Dejstva

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?

Ljubljana, 13. 03. 2025 06.00 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
138

18 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Kopališče Ilirija za dobrih 62 milijonov evrov nam je ljubljanski župan Zoran Janković razkazal prejšnji teden oziroma dva tedna pred odprtjem, ki bo v torek, 18. marca. Kako so novo kopališče Ilirija zaznamovale milijonske podražitve? Prva ocena v proračunu pred petimi leti – dobrih 36 milijonov evrov. Leto pozneje – leta 2021 – je bilo na javnem razpisu vseh šest ponudb predragih, zato je občina po pogajanjih – leta 2022 – podpisala pogodbo s podjetjem Makro 5 gradnje za 53 milijonov evrov. Danes je bazen dražji za skoraj 18 odstotkov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po besedah župana Jankovića ne gre za podražitve, ampak za dodatna dela. "Vse tisto, kar je projektant narisal in kar je nadzornik potrdil, smo mi priznali kot dodatna dela." Da ni bilo podražitev pri gradnji, županu pritrdi Jakob Žigante, vodja trženja v Makro 5. 

Župan je obljubljal kar se da nizko ceno, se spominja mestni svetnik Jasmin Feratović iz vrst Piratov. "Da bi šlo skozi pri ljudeh, proračunu, mestnih svetnikih. 30 milijonov je že bil nek pogajalski poskus. Pri veliko projektih tako začrta najprej reče nižjo ceno zato, da publika to sprejme, potem postopoma začne zviševati." In še: "Ves čas občina komunicira ni podražitev, ni podražitev, ni podražitev, samo dodatna dela. To je PR, če mene vprašaš." Pred petimi leti je šlo za čisto drug projekt, odgovarja Janković. "Zame velja cena, ko gremo na pogajanja, ko dobimo izvajalca. Ne govorite mi o 30 milijonih pred petimi leti, govorite o 43 milijonih, ko je bila pogodba, imeli smo pet ponudnikov, dobil je najcenejši kot vedno."

 

 V rubriki 24UR Dejstva bomo razkrili notranjost Ilirije tik pred odprtjem. Katera dodatna dela so nam pokazali? Zakaj Iliriji nasprotuje stroka, ki je bojkotirala tudi natečaj leta 2000? Katere druge projekte še načrtuje župan Janković – jih bo gradil Makro 5? 

18 aneksov

Zakaj pa je bilo potrebnih 18 aneksov? Vrstile so se spremembe podizvajalcev, sodelovalo jih je več kot 40, s tremi aneksi pa so lani začeli kopališče dražiti. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Dodatna dela za 9 in pol milijona evrov

Od marca do decembra je bilo za 9 in pol milijona evrov dodatnih del. Konkretno: za 1,2 milijona evra so zgradili dodaten požarni izhod iz garažne hiše in povezali garažno hišo z obstoječim podhodom pod Bleiwesovo cesto. Za 2,9 milijona so naredili dostop do kolektorja, dodatno razsvetljavo, spremenili ograje in strop. Decembra znova dodatna dela za 5,3 milijona – zgradili so zdravstvene ambulante in pritrdila za sončne celice. "Mislim, da so do konca skrival, koliko bo ta projekt stal. Postopoma aneks za aneksom, milijonček za milijončkom in zdaj smo tukaj, kjer smo, pri 62 in pol milijona," opozarja Feratović.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po besedah gradbenega inženirja Klemna Prebevška in direktorja gradbenega sektorja pri Makro 5 je bil prvi aneks za dodatni požarni izhod iz garaže in razširitev izhodne poti iz garaže za boljšo varnost uporabnikov. "Drugi aneksi so povezani z manjšimi spremembami, dodatnimi naročili, tu imamo Eleo kot glavnega projektanta in avtorja iz Avstrije."

