Županu Cankove Dragu Vogrinčiču sicer pripada plača 2600 evrov bruto plače, ker je na čelu občine z manj kot dva tisoč prebivalcev. Takšnih županov je v Sloveniji 26. Najvišjo plačo ima sicer župan glavnega mesta Zoran Janković, ki se uvršča v 59. plačni razred, kar je 4300 evrov bruto brez dodatkov.
Plače županov so določene s plačnimi razredi županov po številu prebivalcev. Večina županov ima izhodiščno bruto plačo med 3.000 in 3.500 evri. Med županom Hodoša, občine z najmanj prebivalci, po podatkih Statističnega urada tam živi 362 ljudi, in županom Ljubljane z 289.500 tisoč prebivalci, je 13 plačnih razredov razlike, ali 1.700 evrov bruto. Iz Mestne občine Ljubljana so nam sporočili tudi zadnjo Jankovićevo neto plačo, ki znaša 2.805 evrov.
Županu kot funkcionarju po 23. členu Zakona o sistemu plač v javnem sektorju ne pripadajo dodatki, razen dodatka za delovno dobo. Županu tudi ne pripadajo stimulacija, delovna uspešnost zaradi povečanega obsega dela in za delo za polni delovni čas.
Ima pa po Zujfu pravico do regresa za prehrano, nadomestila za ločeno življenje, povračila stroškov prevoza, terenskega dodatka, regresa za letni dopust, jubilejne nagrade, solidarnostne pomoči in odpravnine ob upokojitvi.
Nepoklicni župani
Ob koncu mandata je 62 nepoklicnih županov. Zaslužijo polovico plače poklicnega župana, kar je torej odvisno od števila prebivalcev v občini.
Najbolj znan nepoklicni župan je Bojan Šrot, župan Mestne občine Celje že 20 let, ker ima svojo odvetniško pisarno. Kot poklicnemu županu bi mu pripadala izhodiščna plača v višini 3.700 evrov bruto, kot nepoklicnemu pa 1.850 evrov bruto.
Plače vseh županov so na voljo na tej povezavi.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.