Slovenski premier Janez Janša je v pogovoru za tednik Mladina ostro nastopil do svojih političnih konkurentov. "Govorijo samo o tem, kako bodo sestavili vlado, tudi če izgubijo volitve. Nastopajo z eno samo točko programa. Kako priti na oblast. Glede prihodnosti niso povedali nič. Vsi trije skupaj so en sam napovedni stavek z dvopičjem. Brez nadaljevanja," je dejal o "levem trojčku“. To je izpostavil kot enega od dveh razlogov, zakaj SDS potrebuje zmago z veliko razliko. Drugo je, da želijo sestaviti široko razvojno koalicijo, ki bo temeljila na stranki z močno podporo v parlamentu.
Janša se je v pogovoru dotaknil tudi enega od področji, na katerem vlado najpogosteje kritizirajo – odnosa do medijev. Strinjal se je, da država ne more biti demokratična "brez medijev, ki nadzorujejo in kritizirajo vlado". "S tega vidika je stanje, ki ga imamo v zadnjih nekaj let, bistveno bolj normalno kot stanje, kakršno je bilo prej. Prej je večina medijev hvalila vlado in kritizirala opozicijo," je dodal. "Tudi opozicijo je treba kritično ocenjevati. Toda to razmerje ne more biti 1:10 ali 1:100 v korist vlade," je nadaljeval premier. Priznal je, da je z nekdanjo državno sekretarko na ministrstvu za gospodarstvo Andrijano Starina Kosem komuniciral po telefonu, tudi s SMS sporočili. "Nisem pa naročal uredniške politike Dela," je zatrdil Janša.
Predsednik največje vladne stranke se je pohvalil tudi z gospodarskim položajem v državi. Tako napoveduje, da bo rast naslednje leto bistveno višja od evropskega povprečja, inflacija pa da se bo zniževala. Negativni trendi v svetovnem gospodarstvu ga ne skrbijo, saj je Slovenija bolj vezana na tiste evropske države, kjer je realni sektor močnejši. "Zato je bil in bo neposredni vpliv svetovne finančne krize na nas bistveno manjši, kot so nekateri napovedovali," je prepričan. Poleg tega meni, se je konkurenčnost gospodarstva v zadnjih letih okrepila.
Šlo ni niti brez omembe boja proti tajkunom, pri čemer je premier poudaril, da je sedanja vlada "dobila v roke institucije, ki se niso bile sposobne spopadati z najbolj sofisticiranimi oblikami gospodarskega kriminala. Potrebna so bila usposabljanja, kadrovske menjave, šolanje, reorganizacije“, je dejal. Povedal je še, da je Boško Šrot Pivovarno Laško lahko prevzel šele, ko je prišel na pozicijo, ki mu je omogočila izkoristiti položaj. "V objavo prevzema pa je šel gospod Šrot zaradi tega, ker so regulatorni organi pod novim vodstvom začeli delovati in začeli odkrivati njegova parkirišča," je še pojasnil Janša. Deležev se ni prodajalo le Pivovarni Laško, vse skupaj pa se ni začelo s prihodom te vlade, je zaključil.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.