Znamo z denarjem?
Znamo z denarjem ali kako pametno zapravljati, bosta izhodiščni vprašanji v nocojšnji rubriki 24UR Fokus avtorice Tee Šentjurc.
Marija Cilenšek iz Grosuplja, Alen Šišić iz Črnomlja in Nataša Planinšek iz Slovenj Gradca nam pripovedujejo, kako so se finančno soočili z zdravstveno krizo, kako so se naučili ravnati z denarjem, kako je kriza postala izziv in kako jih je spravila na kolena.
Marija Cilenšek je kuharica, zdaj je na čakanju in je ena tistih, ki so se naučili ravnati z denarjem. Njen mož prejema invalidsko nadomestilo, z njima v podnajemniškem stanovanju v vasi pri Grosuplju živi sin srednješolec. Na čakanju je njena plača pol manjša, kot kadar dela – dobrih 700 evrov. A Marija Cilenšek ni v stiski, ni v strahu. Bila je leta 2011, ko je izgubila dobro plačano službo in bila dve leti brezposelna. Takrat se je naučila nadzirati porabo denarja, varčevati pri vsakodnevnih stvareh. “Začela sem pri hrani. Najprej sem si omislila zvezek, kamor sem si začela pisati, kaj jemo in ko sem šla v trgovino, sem vedela, koliko imam denarja in izbirala med nujnim in nenujnim.”
Zagotovo bodo ljudje znova več trošili v gostinskih obratih, ko se bo njihovo delovanje sprostilo. Tega se že zelo veseli Alen Šišić iz Črnomlja. Zadnje leto je bilo zanj precej težavno. Dolgo si je želel svoj bar, to je uresničil decembra 2019, le tri mesece kasneje pa ga je moral zapreti, a se je odločil, da bo vztrajal. V Črnomlju je prvi ponudil kavo za s seboj, razširil je ponudbo, točen sladoled, palačinke, in iz za goste zaprtega lokala naredil zgodbo – njegove plišaste živali in njihove vragolije v praznem baru poznajo ljudje širom Slovenije. A ni bilo lahko. "Preden smo odprli “to-go”, sem si preračunal, koliko prometa moram narediti, da pokrijem stroške in da ne gremo v rdeče številke. Potem smo pokrili vse stroške in je nekaj ostalo, sicer bolj za kikiriki, ampak je bilo iz meseca v mesec boljše."
V nekaterih panogah pa niso imeli niti možnosti preživetja. Kot na primer manjši avtobusni turistični prevozniki. Nataša Planinšek iz Slovenj Gradca je imela decembra 2019 osem avtobusov, 12 zaposlenih in obilo poslovnih naročil za prihodnost.
Podjetje ne posluje od januarja 2020, ker so bili vezani samo na tujino, na prihod tujih gostov. Že 13 mesecev so brez prihodkov, nima več zaposlenih, podjetje, ki je bilo v dobri finančni kondiciji, se je znašlo na robu, obroki za lizing, obresti, stroški so se le še kopičili, rezerve tako od podjetja kot osebne so počrpali. "Zdaj mi pomagajo starši, da sploh še lahko živimo." Imela je urejene osebne finance, s prihranki je reševala podjetje, a je kriza požrla tudi te. Zdaj ji grozi celo, da bo ostala brez stanovanja.
Za mnoge bo letos še težje kot lani, državne pomoči ne bo v nedogled in na koncu koncev bo tudi to pomoč treba poplačati. Alina Meško iz Zveze potrošnikov Slovenije ob tem opozarja: "Upamo, da bo lahko večina spodobno živela. Zdaj že razmišljamo, ali bomo lahko pokrili osnovne stvari, za hrano, kredite, bomo lahko obdržali dom."
Pri odplačevanju dolgov si želi mehkega pristopa, pripoveduje ekonomist Marko Jaklič in dodaja, da je treba na vladni in evropski ravni modro pristopiti k novim regulacijam državnih pomoči, saj je pred nami težko obdobje. "Dejstvo je, da bodo očitno bogatejši še bogatejši, revnejši pa še revnejši. To, da je denar poceni, še ne daje zagotovila, da bi se zadolževali, ker vsak dolg je treba vrniti."
Posamezniki, gospodinjstva, podjetniki – vsi moramo imeti nadzor nad porabo denarja, saj slabi časi praviloma vedno pridejo. Strokovnjakinja za osebne finance Ana Vezovišek pravi, da so ključna pravila ista, v krizi ali v dobrih časih. "V tej krizi smo se vprašali, kaj si v resnici mi sploh želimo, kaj potrebujemo. Bodimo iskreni, takšno lekcijo smo potrebovali, saj smo šli v svet materializma, ki mu je želel slediti vsak, ne glede na to, ali si je to dejansko lahko privoščil ali ne. Ko smo bili zaprti, smo lahko videli, da nam nič ne pomaga kup oblačil v garderobi, če jih ne moremo obleči, da nam ne pomagata dva avtomobila višjega cenovnega razreda, ki sta oba morda celo na lizing in ju ne moremo uporabljati, plačevati pa moramo obroke.”
Zakaj je pomembno, da si ustvarimo dobre temelje, imamo svoje finance pod nadzorom in se bolje pripravimo na morebitne prihodnje krize? Odgovori, nasveti in pasti v rubriki 24UR Fokus, v oddaji 24UR.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.