Lanski in letošnji prihodki skupine niso povsem primerljivi, saj je bila lani v konsolidirane izkaze skupine Telekom Slovenije vključena tudi makedonska družba One. Brez upoštevanja tega so se polletni prihodki v medletni primerjavi znižali za pet odstotkov, ob upoštevanju, da družba One ni več vključena v konsolidirane izkaze, pa so bili ti večji za tri odstotke oz. za 10,4 milijona evrov.
Prilagojeni bruto dobiček iz poslovanja (EBITDA) je ob upoštevanju izločitve družbe One in oblikovanja popravka terjatev za družbo T-2 v stečaju v šestih mesecih dosegel 108 milijonov evrov, kar je pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Brez prilagoditev je sicer EBITDA skupine znašal 105,2 milijona evrov. Delež EBITDA v čistih prihodkih od prodaje, ki ob polletju znaša 30,3 odstotka, se je izboljšal za tri odstotke.
Družba Telekom Slovenije je od januarja do junija ustvarila 320,9 milijona evrov prihodkov, kar je kljub nižjim prihodkom mobilnih naročnikov in predplačnikov dva odstotka več kot v enakem obdobju lani. Na rast prihodkov so vplivali višji prihodki od IT ter širokopasovnih in veleprodajnih storitev. EBITDA družbe se je zvišal za odstotek na 91,1 milijona evrov, čisti dobiček pa je padel za 24 odstotkov na 23,9 milijona evrov.
S polletnim poslovanjem se je v sredo seznanil nadzorni svet Telekoma, so danes prek spletnih strani Ljubljanske borze, kjer so objavili nerevidirano poročilo o poslovanju, sporočili iz družbe, ki je v prvi polovici leta izdala petletne obveznice v nominalni višini 100 milijonov evrov, s čimer je zaključila z načrtovanim zadolževanjem za letos, izboljšala strukturo virov financiranja in znižala s tem povezana tveganja.
Skupina Telekom Slovenije za celotno leto 2016 načrtuje EBITDA v višini 198 milijonov evrov in 34 milijonov evrov čistega dobička. V okviru triletnega okrepljenega investicijskega cikla bo Telekom letos investiral 156 milijonov evrov in tako bistveno povečal vlaganje v širitev optičnega in mobilnega dostopovnega omrežja.
Telekom naj bi se sicer do leta 2020 transformiral. Proces so razdelili v tri faze, v njem pa se bodo osredotočili na inoviranje in ohranjanje tržnega deleža na področju osnovne dejavnosti, investiranje v optično in mobilno omrežje, izboljšanje in poenostavitev uporabniške izkušnje, digitalizacijo in avtomatizacijo procesov ter na širitev na nove dejavnosti. Transformacija Telekoma Slovenije vključuje tudi kadrovsko prestrukturiranje, do leta 2020 pa je cilj priti pod 2000 zaposlenih.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.