Dejstva

Se moramo zaradi robotov bati za delovna mesta, še posebej starejši?

, 02. 05. 2025 07.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Približno 10.000 varilcev manjka v Sloveniji, poklic varilca je že dlje časa med deficitarnimi. Tajfun Planina je eno od podjetij, kjer stisko zaradi pomanjkanja varilcev rešujejo z roboti. Imajo jih 35, s katerimi nadomeščajo približno 100 ročnih varilcev. Robotizacija je, poleg tega, da delamo vse starejši, še eden od trendov na področju dela v zadnjih desetletjih. Se lahko zaradi robotov bojimo za delovna mesta, sploh starejši, o katerih je veliko stereotipov, da so manj produktivni in dragi za delodajalce?

Tomi Horvat je varilec, zaposlen v družbi Tajfun Planina, enem najuspešnejših podjetij za proizvodnjo gozdarske mehanizacije, svoje izdelke pa večinoma izvaža v tujino. Horvat je eden od desetih ročnih varilcev, zaposlenih na lokaciji Planina pri Sevnici. "Mladi ne želijo biti umazani," odgovarja na vprašanje, zakaj primanjkuje toliko varilcev.

Horvat sicer ne izpostavlja slabih plati poklica varilca, je pa ročno varjenje težaško delo. Kot pravi Nejc Potočnik, zaposlen v Tajfunu kot programer, so delovni pogoji zahtevni. "Treba je imeti ustrezno zaščito, dolgi rokavi, usnje, zaščitene morajo imeti oči, ker je svetloba nevarna, delavec ima še filtracijsko enoto za dovod svežega kisika v varilno masko, da ni v stiku s plini, ki nastanejo pri varjenju."

Kako težko je dobiti varilce, razlaga vodja proizvodnje Grega Koprivc. V Tajfunu jih iščejo prek razpisov, pogosto neuspešno. Ker jih nujno potrebujejo, stisko rešujejo z varilnimi roboti. Na lokacijah na Planini pri Sevnici ter na Koroškem jih imajo 35, z njimi pa, pravi Koprivc, nadomeščajo približno 100 ročnih varilcev. 

Teh pa bo na trgu še manj, ocenjuje Tina Kranjc, pomočnica direktorja Tajfuna. Izpostavlja prednosti varilnih robotov. Lahko delajo 24 ur na dan in to z manj napakami, kot jih naredi človek. Prepričana je, da je prihodnost v robotih in to ne le na oddelku varjenja, ampak tudi na ostalih oddelkih znotraj proizvodnje.

Se moramo zaradi robotov bati za delovna mesta?

Profesor dr. Igor Kovač z Odseka za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko Instituta Jožef Stefan je prepričan, da ni bojazni, da bi ljudje izgubili delo zaradi robotov. "Japonci pravijo, robot je moj prijatelj, medtem ko rečemo v Evropi, da je moj sovražnik, iz tega pa potem pride teza, da nam bodo roboti nekaj vzeli." Dr. Kovač je nasprotno prepričan, da je bistvo robotov v tem, da nam roboti pomagajo oziroma opravljajo dela, ki jih zaradi težavnosti ne zmoremo. 

Slovenija ima na tem področju veliko znanja. Pomemben preboj je uspel Institutu Jožef Stefan prav na področju varilnih robotov. Kot pravi prof. dr. Kovač, imamo v Sloveniji veliko individualnih delovnih mest, kjer potrebujejo enega, dva robota za majhne serije. Vprašanje je, ali je tam, glede na to, da gre za majhno proizvodnjo, robota sploh smiselno imeti. Na Institutu Jožef Stefan pa so uspeli razviti nove principe, ki omogočajo uporabo robota tudi za maloserijsko, torej posamično proizvodnjo v varjenju, montaži in drugod. 

Slovenija v Evropi v vrhu po številu robotov na število delovno aktivnih

Slovenija je po številu robotov na 10.000 delovno aktivnih prebivalcev po zadnjih podatkih Mednarodnega združenja za robotiko sedma država na svetu. S 306 roboti na 10.000 delovno aktivnih si to mesto deli z Dansko. Na prvem mestu je s 1.012 roboti Južna Koreja, na drugem Singapur, tretja pa je Kitajska. Med evropskimi državami sta po številu robotov glede na število delovno aktivnih pred Slovenijo, pa tudi Dansko, s katero si delita tretje mesto, samo še Nemčija in Švedska.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Roboti tudi v pomoč starejšim

Brez robotov v prihodnosti ne bo šlo. Predvsem bodo pomočniki človeku za nehumana, nezdrava in rutinska dela. Prof. dr. Kovač jih vidi kot montažerje, prenašalce določenih delov na tekočem traku, kot obiralce sadja, poljedelce itn.

