Dejstva

Skoraj desetina več hrane v smeteh

Ljubljana, 24. 04. 2025 06.00 | Posodobljeno pred 6 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
55

Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Kljub temu, da gospodinjstva za hrano plačujejo vedno več, ravno tam konča največ hrane v smeteh, kar 44 odstotkov. Za tri odstotke več odpadne hrane je v sortirni analizi bioloških odpadkov odkrila Snaga Maribor. Koliko hrane se zavrže v bolnišnicah? Koliko je zavržemo Slovenci v primerjavi z ostalimi prebivalci EU?

Devet odstotkov več hrane v smeteh

Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Da je to posledica večje gospodarske dejavnosti in potrošnje, ne nujno slabega ravnanja z odpadki, pojasnjujejo na statističnem uradu. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Najbolj problematična so gospodinjstva: 44 odstotkov vse hrane, ki jo kupimo, se znajde v smetnjakih naših domov. Sledi gostinstvo s tretjino odpadne hrane, nato proizvodnja hrane, kjer so se odpadki podvojili, in trgovina z živili. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zavrgli smo več kot tretjino hrane, ki je bila še užitna. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Danes v 24UR Dejstva na dan brez zavržene hrane: koliko hrane vržejo v smeti v ljubljanskem hotelu, na celjski osnovni šoli in v splošni bolnišnici Brežice? In ključno vprašanje: kje končajo biološki odpadki?

V mariborskem UKC na dan tudi tona odpadne hrane

V javnih bolnišnicah, ki imajo lastno kuhinjo, je leta 2023 nastalo 1495,4 tone odpadne hrane. Koliko hrane konča v smeteh v splošnih bolnišnicah? Največ v mariborskem UKC, dnevno med 950 in 1000 kilogrami; približno toliko kot denimo v Trbovljah v enem mesecu. Za primerjavo: v ljubljanskem UKC dnevno nastane 750 kilogramov odpadne hrane, pripravijo pa 10 tisoč obrokov.

Odpravili smo se v Splošno bolnišnico Brežice, kjer nam je direktorica Anica Hribar povedala, da mesečno zavržejo okrog 1000 kilogramov hrane in še enkrat toliko od priprave hrane. "Dnevno pripravimo okrog 130 obrokov, trikrat dnevno. Pripravljamo tudi malice za zaposlene, dnevno 120." Največ zavržene hrane prihaja iz internega oddelka. "Kjer imamo starejše paciente, velikokrat onemogle in nemočne." Nimajo pa obrokov, ki bi bili popolnoma nedotaknjeni. Pacienti so hrano v bolnišnici ocenili z 4,5. 

Zmanjšali so količino kruha, ki konča v smeteh. "Damo kruh na oddelek in dobijo toliko kruha pacienti, kolikor ga pri določenem obroku želijo. S tem smo znatno zmanjšali količino odpadnega kruha."

Odpadno hrano odvažajo trikrat tedensko. Mesečno plačujejo okrog 550 evrov. 

Na terenu s Snago Maribor

Da bi ugotovili, koliko hrane, predvsem koliko še užitne, zavržejo gospodinjstva, je ministrstvo za okolje pri Snagi Maribor že drugič naročilo sortirno analizo bioloških odpadkov. Snagi Maribor smo se pridružili prav na dan, ko so začeli spomladansko analizo bioloških odpadkov. 

Najprej so s smetarskim vozilom v sortirnico pripeljali rjave posode gospodinjstev iz občine Kungota. Nato so delavci Snage sortirali 350 kilogramov bioloških odpadkov na 11 glavnih frakcij, pojasnjuje Nika Kodba iz Snage Maribor. "Poleg biorazgradljivih kuhinjskih odpadkov, ki jih ločimo na užitni in neužitni del hrane, na plastično embalažo, kjer prevladujejo plastične vrečke, določimo tudi papir in karton in če se pojavijo kakšne kovine, steklo in drugi odpadki." Rezultati, ki jih bodo analizirali v Ikemi, bodo znani jeseni. 

