Slovenska pot v Evropsko unijo ni bila lahka. EU je namreč leta 1993 prvič natančno določila pristopna merila. Da lahko država postane članica EU, mora v njej vladati stabilna demokracija, spoštovati mora človekove pravice, imeti konkurenčno tržno gospodarstvo in mora biti sposobna prevzeti pravni red Unije.
Priprave na slovenski vstop v EU so trajale desetletje, pripoveduje Rop: "Hkrati pa smo se pripravljali tudi na vstop na območje evra." Evropsko valuto smo prevzeli 1. januarja 2007.
Bi znali iz glave povedati, kateri simboli krasijo slovenske evrske kovance? Verjetno imate v svojih denarnicah tudi kovance iz drugih držav evrskega območja, naše simbole smo zbrali v spodnji grafiki.
Gotovina počasi izginja, vse bolj plačujemo s karticami in telefoni. Kaj pa je to digitalni evro? Kako ga bomo uporabljali? Ali digitalni evro pomeni konec bankovcev in kovancev?
Kaj bo s kriptosvetom, kriptovalutami?
Nocoj v 24UR Fokus z Antonom Ropom tudi o tem: kako smo se v evropski družini znašli, dokazali? Smo članstvo izkoristili v svoj prid? Zakaj mir ni več samoumevna vrednota? Kako se je Evropska unija odzvala na begunsko krizo? Zakaj je treba na evropske volitve? Kako uspešno slovenske interese branijo evropski poslanci? Rop na slednje odgovarja: "Ni dovolj, da so samo potniki v Bruselj."
KOMENTARJI (287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.