 V pomoč bodo tudi starejšim, ki ne bodo zmogli dela. Starejših pa je tudi pri nas vse več. Po zadnjih podatkih Statističnega urada Slovenije je starostna skupina do 19 let lani predstavljala 19,6 odstotka prebivalcev Slovenije, največ, to je 58,4 odstotka, je bilo starih od 20 do 64 let, 22 odstotkov prebivalcev pa je bilo starih 65 ali več let. Ta delež se bo v naslednjih desetletjih še povečeval. Po projekciji Eurostata bo v Sloveniji leta 2060 starih 65 let ali več 31,3 odstotka prebivalcev.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Roboti bodo v pomoč starejšim predvsem z vidika omejitev, ki jih imajo. Kot pravi Dani Mirnik, specialist medicine dela, prometa in športa iz Centra za medicino dela Zavoda za varstvo pri delu, po statistikah bolniški stalež narašča s starostjo. Najvišje število omejitev pri delu, denimo pri dvigovanju težjih bremen, delu v nočnih izmenah, izmenskem delu, pa tudi opravljanju del na višini in podobnih bolj tveganih delih, je, ugotavlja, v starostni skupini od 55 do 65 let. Kot pravi, je normalno, da bolniški stalež s starostjo narašča, saj se akumulirajo določene okvare, bolezni. "Mi  starejše delavce omejimo med drugim pri opravljanju nočnih, višinskih del, da ne vozijo motornih vozil, ne dvigujejo težkih bremen."

Starejši delavci in bolniška odsotnost

V povprečju je bilo leta 2023 po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) vsak dan bolniško odsotnih 50.126 zaposlenih. V tem letu so pri zaposlenih delavcih zabeležili 18.295.988 dni nezmožnosti za delo. Delež bolniške odsotnosti je bil pri ženskah v primerjavi z moškimi višji. To so zadnji podatki, medtem ko bodo za lansko leto znani sredi tega meseca, se pa bistveno, pravijo na NIJZ, ne bodo razlikovali od omenjenih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Največ so k začasni odsotnosti z dela prispevale bolezni, in sicer 75 odstotkov dni, ter poškodbe in zastrupitve, 17 odstotkov dni.

Najpogostejši vzrok za bolniško odsotnost pri moških so bile poškodbe in zastrupitve, medtem ko so bile pri ženskah v letu 2023 na prvem mestu bolezni mišično skeletnega sistema in vezivnega tkiva. 

Podatki NIJZ o povprečnem trajanju bolniške odsotnosti glede na starost kažejo, da je v letu 2023 v starostni skupini 65 let in več bolniška odsotnost v povprečju trajala 49 dni, medtem ko so bili 23 dni v povprečju odsotni z dela stari od 45 do 64 let.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Delež starejših brezposelnih pada

Optimizem vzbuja podatek, da delež brezposelnih oseb, starih 55 let ali več, pada. Na Zavodu za zaposlovanje beležijo trend upadanja števila brezposelnih starejših delavcev z izjemo let v času pandemije covida-19 od leta 2017. Njihov delež med vsemi brezposelnimi pa je začel upadati avgusta predlani in se še znižuje. Ob koncu marca letos je bilo po podatkih Zavoda za zaposlovanje med 45.851 registriranimi brezposelnimi osebami 11.943 starih 55 let ali več, kar je za 1.556 oseb oziroma 11,5 odstotka manj kot pred letom. Delež brezposelnih oseb, starih 55 let ali več, je ob koncu marca med vsemi brezposelnimi znašal 26 odstotkov, kar je 2,7 odstotne točke manj kot marca lani.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Greta Metka Barbo Škerbinc, generalna direktorica Zavoda za zaposlovanje, to pripisuje temu, da se nekateri delodajalci zavedajo izkušenj, ki jih imajo starejši. Bi pa morali delodajalci po njenem, zato da starejši ostajajo konkurenčni na trgu dela, veliko vlagati v njihovo usposabljanje, v njihova znanja. Pri tem ima v mislih predvsem digitalne veščine. 

Delodajalci bi morali starejšim delavcem tudi prilagajati delovna mesta, delovni čas, organizacijo dela, poudarja generalna direktorica Zavoda za zaposlovanje. Kot pravi, poskušajo delodajalce ozaveščati, naj se za delavce potrudijo in jih čim dlje obdržijo v delovnem razmerju.

