoli 1%, skupno 1,5 mio. €. Zgradili ogromen hlev in še veliko drugega. Ob hlevu je travnik, na katerem so se krave pasle dvakrat v 50 letih. Ob hlevu pa šotor, v katerem je nekaj krav, odprt z obeh strani, da piha veter in mraz preko živali. Na sprednji strani stoji star zarjavel traktor s prikolico, da se s ceste me vidi noter. Se pa sliši mukanje krav, včasih podnevi in ponoči.
džonborno
20. 09. 2024 17.39
+6
Država daje subvencijo kmetu, da ta lahko proda govedino po 2,47 EUR/kg. Se pravi da država subvencionira trgovca, ki meso lahko kupi pod proizvodno ceno ceno. Trgovec seveda prodaja z 100% maržo, kar nikogar ne moti. Država naj namesto subvencij določi odkupne cene mesa (in ostalih živilskih proizvodov) ter omeji marže. Ne da trgovski centri rastejo kot gobe po dežju, kmetije pa propadajo če jih država ne sponzorira!
spaceair
20. 09. 2024 16.54
+5
zadnje čase se nobenemu nič ne splača, če folka ne opehari nad 100% marže plus
Tomy1
20. 09. 2024 16.36
+6
Pravega kmeta, kot so bili včasih ( kolobarjenje, naravno sobivanje...) ni več. Tale hiperprodukcija , prekomerno gnojenje, bio ingeniring , takšni in drugačni preparati in zahteve celo po drugačnem obračunavanju goriv in elektrike se mi zdi milo rečeno za Kozlat... Ker šele takrat ima Kmet zadosti !
Skinwalker
20. 09. 2024 16.22
+2
Kmeti so zelo pomembni za nas in bodocnost.. ko za politike nebi model reci glede na to da sledijo bolano AGENDO in hocejo unicit kmete. Da bi pol uvazali to kaj lahko sami pridelamo..
srecnii
20. 09. 2024 14.52
+3
Po Gorenjem je 80-90% njiv s koruzo....že silirajo-..za prehrano govedi. Meso pa večina izvozjo v tujino....potem pa v naših trgovinah kupiš uvoženo pokvarjeno meso. Saj je razlika več kot očitna.
suleol
20. 09. 2024 14.16
+5
kaksno subvencijo dobijo ljudje na minimalcih
čevapgpt
20. 09. 2024 13.40
+5
in seveda ta kmet lahko v okolici počne vse kar mu pade na pamet. tudi zajebava sosede z "nujnimi kmečkimi opravili" sredi noči. in na koncu dobi še 50 jurjev subvencije letno.
natmat
20. 09. 2024 11.31
+4
Kmetje naj raje protestirajo pred veletrgovci kot da se ukvarjajo s kanalom 00....
suleol
20. 09. 2024 14.15
-2
ukvarjajo se z janukovicem (komada gargija)
Smuuki
20. 09. 2024 11.03
+8
Ideja o javnih subvencijah ki jih plačujemo vsi je na mestu. Podpiram jo. Javmost, davkoplačevslci imamonpravico vedeti kje ta denar konča. Ovjaviti VSE subvencije ne samo kmetijske. Ne pozabimo da mala kmetija 15 glav živine dobi enkrat letno subvencijo 1500€. Socialna subvencija 12 x 600€ je bistevo višja od kmetijske. Prav prejemniki teh subvencij imajo najmočnejši glas pri kmetijskih subvencijah. Še najbolje za vse bi pa bilo zakoj ukiniti VSE subvencije in priznati tržno ceno ki pokrije vsaj vse stroške. Tak razrez subvencij kot je sedaj zapira kmetijo za kmetijo. Ne pozabimo 2/3 slovenskih subvencij pobereta perutnina ptuj v ukrainskih rokah in panvita v hrvaških rokah. 1/3 si razdeli slovensko kmetstvo. Zakaj je temu tako ve židan sd ki je na novo uredil razrez slovenskega deleža subvencij. V javnosti se operira s podatki o velikih subvencijah za kmete jih pa vsak posameznik kot socialec dobi mnogokratnik kmetijske. Tudi mediji bi lahko objektivno operirali s temi podatki. S svojim zavajanjem ali nepoznavanjem kmetstvu delajo veliko krivico
Uporabnik1556982
20. 09. 2024 10.33
+11
Subvencije so sicer javen podatek, pa vendar bi bilo prav, za vsakega od nas, da se javno ve, kdo je dobil kakšen € od države, torej ta € mi vsi plačujemo, da se vidi, koliko davka vsak plačuje in potem ocenjujemo lahko realno. Za pridobitev subvencij v kmetijstvu pa mali kmetje dobijo nekaj € v primerjavi z večjimi podjetji, .... Ko bo v EU kmetijstvo vstopila Ukrajina, bo verjetno kar pokop kmetijstva. Pa še nekaj, samooskrbni v Sloveniji smo samo še v govejem mesu, mleku, jajcih, perutnini, ostalo pa skupaj z nami kmetje kupujemo v Sparu, Hofru, Jagru itd. So redke kmetije, da imajo doma vrt, .. Vse poti peljejo v to, da bo hrana "rastla" v trgovini, v tujini jo lahko že gledaš.. to je prihodnost.. da kmetov s traktorji ne bo več... in njiv tudi ne.. in hlevov tudi ne... in živali za rejo tudi ne več... in ne subvencij
