Dejstva

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?

Ljubljana, 08. 03. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
61

Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Kdo bo kupil elitne lokacije v Ljubljani?
    02:53
    Iz 24UR: Kdo bo kupil elitne lokacije v Ljubljani?
  • Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča.
    00:48
    Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča.

 

Boj na sodišču med ministrstvom in občino za parcele URI Soča se nadaljuje

Zemljišče, ki bi bilo nujno potrebno za širitev URI Soča, je jabolko spora med Mestno občino Ljubljana in ministrstvom za zdravje že več kot 10 let. Država je leta 2019 na Okrajno sodišče v Ljubljani vložila predlog za ugotovitev pripadajočega zemljišča. Sodišče na prvi stopnji je oktobra lani sprejelo odločitev, da zemljišče ob stavbi URI Soča v celoti pripada državi. Na to odločitev se je ljubljanska občina pritožila v decembru 2022. Postopek torej še ni zaključen. Januarja letos je ministrstvo za zdravje na državno odvetništvo poslalo prošnjo, da podajo odgovor na pritožbo ljubljanske občine kot neutemeljeno in da jo je potrebno v celoti zavrniti ter da predlagajo prednostno obravnavo. Na ministrstvu menijo, da je pritožba neutemeljena in da je odločitev sodišča pravilna. Sicer je bila v zemljiški knjigi pri nepremičninah, ki so predmet spora, vpisana zaznamba, ki bo lahko vplivala tudi proti tretjim osebam. 

Boj na sodišču med ministrstvom in občino za parcele URI Soča se nadaljuje.
Boj na sodišču med ministrstvom in občino za parcele URI Soča se nadaljuje. FOTO: Dejstva

Zakaj Ministrstvu za zdravje v več kot desetletju ni uspelo zagotoviti parcel za nujno širitev javnega zdravstvenega zavoda URI Soča? Minister Danijel Bešič Loredan obljublja, da bodo zdaj do tega počasi prišli, saj je sodišče odločilo ministrstvu v prid. "Sam menim, da bo treba iti čim prej v pogajanja z županom in najti kompromis, predvsem v luči, da pridemo do zemljišča, na katerem lahko nadgradimo URI Soča. To nam mora biti prvi cilj." 

Kakšne konkretne načrte imajo z zemljiščem, na Mestni občini Ljubljana še ne razkrivajo, saj je potrebno počakati na odločitev sodišča, pravijo. "Kakršnokoli navajanje bodočih dejstev je preuranjeno."

Še zadnje zemljišče v lasti občine na voljo za širitev URI Soča?

V preteklosti je bila za zemljišča, ki obdajajo URI Soča, predvidena širitev njihove dejavnosti. Tako je bilo določeno v zazidalnem načrtu iz leta 1981. Gre za zemljišča do Pro Plusa, vključno do današnjega krožišča in Kranjčeve ulice. Lastništva so se kasneje spreminjala. Na parceli ob krožišču bo Diagnostični center Bled gradil prvo zasebno bolnišnico, njeno podobo smo razkrili včeraj. V smeri proti Pro plusu pa je parcele kupila družba Soči park, ki ravnokar gradi oskrbovana stanovanja. 

Zamenjava za pediatrično kliniko?

Med ministrstvom in občino še vedno potekajo pogovori, da bi zemljišča ob URI Soča zamenjali za zemljišča na Ulici stare pravde 2-4, kjer imata v prostorih nekdanje Mestne otroške bolnišnice svoje prostore ambulanta za otroke z avtizmom in interna klinika za dializo. 

Nepremičnine na naslovu Ulica stare pravde 2 so v večinski lasti občine (razmerje občina 67 odstotkov, država 33 odstotkov), nepremičnine na naslovu Ulica stare pravde 4 pa so v izključni lasti države. Iz ljubljanske občine so nam sporočili, da želijo nepremičnine pridobiti za "izvajanje obveznega osnovnošolskega izobraževanja." V preteklosti se je špekuliralo, da bi občina te prostore uporabila za širitev zasebne Waldorfske šole v Ljubljani. Direktor Waldorfske šole Iztok Kordiš je dolgoletni mestni svetnik Liste Zorana Jankovića.