Da se sicer biološki odpadki razlikujejo med mesti in naselji. "Pri blokovski poselitvi zaznamo dosti več plastičnih vrečk med biološkimi odpadki in več zavržene hrane." Količina bioloških odpadkov se z leti povečuje. "Pozimi je več zavržene hrane kot poleti, poleti bo pretežno zelena biomasa." 

 

Tri odstotke več hrane v smeteh

Kaj kažejo rezultati za obdobje jesen/zima? Delež odpadne hrane je tri odstotke večji kot pred tremi leti. Največ odpadne hrane je bilo v mestih. V smeteh je bilo tudi več uporabne hrane, za osem odstotkov. Še zapakiranih živil je bilo za odstotek več. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Da rezultati niso spodbudni, ocenjuje direktorica direktorata za okolje Tanja Bolte. "Delež odpadne hrane se je v primerjavi pred tremi leti povečal, še posebej užitne hrane, kar je skoraj četrtina. Še vedno zavržemo preveč uporabne hrane, lahko je posledica prevelikih nakupov, premalo racionalnih in slabo načrtovanih. Kupujmo načrtno, ne smemo v trgovino lačni. Ključno je tehtanje hrane." 

Kje končajo biološki odpadki?

Snaga Maribor nima lastne kompostarne, zato morajo za odvoz plačevati. Drugače pa v Ljubljani v Rceru, ki je del Javnega podjetja Voka Snaga, razgrajujejo biološke odpadke iz 26 občin, pojasnjuje Dragan Trivunčević. 

Ločeno zbrane biološke odpadke sprejemajo v hali za biološke odpadke, kjer jih zdrobijo na manjše kose in s pomočjo magnetnih izločevalcev izločijo kovine. Sledi polnjenje v fermentor teh odpadkov, kjer jih mikroogranizmi razgradijo v bioplin in tekoči ostanek. Bioplin izrabijo v plinskih motorjih za vso proizvodnjo električne energije in toplote. Posledično so energetsko samozadostni. Tekoči ostanek dehidrirajo v treh fazah, ločijo tekoči del od trdega, temu dodajo še zeleni odrez, dobijo mešanico in nastopi faza kompostiranja. "Pomeni krožno pot, kjer iz biološko razgradljivih odpadkov pridobimo bioplin kot zeleni vir energije in kompost. 30 tisoč ton letno prevzamemo biološko razgradljivih odpadkov, bioplina nastane letno osem milijonov kubičnih metrov in 2500 ton komposta." 

Boljši rezultati pri kuhinjskih dnevnikih

Sočasno s sortirno analizo bioloških odpadkov ministrstvo izvaja tudi kuhinjske dnevnike odpadne hrane v gospodinjstvih. Te gospodinjstva sama izpolnjujejo in tehtajo odpadno hrano. Gospodinjstva so tako v obdobju jesen/zima 2024 poročala o manj zavržene hrane kot pred tremi leti. "Je pa dejstvo, ko tehtaš in nekaj zapišeš, je vpliv na razmišljanje v glavi, da se količine zmanjšujejo," pravi Boltejeva. 

Gospodinjstva so v obdobju jesen–zima 2024 povzročila sedem odstotkov manj odpadne hrane na teden kot tista v obdobju jesen–zima 2021. Več kot tretjino odpadne hrane je predstavljal užitni del, 2021 je bil odstotek užitnega dela odpadne hrane manjši. Največ so zavrgli zelenjave, skoraj dve petini, petino sadja, slabo desetino mesa in mesnih izdelkov. 

Boltejevo smo vprašali, če smo s trenutno količino odpadne hrane lahko zadovoljni? "Dokler tretjina zemljanov trpi nad pomanjkanjem hrane in tretjina hrane globalno konča v smeteh, ne moremo biti zadovoljni." Največ lahko naredimo v gospodinjstvih. 