Bile so izboljšave na pobudo projektanta Elea iC, ki se je projektu priključil leta 2018, pojasnjuje Angelo Žigon. "Da bo objekt boljši. Vsak, ki bo šel notri pogledat, bo videl, zakaj ta objekt stane, kolikor stane. Že samo konstrukcijsko imamo razpone 54 oz. 55 metrov nosilne konstrukcije. To so že velike mostne konstrukcije." 

V proračunu je za kopališče že rezerviranih dodatnih 10 milijonov evrov. Bo še kakšen aneks? Da aneksov in dodatnih del ne bo več, zagotavlja župan Janković. "Mi smo zaključili. To je tista rezervacija, ki se dela vedno vnaprej." 

Zamude spremljajo Ilirijo od začetka

Zamude spremljajo Ilirijo od začetka – pri gradnji, pridobitvi uporabnega dovoljenja, posledično tudi pri odprtju. V gradbeni pogodbi sta se občina in Makro 5 gradnje dogovorila, da bo kopališče končano do oktobra 2023. Od takrat je minilo že leto in pol. Z aneksom so premaknili rok na maj 2024. Sledili sta še dve zakasnitvi – najprej julij, nato november. Čeprav je župan napovedal odprtje do konca prejšnjega leta, se to ni zgodilo. Decembra kopališče pri tehničnem pregledu ni dobilo zelene luči in uporabnega dovoljenja. Nov rok – konec marca. Po vseh zapletih so v ponedeljek dobili uporabno dovoljenje. Odprtje pa bo v torek, 18. marca.

Da niso zamude, pravi Janković. "Delo je zahtevalo več časa." Kot pojasnjuje Prebevšek, je 14 dni po podpisu pogodbe prišlo do vojne v Ukrajini. "Takrat so bili določeni problemi z nabavo materialov, poleti so bile poplave, smo šli na pomoč na željo župana v Sneberje." Bile so podražitve zaradi energetske krize leta 2022. "Takrat smo težko sklepali pogodbe za finalizacijo objekta, se je to sukcesivno dogajalo tekom cele gradnje."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tehnični pregled: ugotovljene pomanjkljivosti 

Zapletlo pa se je pri tehničnem pregledu, na podlagi katerega pristojni izdajajo uporabno dovoljenje. Ljubljanska občina je decembra lani dala vlogo za uporabno dovoljenje. Nato je komisija ministrstva za naravne vire opravila dva tehnična pregleda kopališča. In ugotovila pomanjkljivosti, zato Ilirija decembra ni dobila uporabnega dovoljenja. Dobila ga je ta ponedeljek. 

Prebevšek pojasnjuje, da je objekt pregledala gradbena, elektro, strojna in stroka za splošno varnost gibalno oviranih. "Gradbeni izvedenec je imel določene zahteve za dodatne ograje, pri elektro sklopih smo morali dodatne obrazložitve za fotovoltaiko dat, pojačati osvetljevanje z lučmi v objektu C, strojni preglednik je že v predpregledu ugotovil, da smo odpravili zadeve, pri preglednici za univerzalno varnost je bila treba poskrbeti za dodatno varnost gibalno oviranih oseb."

Da so pomanjkljivosti pri velikih projektih običajne, zagovarja Žigon. "Gre za neke finalizacije, za stvari, ki so manjkale, mogoče taktilne oznake. Imaš kakšne projekte, kjer traja to še bistveno dlje." 

Prebevšek je na snemanju v sredo dejal, da so "poskrbeli, da so vse izjave prišle na ministrstvo, da so vse odpravili." Par dni pozneje pa drugačna zgodba na ministrstvu: "V petek je ministrstvo prejelo izjavo investitorja o odpravi vseh pomanjkljivosti, ostala dokazila so prispela naknadno." Naslednji ponedeljek so dobili uporabno dovoljenje.