Že pred šestimi leti, leta 2017, smo v oddaji Preverjeno preiskovali ozadja, zveze, poznanstva, naključja in morebitno prodajo lokacije v središču Ljubljane, Ulice stare pravde.

Ljubljanski župan Zoran Janković pravi, da so vsi zapisniki, potrebni za izvedbo zamenjave, podpisani. "Mi smo še vedno kandidati za stavbo na ulici Stare pravde, ker je en del naš, en del je od UKC. Dogovorjeno je bilo, kako bodo prostor selili, da bi bil prostor prost, a do tega ni prišlo. Potem je pač sodišče odredilo, da po zakonu to njim pripada. Dokler bomo imeli pravico na sodišču, tega ne bomo pustili. Čakamo višjo stopnjo in obenem skušamo tudi z medsebojno komunikacijo in dogovarjanjem to rešiti." A za dogovor sta potrebna dva, pravi Janković. "Mogoče sem jaz na tej strani v prednosti ali v minusu, ker se je na drugi strani zamenjalo sedem, osem ministrov." 

Podobno kupčijo sta ministrstvo in občina sklenila pred približno 20 leti. Po menjalni pogodbi sta namreč zamenjali prostore, v zameno za prostore nekdanje bolnišnice Trnovo je država dobila nepremičnine na Štefanovi 1. Te nepremičnine so bile izročene v last države in v posest Kliničnega centra Ljubljana. Ti prostori sedaj predstavljajo poslovne prostore ministrstva za zdravje. Na zemljišču nekdanje bolnišnice pa danes stoji DEOS Center starejših Trnovo. V času kupčije je bil zdravstveni minister Dušan Keber. Opozicija je takrat opozarjala, da je bila zamenjava prostorov sporna, država pa oškodovana. To je bil tudi eden izmed argumentov interpelacije Kebra, ki ni uspela. 

URI Soča prizidek nujno potrebuje: 'Ne moremo pokazati vsega, kar bi želeli'

Na zemljišču, ki je v lasti občine, je predvidena izgradnja prizidka URI Soča k zgradbi Vrtnica, vendar se gradnja zaradi še nerešenega lastništva zemljišča odmika. Računali so, pravi strokovna direktorica Metka Moharić, da bi v novo stavbo namestili vse programe, ki imajo prostorsko stisko. Širitev bi potrebovali nevrološki oddelki: oddelek za rehabilitacijo pacientov po možganski kapi, oddelek za rehabilitacijo pacientov po nezgodni poškodbi možganov, multiplo sklerozo in oddelek za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače. 

Načrtujejo pa nekatere izboljšave metod, nadgradili bi ambulantno nevrološko rehabilitacijo, ker ti programi trenutno potekajo na bolnišničnih oddelkih, za kar je epidemija pokazala, da ni dobro, pojasnjuje Moharić. "Morala bi biti popolnoma ločena ambulantna služba za nevrološko specialistično dejavnost, potem smo načrtovali oddelek za rehabilitacijo najtežjih bolnikov, za kar nismo trenutno niti ustrezno opremljeni, da bi jih sprejeli. To so ljudje z okvarami hrbtenjače v vratu v višjem nivoju, ki morda ne morejo dihati sami in potrebujejo delno intenzivno nego. Tudi najtežje možganske poškodbe sedaj predolgo ostajajo v akutnih bolnišnicah in bi lahko s procesom rehabilitacije začeli prej, kar pomeni tudi, da se jih hitreje vrača v domače okolje." 

V nove prostore bi umestili še en oddelek za rehabilitacijo pacientov po možganski kapi, to je velik problem, ker Slovenija ne dohaja potreb, pravi Moharić. Načrtovali so tudi center modernih tehnologij, kjer bi dejansko uspeli slediti modernim metodam v rehabilitaciji, predvsem robotiki in podporni tehnologiji. "Naš dom je po 15 letih postal premajhen, ne moremo vsega pokazati, kar bi želeli pokazati, in to smo načrtovali, da bi v novem prizidku lahko pokazali."

Elitna lokacija Železniškega zdravstvenega doma v last države?

