V Veliki Britaniji in na Nizozemskem so kot prvi v Evropski uniji volili nove člane Evropskega parlamenta. Volitve skupno 751 poslancev se bodo v 28 članicah Unije vrstile do nedelje, ko bodo na volišča odšli državljani večine članic, tudi Slovenije.
A iz Velike Britanije, kjer mnogi glasovanje vidijo kot vnovični referendum o brexitu, prihajajo zaskrbljujoča poročila o državljanih EU, ki so jim onemogočili voliti na evropskih volitvah. Na voliščih naj bi jih zavračali, pri tem pa se sklicevali na administrativno napako, poroča britanski The Guardian.
Poročila o tem prihajajo iz vse države, državljani EU naj bi na voliščih ugotovili, da so njihova imena prečrtana, uradniki pa naj bi jim dejali, da niso upravičeni do glasovanja. Na Twitterju se je že oprijel ključnik oziroma hasgtag #deniedmyvote.
Več ljudi je kontaktiralo The Guardian, med njimi tudi Kat Sellner in Moritz Valero, sicer nemške narodnosti, ki sta bila "šokirana", ko sta izvedela, da ne moreta voliti, kljub temu, da sta vse potrebne obrazce oddala že 2. maja. "Nesprejemljivo je, da ta vlada in volilni uradniki diskriminirajo proti državljanom EU."
Valero je sicer dejal, da so bili uradniki na vzhodu Londona, kjer je želel voliti, "zelo prijazni" in dejali , da ne morejo storiti ničesar. Dali so jima zgolj telefonsko številko, ki pa je ista, na katero sta klicala že, ko njuni volilni listki za glasovanje niso prispeli. Konec aprila sta namreč prejela pisno obvestilo, da morata izpolniti poseben obrazec, da bosta volila v Veliki Britaniji in ne v Nemčiji. "Tja sva šla osebno z obrazcem že 2. maja. A nisva prejela potrdila, obrazca niso ožigosali, ženska je zgolj rekla, da jih bo pospravila v škatlo z ostalimi obrazci," je dejal za The Guardian. Tri dni nazaj pa je Valero klical na urad, kjer so mu dejali, da ni registriran "ker so prejeli obrazec šele 16. maja" - rok za oddajo pa je bil 7.
In podobne zgodbe prihajajo iz vse države. The Guardian naj bi zgolj v nekaj urah prejel okoli 100 elektronskih pisem. Nekateri pravijo, da niso bili obveščeni o tem, da morajo izpolniti poseben obrazec: "Šel sem na volišče, kjer so me zavrnili in obvestili o nekem skrivnostnem obrazcu, o katerem mi nihče ni znal povedati ničesar," pravi Kinga Burger iz Poljske.
Drugi poljski državljan Pjotr Klaskala pravi, da je celo videl svoje ime in trenutni naslov na listu na volišču (kar pomeni, da je bil registriran), a sta bila ime in naslov prečrtana.
Velika Britanija in Nizozemska volita prvi
Uradni izidi glasovanja v Veliki Britaniji in na Nizozemskem bodo znani šele po zaprtju volišč v vseh članicah v nedeljo ob 23. uri po srednjeevropskem času.
A po rezultatih vzporednih volitev, naj bi na Nizozemskem največ glasov dobili laburisti (PvdA) pod vodstvom podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa. Na drugo mesto pa so se uvrstili liberalci premierja Marka Rutteja.
Laburisti naj bi dobili pet od skupno 26 sedežev, kolikor jih ima Nizozemska v Evropskem parlamentu. Dobili naj bi nekaj več kot 18 odstotkov glasov ali 9 odstotnih točk več kot pred petimi leti, kaže raziskava inštituta Ipsos za nacionalno televizijo NOS.
Ruttejevi liberalci (VVD) naj bi dobili štiri sedeže. Prejeli naj bi nekaj več kot 14 odstotkov glasov oz. okoli 2 odstotni točki več kot leta 2014. Na tretje mesto pa se je glede na rezultate vzporednih volitev uvrstil skrajno desni in populistični Forum za demokracijo (FVD) pod vodstvom Thierryja Baudeta, ki naj bi dobil tri poslanske sedeže.
V Veliki Britaniji tokrat najverjetneje zadnjič volijo 73 poslancev v Evropski parlament. Združeno kraljestvo bi moralo Unijo zapustiti že 29. marca, a je bil brexit preložen najprej na 12. april in nato na konec oktobra.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.