Projekti podražijo za 30 odstotkov

Maruša Babnik, ki v ljubljanskem mestnem svetu iz vrst SDS predstavlja opozicijo, pravi, da so podražitve za MOL običajna praksa."Večinoma se projekti, ki jih dobimo kot mestni svetniki na mizo, z aneksi podražijo. Vemo pa, da se projekti lahko podražijo za 30 odstotkov, in vsi ti projekti se podražijo za 29,9 odstotka."  In še, da ni dovolj transparentno. "To je denar moj, vaš, od vseh občanov in občank in bi se moralo pri teh velikih projektih delati revizije."  Feratović ji pritrjuje. "Velik del pogodb je tajen." Janković pa opoziciji odgovarja, da"bolj transparentnega, kot je ta projekt, ne morejo najti, le pokažejo naj enega. Mi smo imeli doslej v vseh teh letih 70.000 javnih naročil, na teh gradbenih projektih nismo imeli v mojih 18 letih niti ene pritožbe."

dejstva pasica nova

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (138)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brezcasni
13. 03. 2025 21.49
+2
povsod kjer je prevara je veliko aneksov.Ker se razdeljujejo kuverte je zato vedno treba nekaj dodat........in zupan je mojster za zapravljanje tujega denarja
športnik66
13. 03. 2025 21.20
-3
Bravo župan Janković! Če ne bi bilo vas, Ljubljana ne bi imela ne Stožic, ne kopališča Ilirija, ne urejene Ljubljane! V moderni EU bi Ljubljančani še kar v Tivoli in za Bežigrad na tekme hodili in plavali v 25 m bazenu podrtega bazena Ilirija! Cena za tako velik kopalni kompleks čisto sprejemljiva! Hvala gospod Župan! 🙏 P.S. Novinarji: pred g. Jankovićem sta bili dve novinarki županji Ljubljane - nič nista naredili! Izgubljenih 15 let za mesto Ljubljana! Tako da, ne nabijajte v prazno in ne iščite problemov, kjer jih ni!
visoki
14. 03. 2025 09.04
+2
jaz bi tudi tako pisal,če bi bil na njegovem plačilnem listu za nič dela
iziizi
13. 03. 2025 20.01
+2
kje je članek od kitarist snemalca znane glasbene skupine
Xxdproxx
13. 03. 2025 19.31
+5
cist slucajno se je nasa firma prijavila na en razpis za doloceno opremo. Bili smo najcenejsi, vendar je razpis padel in je bil ponovljen, tako da je bil pisan dolocenem podjetju. Da prides pri obcini Lj v posel, moras pod mizo odlozit kaksno debelo kuverto. Sploh pa ta makro5… skoda besed.
jafalical
13. 03. 2025 19.17
+2
koliko aneksov?Se nekomu se kako smeje in si mane roke, kaj?samo da ne bo kot je bilo s Stozicam.Ko so nekateri se kako verjeli, nasedli in jim ni bilo izplačano vlozeno delo,ne material.Znesek je absolutno pre pre velik.Saj za tak znesek bi se lahko dokoncno uredile tudi Stoziske katakombe.Tako pa ...
Janez_53
13. 03. 2025 17.43
+5
Se bo ta zgodba končala kot stadion Stožice? Na koncu en kup opeharjenih podizvajalcev, nedokončan objekt, eden od podizvajalcev je zaradi finančne stiske celo napravil samomor.
puspan
13. 03. 2025 16.12
+5
A je bazen napolnjen z zlatom? Samo vprašam.
visoki
13. 03. 2025 15.37
+6
za 9,5 milijona aneksov bi lahko naredili še en bazen,verjetno so zokiju,novinarji pejte malo do zokija domov
Janez_53
13. 03. 2025 17.45
+3
A res misliš, da si bo karkoli shranjeval doma??? Zoki je prepameten.
2mt8
13. 03. 2025 13.21
+6
Morda je šlo kaj cvenka tudi k Dodiku, kdo ve