"Sodi med elitno lokacijo v ožjem središču Ljubljane in za katerega že obstoječa prostorska ureditev občine omogoča gradnjo raznovrstnih gradbenih objektov. Če seštejete zgolj navedena dejstva, se možnosti pravega namena takšnih "zakulisnih rabot" akterjev s parcialnimi interesi močno zožijo." Matej Kolenc, direktor ŽZD

Železniški zdravstveni dom (ŽZD) stoji na zemljišču, Celovški 4, ki je po oceni direktorja, nevrologa Mateja Kolenca, izjemno zanimivo. "Sodi med elitno lokacijo v ožjem središču Ljubljane in za katerega že obstoječa prostorska ureditev občine omogoča gradnjo raznovrstnih gradbenih objektov. Če seštejete zgolj navedena dejstva, se možnosti pravega namena takšnih "zakulisnih rabot" akterjev s parcialnimi interesi močno zožijo." Zemljišče, na katerem stoji ŽZD, je v lasti doma. V ozadju je bilo večkrat govora o prenosu ustanoviteljskih pravic, tako Peter Bohinec, predstavnik odnosov z javnostjo ŽZD in nepoklicni župan občine Jesenice: "Bilo je nekaj poskusov prejšnjih vlad, ampak nismo prejeli adekvatnih oziroma vseh informacij. Zato težko komentiramo, kaj je bilo tukaj načrtovano." 

Dejstvo je, da je bilo zemljišče velikokrat tema pogovorov med ljubljansko občino, ministrstvom za zdravje in Slovenskimi železnicami, ki imajo ŽZD v lasti. Trenutno potekajo pogovori z ministrstvom za zdravje o prenosu dejavnosti in premoženja ŽZD na državo. "Zaradi splošnega pomanjkanja zdravnikov, drugih zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter z namenom preprečitve nastanka nepopravljivih posledic za zdravje uporabnikov zdravstvenih storitev, je ministrstvo za zdravje iz razloga javnega interesa vzpostavilo stik z vodstvom Železniškega zdravstvenega doma Ljubljana. Pogovori o prenosu dejavnosti in premoženja ŽZD Ljubljana na Republiko Slovenijo kot ustanovitelja potekajo, vendar so v začetni fazi," so pojasnili na ministrstvu. Predstavniki ministrstva so se sestali na sestanku z vodstvom ŽZD. Bohinec pojasnjuje, da so na ministrstvu stekli pogovori. "Sami so poudarili, da smo pomemben del javne mreže izvajalcev zdravstvenih storitev."

Na Slovenskih železnicah so nam potrdili, da trenutno z ministrstvom za zdravje potekajo pogovori o prihodnosti ŽZD, ki sicer posluje uspešno. Ker so pogovori v začetni fazi, podrobnosti niso razkrili. 

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je pojasnil, da želijo postati ustanovitelji doma, enako, kot so ustanovitelji Zdravstvenega doma za študente. "Da kot država pokažemo model zdravstvenega varstva na primarni ravni. Zdaj tega ni. Počakati moramo dva, tri mesece, da celotno zgodbo zapeljemo. Tudi, da vidimo natančno analizo, kaj se dogaja na primarni ravni, in v celem paketu bomo nekam umestili tudi ta zdravstveni dom."

Približno pred petimi leti je veliko prahu dvignila zgodba o Zdravstvenem domu za študente. Mestna občina Ljubljana in ministrstvo za zdravje naj bi razpravljala o pripojitvi zdravstvenega doma k ZD Ljubljana. Sledili so burni odzivi v javnosti in peticija za ohranitev doma. Župan Zoran Janković je takrat zanikal govorice, da ima občina namen na mestu, kjer stoji zdravstveni dom, postaviti hotel. Dokončna odločitev glede usode doma je bila v rokah ministrstva za zdravje kot ustanovitelja doma in večinskega lastnika stavbe. Takrat tako do sprememb ni prišlo. Študentski zdravstveni dom je ostal na isti lokaciji, v isti stavbi, namenjen študentom in v lasti države.

