FIT 24UR

BLOG: Rastlinski izvleček za zdravje možganov

Ljubljana, 20. 06. 2021 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Boban Pauković
Komentarji
0

Ginko biloba, znan tudi kot dvokrpi ginko, je starodavni rastlinski izvleček, ki se na Kitajskem že tisočletja uporablja pri različnih zdravstvenih težavah. Pravzaprav gre za eno najpogosteje zaužitih zelišč, ki naj bi podpiralo zdravje možganov. Gre za drevo, ki na Zemlji raste že več kot 300 milijonov let, pravijo pa mu tudi živi fosil, saj je danes njegova zgradba skoraj enaka zgradbi fosilnih ostankov te rastline.

Koristi ginka bilobe vključujejo izboljšano kognitivno funkcijo, pozitivno razpoloženje, povečano energijo, izboljšan spomin in zmanjšane simptome, povezane z več kroničnimi boleznimi. 

Kaj je ginko biloba? 

Ginko biloba je naravni izvleček, pridobljen iz listov kitajskega drevesa ginko, imenovanega tudi dvokrpi ginko. EGb761 in GBE sta znanstvena izraza za standardizirani izvleček zelene rastline ginko biloba, ki je pogosto znan po učinkih izboljšanja delovanja možganov.  

V preteklosti se je uporabljal kot naravno zdravilo za ADHD, za zdravljenje demence in še več. Ginko že desetletja preučujejo v Franciji, Nemčiji in na Kitajskem. In čeprav se lahko uporablja tako posušene liste ginka kot semena, je danes poudarek na učinkovitosti standardiziranega tekočega ekstrakta ginka bilobe, narejenega iz posušenih zelenih listov rastline. 

Ginko biloba
Ginko biloba FOTO: Dreamstime

Zakaj je tako močan? 

Ginko biloba je varen, učinkovit in telesu koristen na številne načine, ker deluje zaščitno pred poškodbami mitohondrijev in oksidativnim stresom. Pomaga lahko pri zmanjševanju vnetja in poškodb prostih radikalov. 

Vsebuje dve glavni sestavini, flavonoide in terpenoide, ki imajo močne antioksidativne lastnosti. Mnogi so prepričani, da lahko te sestavine pomagajo upočasniti napredovanje starostnih bolezni s preprečevanjem poškodb tkiv, celic in DNK.

Prednosti in uporaba lahko vključujejo:

• podpiranje kognitivnih sposobnosti, izboljšanje delovanje spomina in osredotočenosti;

• povečanje pretoka krvi in izboljšano zdravje krvožilja;

• podpiranje imunskega sistema;

• spodbujanje okrevanja po kapi;

• pomoč pri zdravljenju zdravstvenih stanj, kot so težave s krvnim obtokom in tiste, ki so povezane z okvaro spomina;

• zmanjšanje pogostih motenj razpoloženja, kot sta tesnoba in depresija, ter tistih, ki jih povzroča PMS;

• zdravljenje glavobola in migren;

• izboljšanje libida;

• izboljšanje kakovosti spanja;

• zmanjševanje simptomov, ki jih povzročajo težave z ušesi (omotica in tinitus). 

Številne koristi ginka bilobe, ki naj bi močno spodbujal zdravje možganov, temeljijo na dejstvu, da gre za učinkovito protivnetno sredstvo, ki poveča antioksidativno aktivnost, zniža oksidativni stres in izboljša cirkulacijo. Ker lahko ginko biloba pomaga povečati vnos glukoze (razgrajenega sladkorja) v možganske celice, ima potencial za izboljšanje prenosa živčnih signalov, ki so odgovorni za spomin, razpoloženje, uravnavanje srčnega utripa in zdravje oči. 

Ste vedeli, da lahko ginko biloba pomaga ohranjati zdravje oči?

Ginko naj bi bil koristen za zdravje oči. To zelišče naj bi namreč vplivalo na zmanjšanje tveganja za starostno degeneracijo rumene pege, zahvaljujoč dejavnikom, ki aktivirajo trombocite, in preprečevanje poškodb membrane, ki jih povzročajo prosti radikali.

Ginko naj bi celo lahko zmanjšal simptome rožnatih oči. Rožnato oko, znano tudi kot konjunktivitis, je okužba, ki jo lahko povzročijo virusi ali bakterije in se pogosto sama pozdravi v 10 dneh. Kapljice z ekstraktom ginka bilobe naj bi lahko učinkovito zmanjšale simptome rožnatega očesa, ki jih povzročajo alergije.

Bobana lahko spremljate na njegovi spletni strani ter na profilih na Facebooku in Instagramu. Vsa mnenja, morebitna vprašanja in predloge lahko sporočite na info@bobanpaukovic.com ali 24ur.com@pop-tv.si.

Tveganja in neželeni učinki

Je ginko biloba nevaren? Možno je, da se pojavijo neželeni učinki ginka, čeprav se na splošno zdi zelo varno zelišče. Redki so poročali o neželenih učinkih, ki vključujejo slabost, drisko, omotico, glavobole in alergijske reakcije (tega zelišča ne jemljite, če ste alergični na alkilfenole).

Uporablja se pri odpravljanju glavobolov, migren, srčne aritmije, astme, predmenstrualnih težavah, bledosti, driski, pri začetnih pojavih glavkoma. Mesnat semenski ovoj ženskih dreves ginka je strupen in se ne sme uporabljati surov niti posušen.

Otroci naj ne jemljejo ginka bilobe. 

Ali je ginko bilobo varno jemati vsak dan?  

Učinke ginka naj bi čutili, če ga jemljemo več mesecev, vendar vam, če ga nameravate uporabljati več kot 6 mesecev, svetujem, da se najprej pogovorite s svojim zdravnikom oziroma farmacevtom.

Interakcije z zdravili

Možno je, da lahko ta ekstrakt učinkuje na delovanje nekaterih zdravil, vključno z antikoagulanti in antiagregacijskimi sredstvi. Lahko tudi ovira okrevanje po operaciji ali resnih poškodbah. Tega dodatka ne uporabljajte, če jemljete zdravila za redčenje krvi (aspirin), antidepresive in nesteroidna protivnetna zdravila (npr. ibuprofen).

Vedno se je dobro držati priporočenih odmerkov pri uživanju katerega koli zelišča in jih omeniti tudi zdravniku, če jemljete druga zdravila na recept, se pripravljate na operacijo ali se spopadate s kakršnimi koli kroničnimi motnjami – na ta način potencialno ne pride do nevarnih interakcij.

Kje ga najdemo?

Ginko lahko najdete v kapsulah, tabletah, tekočem ekstraktu ali obliki posušenih listov v večini trgovin z zdravo hrano, lekarnah in tudi na spletu. 

Ali ginko biloba deluje takoj?

Učinki ginka naj bi trajali od štiri do šest tednov, odvisno od stanja, ki ga želite zdraviti oziroma izboljšati. Pomemben je tudi način jemanja in to, kakšne odmerke uživate, saj boste s pravo količino dosegli najboljše rezultate. Večje rezultate boste morda občutili, če vam bo strokovnjak znal prilagoditi način uporabe.

Zaključek

Uživanje ginka bilobe svetujem vsem, ki jih mučijo kronično nizka koncentracija, zmedenost, zmanjšana telesna zmogljivost, utrujenost, glavoboli in spremembe razpoloženja, a kot sem že zgoraj omenil, se pred tem ne pozabite posvetovati z zdravnikom oziroma farmacevtom.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.