ta_pametni
13. 03. 2025 12.52
+4
Začetna cena je vedno nižja od končne, ker pogosto so popisi narejeni na hojladri investitor nerealno pritiska na izvajalce, da naj dajo čim nižjo ceno. Izvajalci pa gredo pogosto v damping zato, da dobijo posel in kasneje z aneksi višajo (ta sistem imajo oni doteran v nulo). Pa pogosto se zgodi, da med gradnjo pride do nepričakovanih zapletov, ki se jih ne da predvidet.
Tomaž Hacin
13. 03. 2025 12.41
+9
10 mio Jankoviću na račun, on ne dela nobenega projekta v Lj. če nima od tega koristi. Ga poznam iz Mercatorja to je preračunljiv lopov. Ne uporablja tablice, pc, telefona itd. vse je na papirju napisano lastnoročno zaradi nesledljivosti dokumentov.
Anion6anion
13. 03. 2025 12.30
+10
Še nekaj aneksov je na mizi
eurosapiens
13. 03. 2025 12.28
+8
a ni zanimivo ... jankovičev prijatelj v MB tudi gradi z Makro 5 gradnje ... imajo najnižjo ponudbo potem pa se z aneksi cena zviša tudi do 100 % ... organi pregona pa nič
sektor1
13. 03. 2025 12.01
+13
Spet si je "nekdo" napolnil žepe ali pa zgradil domači bazen ;)
Maresan
13. 03. 2025 11.59
-3
Taki komentarji so odraz naše družbe, vse se krade, vsi so lopovi, veste kdaj se je največ kradlo ? v času juge, takrat so vsi si ki so bli zraven ob takih projektih zgradili hiše
galeon
13. 03. 2025 11.54
+11
Pri zokiju ni nikol nič dokončno. Stožice so vzor temu. Nesposobneži do konca. Ene hale niso sposobni zgradit, pa bi radi bloke. Zato jih pa ni.
john gotti
13. 03. 2025 11.45
+11
62milionof,dajte no…zokija fprasaj kam je zbasal kufre polne denarja
yanay
13. 03. 2025 11.35
+13
Aneksi so preverjena metoda, kako del denarja preusmeriti drugam. Če bi se kakšen strokovnjak lotil preračunavanja, koliko materiala je bilo vgrajenega, kakšne cene so veljale za gradbeni material med gradnjo in kakšna je bila cena dela in morda še kaj, sem prepričan, da zneski ne bi dosegli sedanje višine, če so se med gradnjo striktno držali načrta projektirane stavbe. Najbrž obstojajo specifikacije, kakšno mora biti razmerje betona in železa za nosilna podlage, za nosilne stebre in za plošče med nadstropji in ni vrag, da ne bi prišli do prave številke za porabljeni material. Ravno tako to velja za elemente kovinske nosilne konstrukcije in za material za izdelavo bazenov. Pa tudi cene za nabavo notranje opreme bi morale biti transparentne. Tudi cene m2 stanovanjskih površin so nedvomno prenapihnjene ( 5 - 7.000€ za m2, HALO!!!), češ, da so v glavnem uporabljali najboljše materiale, potem pa se izvajalcem začnejo v glavo zabijati reklamacije za nesolidno gradnjo! Kdo je tu nor!
kekec9999
13. 03. 2025 11.25
+8
V tem projektu so delali Bos..... po 12h dnevno za jurja mesečno. To je pa super.
kekec9999
13. 03. 2025 11.20
+7
Po kmečko....podražitev projekta. Za kradljive levičarje....nominacija podizvajalca.
Maresan
14. 03. 2025 09.18
-1
a sploh veš kaj pomeni nominacija podizvajalca ? a veš da je po zakonu obvezno nominirati vse podizvajalce, to ni povečanje vrednosti del, z nominacijo se preveri ali podizvajalec ustreza vsem pogojem ali je davčni dolžnik itd. obenem pa se lahko skleni še direktno plačilo naročnika ...res kmečka pamet