Po oceni Kolenca je bil po dosedanjih pogovorih z aktualno vlado oziroma z ministrstvom narejen premik v pravo smer. Meni, da je ministrstvo prepoznalo dobro delovanje in vlogo ŽZD, ki pa se še krepi. "Ocenjujemo, da vlada oz. ministrstvo resnično želi storiti vse, da se dolgoletni problem na področju zdravstva uredijo, k čemur prispevamo tudi v ŽZD v skladu s svojimi zmogljivostmi, vendar se zavedamo, da se vseh nakopičenih problemov čez noč ne bo dalo rešiti. Nič ni narobe, če bi se dejavnost zdravstva na obstoječi lokaciji ohranila, saj je tudi fizična dostopnost zdravstvenega objekta za pacienta pomembna."

Kot kaže, bo za zdaj na zemljišču v neposredni bližini centra Ljubljane, ostala zdravstvena dejavnost.

Janševa vlada želela statusno in lastniško urediti ŽZD

Železniški zdravstveni dom je bil ustanovljen leta 1953, v zadnjem desetletju pa je bil večkrat predmet poželenja, pravi direktor Kolenc. "Okoli ŽZD se včasih bolj, včasih manj dviga prah, ki ga poganjajo različni interesi, velikokrat takšni, ki nimajo nobene povezave z zdravstvom, kar povzroča že sama umeščenost zdravstvenega objekta v prostor." 

Prejšnja vlada Janeza Janše in ljubljanska občina sta za obdobje 2020-2023 sklenili dogovor, ki je vključeval t. i. statusno in lastniško ureditev ŽZD. Kakšen je (bil) pravi namen oziroma ozadje dogovora, je še vedno uganka, pravi Kolenc, prejšnja vlada jim tega ni nikoli pojasnila. "Po naših vprašanjih in pogovoru s takratno Janševo vlado glede iskanja pravega namena oziroma pojasnil v zvezi z načrtovanimi spremembami, katerih navedba je v gornjem dokumentu skopa in komajda opazna, pa je bilo na strani takratne vlade občutiti nelagodje."  Posledično je vlada zato prekinila z načrtovanimi (sicer nepojasnjenimi) aktivnostmi, saj bi ji po njihovi oceni to lahko škodovalo na volitvah, ki so bile takrat še pred nami, računala pa je na uspeh, dodaja Kolenc. 

Ljubljanska občina se je iz pogovorov glede ŽZD umaknila

Kot pravijo na ljubljanski občini, so se v preteklosti pogovarjali o prenosu primarne zdravstvene dejavnosti iz ŽZD na Zdravstveni dom Ljubljana. "Vodstvo ŽZD je v zadnjih pogovorih pred 10 leti to zavrnilo, kar smo sprejeli, pri čemer ŽZD še vedno deluje z neurejenim statusom, brez koncesije in brez statusa javnega zavoda na področju zdravstva. ŽZD in njihova lokacija nas več ne zanimata." Občina se je torej iz pogovorov glede ŽZD umaknila. Poleg tega so pojasnili, da so se vsi sproženi sodni spori z ŽZD za občino uspešno zaključili že pred leti. Medtem ko je bil sodni spor med ŽZD in Zavodom za zdravstveno zavarovanje, v katerem je občina sodelovala kot stranski udeleženec, v prid ŽZD zaključen v letu 2019. "V skladu z navedenimi odločitvami sodišč ŽZD izvaja zdravstvene dejavnosti kot javno službo, čeprav ne izpolnjuje pogojev za to, glede na določila področnega zakona, saj ni niti javni zdravstveni zavod niti koncesionar," dodajajo na občini.   