srecnii
20. 09. 2024 14.54
+1
Potem dejmo še javne plače objavit in vse subvencije ki jih dobijo podjetja....bo šlo
JohannDoe
20. 09. 2024 10.28
+7
Večina evropskih subvencij za kmetijstvo in tudi slovenskih ne gre k domačemu kmetu, vašemu sosedu. Večina subvencij gre v velike pravne osebe, torej firme, ki nimajo z vašim kmetom sosedom nobene veze. Evropska in naša državna kmetijska politika je usmerjena k podpiranju "kmetov" kot velikih podjetij in multinacionalk. Tem je figo mar za naše podeželje, delajo jim itak najeti in uvoženi delavci, za kvaliteto na krožniku jim je pa mar samo toliko kot jih s tem namenom za vrat drži zakon. Če se že morate zapičit v kake subvencije, je precej bolj logično da se zapičite v ta del namesto v vašega soseda, ki vam ne pusti ponoči spati, ker si je za oranje kupil novejši traktor.
JohannDoe
20. 09. 2024 10.04
+8
@krompirček "zal je ze marsikdo ugotovil da so srbi in hrvati ze pred nami v marsicem" ------ Hrvati capljajo za nami v BDP per capita, Srbi pa za njimi še bolj kot Hrvati za nami. Tako da dokler celotno hrvaško gospodarstvo sloni na poletnem izkušičku od turizma in Srbi trumoma drejo k nam v boljše življenje, o neki prednosti, razen za posamične bogate tajkune, ne moremo govorit. Da pa se v določenih segmentih Hrvati res razvijajo bolj kot mi pa vzrok leži v naših problemih, ki se jih držimo in jih ne spustimo kot da smo sredi oceana in so naš rešilni jopič. Od propadle garniture do propadle davčne in razvojne politike te iste garniture. In na račun istega razloga nas bodo počasi gospodarsko ujele in prehitele države kot so Češka, Poljska. Češka je že v tem trenutku primerljiva z nami. Mi pod staro garnituro zgolj jadramo na starih uspehih (ali neuspehih drugih) in molzemo kobilo ter nalagamo na barko bremena kolikor se da, dokler kobila ne crkne, barka pa potone, "gopodarji kmetije" in kapitani bodo pa na suhem in varnem.
Buča hokaido
20. 09. 2024 09.56
+1
Pozabljate, da so imeli Srbi in Hrvati vojno, pri obnovi pa je pomagal zahod. Sami bi bili zelo daleč zadaj. Najprej se sproži vojna, da se potem lahko investira.
suleol
20. 09. 2024 14.18
Buča hokaido
20. 09. 2024 16.34
+1
Seveda. Najprej rušil, potem pa obnavljal. Da jih je imel v pesti.
King Kralj
20. 09. 2024 09.55
-4
Kako najcenejsi cistilci okolja? Pa mater poglejte malo kaksen denar gre za subvenvije, pa olajsave za gorivo, zdravila za zivino, nakupe strojev, gradnje hlevov, pa nepovratna sredstva in se in se. Dejstvo je, da se precej mladih odrece prevzemu kmetije in gredo v sluzbe za 1100 evrov place, ker jim stari kmet ne prepusti vodenja kmetije do svoje smrti. In dejstvo je da je precej zadruznih kmetov prodali svoje deleze v predelovalni industriji, mislec, da bo po nastopu novega ladtnika ostalo vse po starem. In se in se bi se dalo nspisat.
Stajerc_w
20. 09. 2024 10.14
+6
Vedno te subvencije omenjas. Isto kot da bi reko denar za šolstvo gre otrokom, in za zdravstvo pacientom. Od kod mislis da se financira 15 pisarniških voluharjev za 1 kmetijo. Na konci ti pa še tiste usluge zaračunajo. Na subvencijah živijo samo tavelike firme kriv pa pol un kmet ko dobi par sto evrov da je brege pospucal. Agropodjetja pa miljone kot nagrado za slabo-kvalitetno hrano. In nobenih olejšav za gorivo ni več (vrnjene trošarine), če pa želiš ceneje tankat kmetijsko nafto (kurilca) da bos veckrat lahko filtre menjal si, pa ti jaz zrihtam. In od kod ti to koliko denarja gre za zdravila za zivino? Placa se iz lastnega zepa. Kar se tice nakupa strojev in gradnja hlevov? A ni to proizvodnja? Torej ko fabrika menja proizvodnjo linijo se ploska, ko pa kmet takrat pa prokleta podgana kaj si privosci.
