Naš organizem je veliko bolj zapleten stroj in ko se poškoduje, okvari, potrebuje veliko več časa, da ga spravimo na zeleno vejo. Zato je pomembno poslušati telo in biti pozoren na "signale". In res velja rek, da je boljša preventiva kot kurativa.
Pomanjkanje mikrohranil lahko povzroči različne težave in bolezni, ki vplivajo na kakovost življenja, in se kaže v več oblikah. Do pomanjkanja posameznih hranil lahko pride že zaradi manjšega vnosa hrane, poleg tega se z leti lahko zmanjša tudi absorpcija skozi črevesno steno. Tako se na primer poveča potreba po določenih vitaminih.
Pomanjkanje vitaminov upočasni pridobivanje energije, zaradi česar smo nenehno utrujeni in šibki. Upočasni se tudi nastajanje živčnih prenašalcev, ki so potrebni za delovanje možganov in živčevja, to pa vodi v razdražljivost, nemir, občutljivost za bolečine in moten spanec. Poleg vitaminov so tu še minerali, elementi v sledeh, fitohranila ter določene maščobne kisline in aminokisline. Gre večinoma za nujno potrebne snovi, ki jih naše telo ne more proizvesti samo ali pa vsaj ne v zadostni količini, zato jih moramo v organizem redno vnašati s hrano.
Mikrohranila
Delujejo kot pospeševalci kemijskih reakcij pri izkoriščanju makrohranil, to je beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov. Nekateri strokovnjaki sem uvrščajo še (makro)minerale kalcij, kalij, natrij, magnezij, fosfor in klor. Nobeno živilo ne vsebuje vseh mikrohranil, ki jih naše telo nujno potrebuje, zato moramo za pokritje dnevnih potreb teh uživati raznovrstno, čim bolj svežo in po možnosti lokalno pridelano hrano.
Fitohranila
Gre za hranila, ki imajo antioksidacijsko in protivnetno vlogo (flavonoidi, karotenoidi, fenoli, terpeni itd.). Vplivajo pa tudi na izboljšanje imunskega odziva telesa, izboljšanje komunikacije med celicami, metabolizem estrogena ter zaviranje rakavih celic.
Težave, povezane s pomanjkanjem mikrohranil
Pomanjkanje mikrohranil, kot so vitamini A, C, D, B1, B2, B3, B6, B12, folna kislina ter železo, kalcij, jod, baker in selen, vpliva na metabolizem in imunski odziv. Pomanjkanje hranil, kot so žveplo, magnezij, cink, kalij, natrij, fosfor, voda in esencialne aminokisline, ne kaže specifičnih kliničnih znakov. Vpliva na metabolne procese ter lahko povzroči zastoj v rasti in zaostalost, poveča se lahko tudi verjetnost za zmanjšan imunski odziv.
Pomanjkanje železa
Pomanjkanje tega minerala je zelo pogosto, zlasti pri ženskah (menstruacija).
Simptomi pomanjkanja so bledica, omotica in glavoboli, zaspanost, krhki nohti in izpadanje las.
Pomanjkanje vitamina B12
Ta vitamin je bistvenega pomena za proizvodnjo rdečih krvnih celic in s tem za transport kisika. Prav tako sta od tega vitamina odvisna delovanje živčnega sistema in presnova energije.
Simptomi pomanjkanja so utrujenost, bledica in anemija, težave s koncentracijo, otrplost in mravljinčenje v okončinah, občutek dezorientiranosti.
Pomanjkanje folne kisline
Folna kislina ima pomembno vlogo pri pravilni rasti in razvoju živčnega sistema.
Simptomi pomanjkanja so utrujenost, mravljinčenje ali pomanjkanje občutka v okončinah, driska, nagnjenost k depresiji.
Pomanjkanje vitamina D
Telo lahko vitamin D naredi samo, vendar moramo svojo kožo izpostaviti sončni svetlobi. Zato je pomanjkanje vitamina D pogostejše pri posameznikih, ki so večino časa v zaprtih prostorih in v zimskih mesecih, ko je manj sonca. Obstajajo tudi živila, ki vsebujejo vitamin D, vendar je najpomembnejši dejavnik za pridobivanje tega vitamina sončna svetloba.
Simptomi pomanjkanja so mišična oslabelost in bolečine v kosteh, osteoporoza, skeletne spremembe pri otrocih.
Pomanjkanje magnezija
Ob ukvarjanju s športom in pri nosečnosti se potrebe po magneziju povečajo.
Simptomi pomanjkanja so mišični krči, živčnost, omotica, nagnjenost k depresiji.
Pomanjkanje beljakovin
Pridobivanje priporočene količine beljakovin za večino ljudi v zahodnem svetu ni pretirano težavno. Ogroženi pa so posamezniki, ki sledijo čudežnim dietam in se lotevajo neuravnoteženih režimov hujšanja.
Simptomi pomanjkanja so izguba mišičnega volumna, izčrpanost in občutek pomanjkanja energije ter povečana nagnjenost k okužbam.
Razlogi za prehranske pomanjkljivosti
Razlogov, zakaj ima nekdo prehranske pomanjkljivosti, je več. Sem spada prehrana, ki vsebuje malo mikrohranil in veliko sladkorja ter predelane hrane. Manj znani razlogi vključujejo nizko želodčno kislino in sindrom puščajočega črevesja, ki povzročata slabo absorpcijo hranil. Naj vas opozorim na dejstvo, da če ne proizvajate dovolj želodčne kisline, morda ne boste najbolje absorbirali hranil, kot so na primer B12, cink in železo. Poleg tega slabo ravnovesje sladkorja v krvi, razna bolezenska stanja in kronični stres izčrpajo ključne hranilne snovi, kar lahko vodi v pomanjkanje hranil.
Med pogostimi vzroki za pomanjkanje hranil so:
– enolična prehrana,
– s hranili osiromašena prehrana,
– nizek energijski vnos (neustrezne diete),
– neustrezna priprava hrane.
Kako preprečiti pomanjkanje hranil?
Izboljšajte svoje prehranjevalne navade. Pomembno je, da uživate uravnoteženo in zadostno raznoliko hrano. Poskrbite, da boste vsakodnevno uživali sadje in zelenjavo intenzivnih barv. Izogibajte se hitri hrani. Če ste noseči ali imate kakšna druga bolezenska stanja, se posvetujte s svojim zdravnikom o formulacijah za odpravo pomanjkljivosti. Izogibajte se alkoholu, kofeinu in nikotinu. Nadzirajte stres.
Zaključek
Prehranske pomanjkljivosti, ki so bile dalj časa neopažene, lahko povzročijo resne zdravstvene zaplete. Na različnih delih telesa se tako lahko pojavijo znaki, ki vam sporočajo, da je nekaj narobe. Ne ignorirajte jih, temveč raje ukrepajte!
Biti usklajen s telesnimi potrebami in se zavedati teh znakov prehranskih pomanjkljivosti je ključnega pomena za dobro počutje in normalno delovanje celotnega organizma.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.