ŽZD med 10. največjimi koncesionarji 

ŽZD je bil ustanovljen, da zagotavlja zdravstvene storitve delavcem železnic, sprva jugoslovanskih. Njegova vloga se je skozi čas spreminjala. Trenutno opravlja tudi storitve na področju specialistične dejavnosti prek koncesije, ki mu jo je odobrilo ministrstvo za zdravje. ŽZD med koncesionarje sodi na deveto mesto po višini prejetih sredstev iz zdravstvene blagajne. Leta 2022 je prejel 5,3 milijona evrov iz obveznega zavarovanja in 1,5 milijona evrov iz dopolnilnega. "V splošni (laični) javnosti se je utrdilo napačno prepričanje, da so zasebni zdravstveni subjekti (oziroma subjekti s koncesijo) vzrok za slabe zdravstvene razmere v državi, zlasti še na področju javnega zdravstva, češ da s svojimi storitvami izčrpavajo zdravstveno blagajno in bogatijo," ugotavlja Kolenc in trdi, da takšna teza ne drži, kajti zdravstvene storitve so tudi zasebnim koncesionarjem, ki so del javnega zdravstva, plačane po realizaciji, po enakih merilih, kot veljajo za javne zavode. "Zato na tem mestu velja, da je delati dobro in več lahko vzrok za dober rezultat." 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Glavna naloga ŽZD Ljubljana je, tako Kolenc, da služi pacientom. ŽZD posluje z dobičkom, z nastopom Kolenca na mesto direktorja se je pričelo s posodobitvami opreme, prostorov in vlaganjem v kadre, pravi Kolenc. To se financira iz ustvarjenih prihodkov oz. rezultatov dela, Slovenske železnice k temu ne prispevajo ničesar.

ZD Šiška ostaja?

Ob kolapsu v Zdravstvenem domu Ljubljana v začetku leta je bil jasen in kritičen tudi minister Bešič Loredan. Spomnimo se prizorov pred ZD Bežigrad, ko so pacienti brez zdravnika dneve in noči stali v dolgih kolonah v upanju, da bodo tako prišli do svojega družinskega zdravnika. Minister Bešič Loredan je tako v oddaji 24UR Zvečer namigoval, da naj bi Janković želel prodajati zemljišči, kjer deluje ZD Ljubljana. "Dolgoročno ti dve enoti prodati, ker je zemljišče super, in strniti zdravstveno dejavnost na ostale lokacije ..."

Janković je očitke Bešiča zanikal, zahteval pa je tudi opravičilo ministra, ki ga je dobil. Zato Bešič prodaje zemljišč več ni komentiral. Neuradno pa smo izvedeli, da naj bi se takrat pri potencialni prodaji zemljišč omenjalo enoto Zdravstvenega doma Šiška, gre za veliko površino, ki je lokacijsko zanimiva. Na tej lokaciji naj bi postavili hotelski ali stanovanjski kompleks.

Pri ministru smo preverili, ali je od takrat prejel kakšne informacije glede omenjenih zemljišč. "Od takrat nismo dobili nobenega objektivnega podatka, da bi se kakor koli na tem ... Skratka, ni dokazov, ni verodostojnih informacij, na katere bi se ministrstvo za zdravje lahko odzvalo.

Tudi na občini smo preverili, ali potekajo pogovori ali postopki, da bi zemljišče, kjer danes stoji enota ZD Šiška ali katerakoli druga enota Zdravstvenega doma Ljubljana, občina prodala ali namenila za gradnjo drugih objektov. "Zemljišče, na katerem stoji enota Zdravstvenega doma PE Šiška, bo tako kot doslej tudi v prihodnje namenjeno delovanju Zdravstvenega doma Ljubljana. Občina ne načrtuje sprememb, pa tudi ne pri nobenem drugem zdravstvenem domu." Enako je domneve o prodaji zemljišč zanikal tudi Janković. "Že dosedanjih 16 let se nobeno zemljišče, ki je namenjeno zdravstvenemu domu ali šoli in vrtcu, ne prodaja, tudi tokrat ne. Ne da bi jaz vedel. Če jaz ne vem, potem tega ni." 

Dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yanay
08. 03. 2023 21.52
+1
Zanimivo! Rdeče označeno zemljišče ob ustanovi Soča, je parkirišče. Razumem, da se želi zavod širiti in tu ni nič spornega. In prav je, da se širi, saj je takih rehabilitacijskih ustanov v Sloveniji malo. Je pa tu manjši problem, ki pa je rešljiv. Če se bo zavod res širil, bo parkirišč vedno manj, ljudi ki bodo v zavod prihajali po nujno pomoč, pa vedno več. Torej, kam z avtomobili? Zato bi bilo dobro, da se pri načrtovani širitvi zavoda, zraven zgradi še večnadstropna garažna hiša. Pa ne zasebna, tako, kot sta obe pri UKC-ju in sta svinjsko dragi! Me pa zanima, kaj je hotela MOL s tem zemljiščem, za katerega se tožari na sodišču?
yanay
08. 03. 2023 21.56
Ob nenormalni pozidavi površin v Ljubljani je parkirišč vedno manj, posledično pa tudi zelenih površin. Nihče si ne želi takega mesta, kot je npr. Tokio, ki skoraj nima zelenja, razen v parkih.
txoxnxy
08. 03. 2023 21.31
+1
Končno parcela na pravem mestu in izbranci plešejo , minister še pa najbolj.
zrela hruška
08. 03. 2023 19.45
+2
jaz bi en kos pogače, komu nakažem provizijo!? 🤣
bodi
08. 03. 2023 20.00
janez horvat
08. 03. 2023 18.59
+3
Kdo ima apetite? Forum 21 in vsi tisti, ki prežijo na vsak lonček zemlje v Ljubljani da bi ga 10x dražje prodali.
Harpuna
08. 03. 2023 18.58
+4
Nič čudnega,da se ravno v času te vlade prekupčuje z zemljišči,deležniki pa so vsi pod okriljem Svobode.
bodi
08. 03. 2023 20.00
+3
Ugovor vesti 133.člen
08. 03. 2023 18.39
+4
Njee, dee! Šerif bo povedal čigava bo zemlja.
zoom24
08. 03. 2023 16.37
+2
Ugodno probam, zrak je svež itd... Res pa da ni v LJ parcela.
Tomvojo
08. 03. 2023 16.17
+3
Tole preprodajanje bo kot to delajo brajnovke na tržnici, provizije pa enormne in skrite pred javnostjo.
St. Gallen
08. 03. 2023 15.47
+3
30 dni cakalna doba , kdo je ze to obljubil
periot22
08. 03. 2023 14.49
+3
Vse kar je zasebnega zažgati ker je narejeno vse iz javnega denarja lopovi!
ghde
08. 03. 2023 14.24
+10
Loredan kupuje neka zemljišča pri Soči. Loredan dela in fuša popoldan pri Marko Bitenc. Ima Janša prav. SLOVENSKI ZDRAVNIKI... 2 leti med epidemijo ni bil nihče zdravniško odsoten, ter dal odpoved. 2 leti niso delali nič. Dodatke dobili. Sedaj treba delati in hop odpoved. En zdravnik dobil 40.000 eur kovidnega dodatka. KLINIČNI CENTER....v garaži avti...audi, mercedes, audi, bmw, audi...samo še Bentley fali. BITENC MLC med epidemijo zaslužil 11 mio eur. Vidim ga v BTC. Marko vozi 2 novi S klasi.in Bentley bel nov. Na tablici piše...emil frey. KIRURGIJA FABJAN...Kranj. A še.nimate dovolj ??? A še.ni dovolj ??? Tukaj pri nas v naselju za bežigradom v bs3 zavarovalnice gradijo novo zdravstveno.ustanovo. Pri Soči. Samo privat. Bogovi v belem ??? Zaslužkarji. IN NIČ DRUGEGA. Pika.
nikhrast
08. 03. 2023 18.15
-2
Pa kje je kontrola, v Kanadi zdravniki delajo privatno, plačuje jih pa vsaka provincija, v čakalnici pa polno tajnic in tajnikov ki pregledujejo da je vsaka storitev plačana pravilno, privatno plačevanje je pa nemogoče.
nikhrast
08. 03. 2023 14.12
-6
Pa naj se gradijo privatni zdravstveni domovi, investira pa lahko kdorkoli pošten, zdravnike pa plačuje državno zdravstveno zavarovanje, to je javno zdravstvo. Pa polno tajnic in tajnikov v čakalnici, ti vse kontrolirajo, zdravniki pa drvijo od sobe do sobe kjer obiskujejo paciente.
nestabilen
08. 03. 2023 13.51
-7
Ce bo Zokija zamenjal domobranc adijo zdravstvo ki ga poznamo.Blizamo se ZDA sistemu za katerega pa normalni drzavljani nimamo denarja.