Za petino manj odpadne hrane na gosta v restavraciji

Ekologi brez meja so v preteklosti delali z več restavracijami. Ugotavljajo, da se velik del odpadne hrane da zmanjšati, ne glede, ali gre za a la cart ponudbo ali bifejsko, pojasnjuje Jaka Kranjc. Pogovarjajo se o manjših ukrepih: manjši krožniki, boljše načrtovanje porcij in spodbujanje gostov, da si ne naložijo preveč hrane na krožnike. "Že sama aktivacija restavracij skozi tehtanje hrane je dovolj, da se restavracije zavedo, koliko odpadne hrane proizvedejo v kuhinji in koliko ostane na krožnikih. Ena restavracija je na gosta zmanjšala za skoraj petino odpadkov v nekaj mesecih."

 

Najmanj v EU odvržemo Slovenci

Nam gre pa bolje, če se primerjamo z državami EU, kažejo zadnji podatki Eurostata za leto 2022. Prebivalec Evropske unije je zavrgel povprečno 132 kilogramov hrane. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Največ odpadne hrane na prebivalca je nastalo na Cipru (294 kg), na Danskem (254 kg) in Portugalskem (185 kg). Najmanj pa v Sloveniji (71 kg).

Dejstva: preiskovalna zgodba
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (55)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