JohannDoe
20. 09. 2024 09.51
+4
@krompir "pred 30 leti ostali skupaj kot ena drzava bi bili danes 4 velesila" ----- To povej bratom Srbom, ki so hoteli imeti Jugoslavijo kot podaljšek Srbije. Naši so v devetdesetih do konca vztrajali in sanjali o ohranitvi Juge, konfederaciji in ne vem čem še, dokler jih Beograd ni postavil pred golo in trdo dejstvo, da bo Juga bodisi kot veliki Srbistan ali pa je ne bo. Vse ostalo jokanje na to temo je isto kot, da bi jokal nad tem, da zakaj ni bil Hitler ob svojih ambicijah še demokrat ker bi sedaj bili vsi skupaj prva sila Evrope in druga Amerika, promet po avtocesti pa bi namazano tekel. Ja, klinc... ni bil. Zbudite se in gremo dalje.
suleol
20. 09. 2024 14.19
+2
kmetavz nimas pojma zakaj je juga radpadla vorasaj liderja svojga
Buča hokaido
20. 09. 2024 09.44
+0
Kmet je komunalno podjetje, ki svoje njive in travnike zasuje s škropivi, to pa potem uživa živina. Tudi perutnina, ki zoba zastrupljeno koruzo in druga žita.
JohannDoe
20. 09. 2024 10.08
-3
Kmet je kot ženska. Z njo ne moreš bit, brez nje pa še manj.
Smuuki
20. 09. 2024 11.21
+1
Ja proizvodnja gaziranih pijač ene fabrike v zrak spusti,porabi nekajkrat več co2 kot vse krave skupaj. Ena deponija smeti proizvede 10x več metana kot vse krave skupaj. Kje iščemo rešitev za zmanjšanje toplogrednih plinov? Pri kravah. Social subvencije za nedelo beri lenobo so 10x večje kot kmetijske za proizvodnjo hrane in stalno urejeno kraino. Kdo zdaj zavaja? Zakaj zavaja? Ker kmetijskim subvenvijam rečemo subvencije, social subvencijam smo si izmislili novo ime. Rečemo jim social transferji. Eno in isto je to. Iz proračuna se plačuje oboje. Kdo več vzame in kdo več plača davkov si lahko mislimo vsi. Kmetija ima plačane vse davke socialci so jih oproščeni. Kdo je glasnejši? Socialci
ijsales
20. 09. 2024 09.42
+4
ajam zato pa vlada spreminja 327 člen Zurep3, ki bo omogočal razlastitev kmetijske zemlje za potrebe gradnje t.i. javnih ustanov in to po ceni kmetijskega zemljišča . v lj. bi tako plačali 5 eurov za m2 in gradili socialna stanovanja, ki jih bodo čez nekaj let prodajali.... lastniki jmetijskih in gozdnih zemljišč po celi sloveniji zbudite se - obeta se plenjenje zemljišč s sztani občin 30 sem je tema v državnem zboru....
suleol
20. 09. 2024 14.21
ja zbudte se pa spet zaprite center komunikacij ni ravno vasa vrlina ja
Protoc
20. 09. 2024 09.22
-2
Bi ti funcionarji ki so vse to dovolili...v casu jugoslavije, bi bili na Golem otoku. Tito je imel preprost rek za republiko "tuje ne rabimo, svoje pa ne damo"..danes je pa vse drugace!!! "Svoje najboljše damo, tuje pa najslabše kupujemo" ker delajo da kmet nebi vec imel samooskrbe..oz drzava..ampak da si odvisen od trgovinske uvozne hrane..ampak saj Slovenija je to lepo sprejela, lepo to Slovenci papajo in se cisto nic ne prituzujejo..vidim da bi jedli tudi..ce bi vam ponudli
Smuuki
20. 09. 2024 11.23
+1
Svoje ne damo ha ha. Koliko Slovenije je podaril Italiji? Kot zmagovalec druge svetovne po navedbah učbenikov zgodovine. Pa realnist? Kot vse pri komunistih zlagano
suleol
20. 09. 2024 09.19
+5
pricakoval bi da bo Slovenija s svojo osamosvojitvijo, napredovala obdrzala drzavna top podjetja, ne pa da nas po 25 letih kupujejo srbi in hrvati ki so kao 100let za nami
krompirček
20. 09. 2024 09.24
+1
zal je ze marsikdo ugotovil da so srbi in hrvati ze pred nami v marsicem. da smo pred 30 leti ostali skupaj kot ena drzava bi bili danes 4 velesila na svetu. anglezem in njihovi mornarhiji bi pa tudi ze odklenkalo ki zivijo in se bohotijo na racun naroda. pa tudi bruselj bi 100x premislil kaj dela