St. Gallen
08. 03. 2023 14.05
+1
Darko32
08. 03. 2023 13.30
+2
Kdor vsaj amlo bere razne prispevke in prebere ta članek bo videl, da nekaj ne gre skupaj. Mar ni to tisti zdravstveni dom, kjer so na Železnicah zelo goljufali z zdravljenjem ljudi. Mar nismo pred nekaj leti brali o tem, da so celo prikrivali obolevnost ljudi samo zato, da bi nekomu pomagali z subvencijami. Ko pa človek gre gledat druge podatke pa vidi, da je to Železnica zlorabljala in sedaj hočejo prenesti v javni zdravstveni sistem to goljufanje in prikrivanje. Zato je sploh vprašanje ali je dopustno, da takšen zdravstveni sisitem delujeje in ali ga nebi bilo bolje, da se ga zapre. Mar niso v ta obračunavanja vpleteni tudi SDS-ovci z svojim političnim delovanjem. Še bolj paradoksalno je, da se v tem Zdravstvenem domu meša politika SDS in SD-ja. Kot lajk se sprašujem kdo je vršil nadozr nad delovanjem tega zdravstvenega doma v preteklosti in kako. Zato je povsem na mestu, da se zdravstveni dom zapre in odvzame koncesijo. Če gremo malo prispevke brat iz preteklosti vidimo, da je vse prej kot skrb za zdravje ljudi se izvajalo v tem zdravstvenem domu. Če pqa gremo gledat naprej na zemljišča pa je jasno vidno, da je anarhija na tem področju katastrofalna. Vsak, ki ima svoj interes začne po domače si razlagati zdravstveno varstvo in posledično se odvede nešteto finačnih sredstev a je vse v razsulu. Najbolj tragikomično pa je, da ko gledaš malo zgodovino tega ali one ustanove in gledaš malo podatke je neverjetno, da podjetja, katera imajo svoje zdravstvene domove imajo največ proizvedenih invalidov in imajo največje subvencije na tem področju. Sočasno pa je njihova organiziranost na psu. Dokler bomo z figo v žepu se šli za skrb za zdravje in pri tem se šli neko lažno skrb nemore biti bolje. Zato ta ali ona debata okrog te ali one parcele je v bistvu pesek v oči lljudem.
nestabilen
08. 03. 2023 13.52
+1
St. Gallen
08. 03. 2023 13.28
+0
kot student stomatologije gres enostavno na prakso v privat ordinacije v Turcijo. S tem ze v casu studija dobis nekaj potrebne prakse, ki je v Sloveniji med casom studija nikoli ne dobis...(lahko imas roke prekrizane na hrbtu in gledas). Potrebno dobro znanje turscine sploh ni potrebno, v glavnem zgoraj/spodaj/levo /desno , voila..
St. Gallen
08. 03. 2023 12.55
+2
leva vlada ramislja o privat zdravstvu. To sploh ni v skladu s programom levih
zibertmi
08. 03. 2023 13.01
+1
očitno mijega komentarja nisi prebral.zgodba stara dve leti s drugimi akterji,ali pa ne.se pravi v čas corone in brezzakonja
zibertmi
08. 03. 2023 13.23
+1
St. Gallen
08. 03. 2023 15.46
-2
zibertmi
08. 03. 2023 15.57
+2
prince of persia
08. 03. 2023 12.52
+6
Kupiće ZOKI i SINOVI...naravno
zibertmi
08. 03. 2023 12.34
+3
tole zgodbo so vedeli zaposleni na soči povedati že pred dvemi leti.vpleteni so bili takrat medikor iz izole,ki ima zasebno prakso za srčne bolnike in opravlja tudi koncesijo,ordinacijo imajo tudi v rožni dolini.po takratnih besedah,se naj bi soča preselila v izolo,območje ki se navaja in soča pa bi postala eno kot medikor
Protoc
08. 03. 2023 12.03
+3
Drazav bi morala kupiti oz graditi..ampak. Slovenija moja dežela pa je kot je..vse privat, če je le možno da je tujec lastnik..tako so začeli od 91'
Čriček mali
08. 03. 2023 10.43
+4
Denar jih zanima in zanima jih kako bojo porabili ogromno našega denarja🤮🤮🤮 Ljubljančani Jankoviča odstranit iz stolčka in levo vlado+ desno sds