komarec
24. 04. 2025 15.05
+1
Doma pridelamo več kot 80% hrane, od mesa, zelenjave, sadja, poljščin tako da kupimo, sol, nekaj malega olja in sladkor in če je letina dobra kar nekaj podarimo tistim, ki si ne morejo pridelati.
komarec
24. 04. 2025 14.54
+1
Pri nas se hrane ne meče stran, ker je to velik greh. Tistemu ki meče hrano stran pa privoščim vsaj nekaj mesecev lakote. Po vsej verjetnosti je tu mišljeno na menze in restavracije, ki jo pač ne morejo obdržati..
flojdi
24. 04. 2025 14.12
+1
Ne spadam v povprecje. Spominjam se pripovedi obeh starih mam o zivljenju pred prvo svetsko"..med njo in drugo..in Ne mečem hrane stran.(tudi zato ne,ker je bilo tudi meni trba dolocen cas hudo merkat".in nikoli ne pozabim : kljub sihtu mi je padla krona" dol..in se se danes s hvaleznostjo spominjam paketa hrane iz karitasa./..metat se uporabno hrano v smeti je zame Kriminal.
jast123
24. 04. 2025 12.21
+0
leta nazaj sem kupil eno solato v trgovini, čudnega okusa , tako, da smo jo vrgli kuram, pa še te jo niso jedle
flojdi
24. 04. 2025 14.18
..jah no.se spominjam (zgoraj napisano..o prejemu ) paketa hrane.v njem je bila skatla mleka v prahu. Sori..nismo ga mogli piti..paket je bil izrocen nekomu drugemu.tudi pri njih gs niso zMogli popiti.(tudi mucke in kuzki so ga samo posnofali..in sli stran. / Smo bili Vsi PreSiti ..Ali
komarec
24. 04. 2025 14.57
+1
jast se do neke mere strinjam s tabo, inšpektorji več ali manj spijo za to se pa po trgovinah prodaja tudi kaj pokvarjene robe. Kot kupec pa vedno dobro pregledam kaj kupim.
jast123
24. 04. 2025 12.18
+1
he, he....meni kure vse ostanke požrejo
flojdi
24. 04. 2025 14.20
Lepo.(ampak Lacni pojedo vse..) /kar imam olupkov etc pa nosim na svoj kompostni kupcek
UNLETMLE
24. 04. 2025 11.57
-2
Trgovci naj znižajo cene, pa bodo majn stran metali. LP
enkve
24. 04. 2025 11.49
+1
Ne verjamem, da se toliko hrane zavrže sploh v gospodinjstvu je sigurno ni toliko, zavrže se hrana pripravljena v raznih ustanovah, DSO, Šole, Vrtci, Bolnice kjer kar bolestno stremijo k "zdravi prehrani", ki pa jo ljudje ravno ne obožujejo, če se dnevno v bolnicah zavrže taka količina pomeni, da je hrana za klasičnega jedca zanič, dietna neslana hrana, ki jo vsiljujejo gre večinoma v smeti, ker ni okusa ne tekne in tako je povsod po teh ustanovah kjer kuhajo za več sto ali tisoč ljudi, čeprav ljudje tega ne jedo se vseeno kuha in meče v smeti, to ni razvajenost ljudi temveč je hrana za povprečnega jedca dobesedno zanič, veliko hrane gre v smeti tudi iz trgovin zaradi pretečenega roka, ker je enostavno ponudba raznih salam, sirov, namazov itd prevelika in se vsega ne proda se po pretečenem roku še zapakirano zavrže, ko pogledam v veletrgovinah že pripravljene jedi v velikih posodah, golaž, polpeti, ribe, vampi, segedin, rebrca, piščanci itd se vedno vprašam, koliko od tega bo šlo v smeti saj je nemogoče, da bi kupci te jedi, ki so preproste za pripravo doma sploh kupili, očitno je dovolj, da se zgolj del tega proda saj zaradi visokih marž vseeno ustvarijo dobiček čeprav pol vržejo stran, pri naju se hrane ne zavrže razen olupkov in obreznin sadja, ki je zadnje čase zelo vprašljive kvalitete, limone čez noč splesnijo ravno tako jagode, banane so drugi dan že pikaste, ko jo olupiš pa že delno nagnite, o okusu sadja ni da bi razpravljal, če ne bi bilo slike jagode, borovnice po okusu ne bi uganil kaj jem, vse je vodeno brez določenega okusa, enostavno je vse industrijsko pridelano, zaradi velikih količin poceni nabavljeno dodane visoke marže, trgovec je zadovoljen četudi tretjino vrže v smeti ima še vedno visok dobiček, kar se mene tiče vem, da niti 10kg letno ne gre hrane v smeti zaradi preveč nakupa ali pretečenega roka.
Trikrat cepljen
24. 04. 2025 11.40
+2
Ta odpadna hrana je preplačana in slabe kakovosti.
flojdi
24. 04. 2025 14.21
lizing
24. 04. 2025 11.03
+4
Gledajoč tabelo držav smo še kar ok.
Iqos
24. 04. 2025 10.39
+9
