Državna volilna komisija je danes objavila končne uradne rezultate volitev v Evropski parlament. Volitev se je udeležilo 28,89 odstotka volilnih upravičencev. To je bila tudi najvišja udeležba na evropskih volitvah pri nas doslej. V primerjavi s prejšnjimi volitvami leta 2014 je volilna udeležba letos poskočila za skoraj 18 odstotkov oziroma 4,34 odstotne točke. S tem pa ni bil le ustavljen, pač pa se je padajoči trend obrnil navzgor.
Tudi okrajne volilne komisije (OVK) so včeraj končale svoje delo in preštele še glasovnice, ki so prispele po pošti iz tujine. Na voliščih v tujini in po pošti iz tujine je bilo skupaj oddanih 8920 veljavnih glasov.
"V Evropskem parlamentu smo odločeni še naprej krepiti zavedanje v družbi, da je aktivna politična drža državljanov nujna za odgovorno upravljanje skupne prihodnosti, brez nje pa ni mogoč obstoj in razvoj demokratične družbe. Prizadevanje za večjo politično participacijo celotne družbe je tek na dolge proge, ki zahteva tesno sodelovanje vseh institucionalnih akterjev kot tudi civilne družbe v najširšem smislu. V Evropskem parlamentu smo ga odločeni odteči, upamo, da s sodelovanjem in pomočjo čim več sodržavljanov," je izjavila v. d. vodje Pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji Manja Toplak.
Oddanih je bilo 492.457 glasovnic, od tega je bilo 10.382 neveljavnih. Največ glasov – 26,25 odstotka je prejela skupna lista SDS in SLS, ki bo tako imela v Evropskem parlamentu tri sedeže (Milan Zver, Romana Tomc, Franc Bogovič). SD je prejela 18,66 odstotka glasov in posledično dva sedeža (Tanja Fajon, Milan Brglez), dva evroposlanca (Irena Joveva, Klemen Grošelj) ima tudi LMŠ, ki je prejela 15,44 odstotka glasov. 11,12 odstotka glasov pa so volivci namenili NSi, ki je tako osvojila en poslanski sedež (Ljudmila Novak).
Končni volilni izid mora potrditi še Državna volilna komisija (DVK). To bodo storili na četrtkovi seji.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.