"Omejitev oziroma prepoved dela zdravnikov v javnih in hkrati v zasebnih zavodih je lahko sporna z vidika 74. člena Ustave Republike Slovenije, ki določa, da je gospodarska pobuda svobodna. Poseg v ustavno zagotovljene človekove pravice je mogoč le z zakonom in ob upoštevanju testa sorazmernosti."
To po navedbah dr. Bardutzkyja pomeni, da je treba presoditi, ali je ukrep (1) nujen, (2) primeren za dosego zasledovanega cilja in (3) sorazmeren v ožjem pomenu. Oziroma, povedano drugače: ali je teža posledic posega v pravico proporcionalna vrednosti zasledovanega cilja oziroma koristim). "Pri ustavni presoji konkretnega ukrepa, ki posega v pravice, zagotovljene po ustavi, je bistveno, kako je ukrep definiran in kakšne so njegove posledice - zato je težko vnaprej predvideti, ali bi bil takšen ukrep ustavno skladen," opozarja ustavni pravnik.
Pri ukrepu, ki ga predlaga Levica, bi bilo torej nujno preveriti, ali je cilj, ki bi ga sprememba zasledovala, mogoče doseči z ukrepi, ki manj posegajo v svobodno gospodarsko pobudo in ki manj obremenjujejo zdravnike ter posredno tiste, ki pri njih iščejo pomoč. Če je torej dostopnost zdravstvenih storitev mogoče doseči na druge načine, bo takšna prepoved težko prestala preizkus ustavne skladnosti.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.