dejstva pasica nova
  • Scheppach Visokotlačni čistilnik HCE2600
  • Proklima Talni ventilator
  • Intex Montažni bazen Chevron Prism Frame
  • Zložljiv piknik voziček itStime
  • Sunfun Jakarta Gazebo paviljon Jakarta II
  • Sup Ruby
  • Kingstone Okrogli žar Bullet 57
  • Vrtni ležalnik Marissa
  • Sunfun Viseči senčnik Toskana
  • Voltomat Mobilna klimatska naprava Wi-Fi
KOMENTARJI (69)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

spaceair
03. 05. 2025 11.56
+0
bomo pa servisirali robote jih delale bolj pokvarljive da bo šel nadomestni materijal za med in visoke denarce
spaceair
03. 05. 2025 11.55
a bodo roboti rojevali namesto človeka
galeon
03. 05. 2025 11.02
+2
V Jugi so dobro vedeli, kdaj je treba dat delavca v pokoj. Današnji veljaki pa se delajo pametne a pojma nimajo. Kar ste hoteli, to ste dobili.
galeon
03. 05. 2025 10.38
+3
Nobene bojazni. Stroj je še zmeraj treba servisirat in podajat material.
Pimplc
03. 05. 2025 10.23
+2
robot se ne more primerjat z varilcem.... poslji robota varit pod pult. ?
GLAVAČ
03. 05. 2025 09.16
+1
Nimajo veze roboti,pač slabo Eu vodstvo,ki sankcionira lastni narod,da ostaja brez dela,Rusija je samo lani imela dobiček od goriva 129 miljard €.
Prokleta Zima
03. 05. 2025 11.18
ArseneLupin
02. 05. 2025 20.50
+7
če ne bo električne energije, se niti en robot ne bo premaknil. Če pride kak vdor v sistem, se niti en robot ne bo premaknil ....
waga7
03. 05. 2025 08.39
+0
Ce ne bo elektricne energije se tud noben varilec ne bo premaknil
DasaizDalasa
02. 05. 2025 19.46
+2
Kitajci nimajo problemov z delavci niti z roboti. Ni težko pogruntat zakaj so bolj učinkoviti kot mi.
vicente
02. 05. 2025 20.20
+4
80% svetovne proizvodnje robotov je instalirano v kitajskih tovarnah,kitajci niso več poceni delovna sila!
Mateja88
03. 05. 2025 09.25
+1
vicente
02. 05. 2025 19.26
+1
Če imajo 35 robotov ki nadomeščajo 100 varilcev je nekaj narobe 1 robot nadomesti cca 6 varilcev,vendar da tudi cca 4 delo ker morajo pripravit oz sestavit dele zanj rrazen v primeru robotske manipulacije kjer rocni delavci odpadejp
VoxP
02. 05. 2025 17.49
+1
Roboti bodo v pomoč starejšim predvsem z vidika omejitev, ki jih imajo - TO BO TUDI DRŽALO ZA JAVNI SEKTOR. Tudi tam je veliko starejših ki so neprimerni in nedohitevajo napredek razvoja in tehnologije.
tovariš Balki
02. 05. 2025 17.13
Ko človek očisti vacuum cleaner.....postane....vacuum cleaner....zanimivo...pa to
bad-grandpa
02. 05. 2025 17.07
+1
bolj se morajo bati podjetja ki ne znajo oziroma nocejo posteno plačati. bodo kmalu zapirali zaradi pomankanja delovne sile. Časi so se obrnili
jank
02. 05. 2025 16.46
-5
Čisto brezvezna in na robu propada po mnenju in zagotovilih desnih domoljubov je Slovenija kar 7. na svetu in 3. v Evropi po številu robotov na 10.000 zaposlenih???
bičbožji
02. 05. 2025 14.26
+10
ni se nam treba bati ROBOTOV za prihodnost bolj se bojmo IDIOTOV......
eltuejaW
02. 05. 2025 16.13
Če idijotov ne bomo izvažali ne bo težav z maščevanjem starih robotov..
Mateja88
03. 05. 2025 09.34
Si gledal mini dokumentarec? Najnevarnejša oblika ideologije z katero se ne da pogajat? : D
Blue Dream
02. 05. 2025 13.48
+0
65 letniki se že tresejo
Protikomunist
02. 05. 2025 13.32
+4
Sem inštaliral kar nekaj robotov in prav nobenega ne bi želel nadomestiti kot delavec. 🤗
Peni Stojanović
02. 05. 2025 12.47
+0
dobri delavci sigurno ne
123soba
02. 05. 2025 12.35
+4
Ja najbolj se jih lahko bojijo na ministrstvih, direktoratih, v vladi.... Prelaganje papirjev bodo že znali...
NeXadileC
02. 05. 2025 12.05
+0
Bati se ne moramo, saj bodo proizvajali glih toliko ljudi (otrok), koliko jih plansko bodo potrebovali / želeli, in za že vnaprej dolčene namene in potrebe.
Hribovito2020
02. 05. 2025 11.58
+4
Najboljše da roboti zamenjajo vse. Hrana na mizo bo prišla pa od svetega duha. Delavec pa itak nič vreden - na minimalcu.