Odpadkov je tudi zato več,ker se v trgovinah prodaja šrot hrana. Prineseš domov in ugotoviš,da je več kot polovica sadja ali zelenjave za odpad.
mario7
24. 04. 2025 10.35
+5
Kaj je to tako alarmantno, če je kljub vsemu Slovenija na zadnjem mestu po zavrženi hrani?
Verus
24. 04. 2025 10.30
-1
Takšne neumnosti se piše zato da se ustvarja vtis, da je veliko vsega, v resnici država propada, plače niso nikoli bile tako nizke glede na ekonomski standard. Skratka, še ena v nizu lažnih statistik. Krivi niso mediji temveč tisti, mi generirajo lazne statistike
Anonymus2562
24. 04. 2025 10.17
+3
Pa se vseeno smo zadnji v EU po odvrzenih smeteh kaj se tice hrane. Poglejte malo drugje koliko hrane odvrzejo.
Sushilover
24. 04. 2025 10.09
+10
Zelenjava , sadje po trgovinah, ki se prodaja kot 1. kvalitete, je žal precej nižje kvalitete - kaput že po enem dnevu v hladilniku. Npr. jagodičevje, vse začne plesnet dan od nakupa, solata zato, ker jo na prodajnem mestu polivajo z vodo, da je tudi težja ob tehtanju - porjavi že en dan po hrambi v hladilniku...... tega jasno ne moreš pojest, ker ni varno za zdravje. Daš na kompostnik. Trgovci bi morali nabavljat kvalitetnejše sadje in zelenjavo za te astronomske cene, po katerih to prodajajo. Marže navite v nebo za tako nekvalitetno zelenjavo in sadje -Saj si pridelaš potm ko so pogoji sam, vendar ko ne moreš pa po tako visokih cenah res pričakuješ 1. klaso, če jo že oglašujejo. Zato pa: nakup na lokalnih tržnicah, od lokalnih pridelovalcev. Ja, zdrži. In ne, ne kupujejo na italijanski veletržnici , kar lepo lokalno pridelano.
Petur
24. 04. 2025 10.00
+4
cele ladje koruze in podobnega pa v morje...zakaj??
jogo
24. 04. 2025 09.55
+2
Kak halo je bil, ko je janez pred leti dejal, da cele štruce gledajo iz smetnjakov.
mario7
24. 04. 2025 10.37
-6
Na trstenjakovi se kletni troli pa borijo za suho drobtinico kruha.
jogo
24. 04. 2025 10.56
+3
Sem 100 km oddaljen od Lj., pa po pravici povedano, tudi pojma nimam kje se nahaja tista famozna klet. Da bi se pa jaz boril za suh kruh? A ti res misliš, da smo desni odvisni od socialne pomoči?
Rožice so zacvetele
24. 04. 2025 09.43
+2
Hrana je prepoceni, 3/4 stvari, ki jih kupite, NE POTREBUJETE za normalno življenje. Denarja imate preveč, sicer ne bi kupovali traparij kot coca cola, raznobarvnih mehurčkov, salam, paštet ipd. nepotrebnih stvari. Ta denar bi vam kasneje, v staeosti še kako prav prišel.
Teleport
24. 04. 2025 10.43
+2
Je rekel Golob in nabil davke. Pa na upokojence pozabil
Rožice so zacvetele
24. 04. 2025 10.44
+2
Ja, minusarji pa vedno ti, ki nimajo, pa bi radi imeli vse kot sosed, ki ima najmanj 10x toliko dohodka kot sami. Videno dan na dan povsod... revež, ki se šopiri, kdor ima, mu to ni potrebno, ker nimamo kompleksa manjvrednosti.
RichPiana
24. 04. 2025 09.41
-3
V enih trgovinah ne mores sploh vec kupit četrt kile kruha. Vse imajo spakirano na pultu. Trgovke ne stezejo vec oziroma vedno manj. Pac kupim celo štruco pol gre pa na kompost.
jogo
24. 04. 2025 09.56
+7
Kupi male žemljice, jih zamrzni in potem sproti odtajaj.
Anonymus2562
24. 04. 2025 10.18
+2
Ni res, vedno lahko kot kupec zahtevas da ti postreze s tem po kaj si prisel.
roten
24. 04. 2025 09.36
+1
Lokacije razkrite
gremonazaj
24. 04. 2025 09.05
+12
Ne verjamem, da gospodinjstva vržejo največ hrane stran. Tu so večji supermarketi,šole in vrtci. Pri nas so npr. za na kompost samo olupki in kakšno gnilo sadje. Ne verjamem, da bi posameznik kupoval in metal stran. To so sigurno večji obrati, najlažje je krivdo zvaliti na malega človeka...
jablan
24. 04. 2025 09.11
+11
Veliko jih je ki mecejo hrano v smeti vidim na lastne oci,vecje kolicine so pa šole restavracije ipd.vcasih je šlo to vsaj za pomije zdaj pa še to ne
Anonymus2562
24. 04. 2025 10.19
+4
Casi so se spremenili. Jaz ko sem hodil v OŠ je bila za malico zaseka in breskov čaj, sedaj pa toliko da jim ne pripeljejo McDonaldsa tja...