Ledvični kamni so trde tvorbe, ki nastanejo v sečnih izvodilih, najpogosteje zaradi dolgotrajnega pomanjkanja tekočine. So ostre, kristalne strukture in različnih velikosti, najpogosteje pa se oblikujejo iz odpadnih snovi, ki se izločajo v urinu. Sprva so zelo drobni, šele po več letih pa se tako povečajo, da začnejo povzročati težave. Če so delci majhni, jih imenujemo ledvični pesek.
Ti kamni torej nastanejo zaradi kristaliziranja snovi, po navadi okoli trdnih delcev v predelu ledvic in mokril, ki lahko povzročajo tudi vnetne spremembe na sluznici v tem organu. Ledvični kamni običajno dosežejo velikost graha, lahko pa pa so tudi precej večji. Njihova kemična sestava je različna, pogosto je to kalcijev oksalat, poznamo pa tudi tako imenovane uratne kamne – kamni iz sečne kisline, kamne iz magnezijevega ali kalcijevega fosfata.
Zakaj pride do nastanka ledvičnih kamnov?
Med najznačilnejšimi vzroki nastajanja ledvičnih kamnov so presnovne motnje (npr. če je v naši prehrani preveč beljakovin in kalcija), pretirano delovanje ščitnice, osteoporoza in visoka raven sečne kisline.
Med simptomi so močne bolečine v predelu ledvic, ki izžarevajo v medenico, v predelu mehurja in spolnih organov se pojavljajo v obliki kolik, ki se jim pogosto pridružijo še zvišana telesna temperatura, mrzlica, slabost, bruhanje in včasih tudi kri v seču. Ledvično koliko po navadi spremljajo nenadna potreba po uriniranju, hematurija, nemir, potenje in bruhanje.
Včasih kamni niso boleči, dokler ne dosežejo določene velikosti. Bolečina navadno traja od 20 do 60 minut. Do nje pride, ker ledvični kamen potuje iz ledvičnega meha v začetni del sečevoda in če se na tem mestu zagozdi, ga poskuša sečnik z močnim krčenjem iztisniti naprej. Bolečina popusti takoj, ko ledvični kamen zdrsne v sečevod ali pa se vrne v ledvični meh.
Kdo je bolj dovzeten za težave z ledvičnimi kamni?
- Vsak, ki je imel v preteklosti kronične okužbe sečil, protin, hipertiroidizem in težave z normalno presnovo mineralov,
- ljudje, ki so neaktivni,
- pogostejši naj bi bili pri pri moških v starostnem obdobju med 30 in 50 let,
- ljudje, ki jemljejo zdravila, vključno z diuretiki, ki lahko povzročijo dehidracijo.
Vzroki za nastanek ledvičnih kamnov
- premajhen vnos tekočine,
- visok vnos živalskih beljakovin, natrija in rafiniranih sladkorjev,
- uživanje slabe hrane, zlasti tiste, ki vsebuje veliko oksalatov,
- jemanje sintetičnih dodatkov kalcija,
- genetski dejavniki (če ima nekdo v vaši ožji družini pogosto ledvične kamne, obstaja večja verjetnost, da se bodo pojavili tudi pri vas),
- težave z normalno prebavo zaradi na primer zdravljenja po operaciji želodčnega obvoda, kroničnega vnetja črevesja itd.,
- alergije na hrano ali občutljivosti, ki lahko vplivajo na prebavo,
- elektrolitsko neravnovesje,
- debelost,
- uporaba zdravil ali drog,
- pomanjkanje hranil in mineralov,
- okužbe,
- motnje ščitnice (ki lahko povzročijo, da ščitnica proizvede preveč obščitničnega hormona, kar zviša raven kalcija).
Kako si pomagamo?
Verjetnost za nastanek ledvičnih kamnov zmanjšuje kalij, saj ta spodbuja izločanje citrata v seč, ta pa zavira tvorbo kristalov. Povišan vnos magnezija naj bi prav tako zmanjšal verjetnost tvorbe kamnov, saj je tudi magnezij, podobno kot citrat, zaviralec kristalov v seču.
Potrebno je vsakodnevno pitje zadostne količine tekočine.
Nekaj omejitev bo potrebnih tudi pri uživanju živil, ki so bogata z beljakovinami.
Izogibajte se živilom, bogatim z oksalati, kot so kava, čokolada, pesa, oreščki in pšenični otrobi.
Priporočam zmanjšanje količine soli v jedeh, saj ta vsebuje natrij, ki povzroča tvorbo ledvičnih kamnov.
Gledanje televizije in poležavanje nadomestite s fizično aktivnostjo.
Živila, bogata z vitaminom E: Jagode, oljčno olje, mandlji in avokado so nekateri od najboljših virov antioksidanta vitamina E, ki pomaga uravnotežiti ravni oksalatov in drugih toksinov v telesu, hkrati pa preprečuje poškodbe sluznice, s čimer zmanjša tveganja za nastanek kamnov.
Živila, bogata z magnezijem in kalijem: Uživanje veliko magnezija in kalija lahko pomaga uravnotežiti ravni kalcija v telesu, zato v svojo prehrano vključite veliko listnate zelene zelenjave, zelenjave iz družine križnic, melon, banan in avokada.
Kaljena zrna (v nasprotju z izdelki iz rafiniranih zrn) zmanjšajo vsebnost antinutrientov, zaradi česar so njihova hranila bolj prebavljiva.
Izogibajmo se:
- hrani, bogati s sladkorjem (poskrbite, da boste omejili količino zaužitih pakiranih sladkih prigrizkov in sladkanih pijač, še posebej če so gazirane, mlečnih izdelkov in celo sadja, če se zdi, da poslabša vaše simptome),
- večini žitnih izdelkov (vključno z moko in izdelki, kot so kosmiči, kruh, žemljice, pecivo, saj prispevajo k nastanku ledvičnih kamnov, ker imajo visoke ravni antihranil, vključno s fitinsko kislino),
- živilom z naravno visoko vsebnostjo oksalne kisline (ta med drugim vključujejo špinačo, rabarbaro, paradižnike, ohlapce, jajčevce, peso, zeleno, grenivke/grenivkin sok, sladki krompir, arašide, mandlje, borovnice, robide, jagode, peteršilj in kakav),
- predelanim mesnim izdelkom,
- živilom, bogatim s cinkom (npr. bučna semena, indijski oreščki, meso ali špinača),
- prevelikim količinam vitamina C (čeprav ima vitamin C številne prednosti, lahko prevelike količine tega vitamina poslabšajo stanje ledvičnih kamnov, problematično naj bi bilo predvsem jemanje velikih odmerkov v obliki dodatkov, kar prispeva h kopičenju oksalata),
- kofeinu in alkoholu (oba dehidrirata naš organizem, čemur se želimo izogniti pri takšnih težavah).
Zaključek
Če sumite, da imate ledvične kamne, se nemudoma odpravite k zdravniku. Večje ledvične kamne vam bodo običajno odstranili kirurško, dobre rezultate odstranjevanja kamnov, ki so že zašli v sečevod, pa naj bi dalo tako imenovano razbijanje kamnov s pomočjo posebne naprave.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.