V sredo pozno popoldne sva se iz Ljubljane pripeljala v Rim. Parkirala sva v garaži pod osrednjim vatikanskim trgom in se takoj odpravila na ploščad pred baziliko svetega Petra. Nobene pretirane gneče ni bilo, bolj ali manj smo tam stali le predstavniki medijev z vsega sveta, ki smo poročali o dogajanju. Po podatkih vatikanskega medijskega urada se je za konklave akreditiralo več kot 4000 novinarjev. Jasno je bilo torej, da je zanimanje za papeške volitve izredno. In da bo ob začetku konklava tu precej večja gneča, kot je dal slutiti dan, preden se je 133 kardinalov zaprlo v Sikstinsko kapelo.

Ko se je to v četrtek zgodilo, smo procesijo kardinalov na velikih zaslonih spremljali z zanimanjem in spoštovanjem, gre namreč za veličasten obred, ki se je zaključil naravnost filmsko. Potem ko so vsi kardinali elektorji zaprisegli k molčečnosti, so se vrata kapele zaprla, začelo se je prvo glasovanje. Nekaj minut pred 19. uro smo vsi začeli pogledovati proti dimniku. Čakali smo na prvi dim. In obenem vedeli, da bi bilo zares veliko presenečenje, če bi kardinali novega papeža izvolili že v prvem poskusu. Vatikanski tiskovni urad je napovedal, da se bo prvič pokadilo med sedmo in pol osmo uro, a dima ni bilo vse do devetih zvečer.
Tema številka je bila, koliko časa bo trajal tokratni konklave. Padale so stave, analitiki so pojasnjevali, da bo vse odvisno od tega, kako pomembno sporočilo za Cerkev je sporočilo enotnosti.
Veliko je bilo, pričakovano, tudi govora o favoritih. O njih smo pravzaprav razpravljali že vse od pogreba pokojnega Frančiška. V ospredju je bilo 15 kandidatov, v zadnjih dneh pa 5: poleg filipinskega nadškofa Tagleja je visoko kotirala italijanska trojica Parolin, Pizzaballa in Zuppi, kot nekakšen sredinski kandidat, ki bi lahko ustrezal tako konzervativni kot napredni kardinalski struji, pa se je omenjal malteški kardinal Mario Grech.
Ko se je 8. maja ob 18. uri in 7 minut iz dimnika poleg Sikstinske kapele pokadil bel dim, se je proti Trgu svetega Petra začela valiti množica ljudi. Kar naenkrat so se vsuli od vsepovsod, širše območje okoli trga se je začelo polniti, naju s snemalcem pa je na poziciji, od koder sva se oglašala v naš informativni program, začel vse bolj stiskati obroč navdušene množice. V zraku so bili telefoni, vsi so želeli zabeležiti in ovekovečiti ta zgodovinski trenutek. In izkazalo se je, da je povsem res, da je bil to prvi konklave v zgodovini, ki se je vzporedno odvijal na družbenih omrežjih. V tem kontekstu je zanimiv podatek, da so na omrežju X in Instagramu le nekaj trenutkov po prvem glasovanju zabeležili preko 2 milijona ključnikov "conclave".
Reportažo iz Vatikana si oglejte v posnetku, v rubriki 24ur Fokus smo se o novem papežu Leonu XIV. pogovarjali s sestro Mojco Šimenc.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.