"Vstopanje v EU je bil tak nacionalen, strateški projekt, največji po osamosvojitvi, in je tudi povzročil neke vrste poenotenje na politični sceni, se pravi, vse stranke so to podpirale / ... / na podlagi nekih kazalcev, ki so bili takrat oblikovani, smo bili med novimi, med kandidatkami, v bistvu najboljši. Najhitreje, najbolj uspešno smo prevzemali skupno zakonodajo, skupna pravila in smo bili tudi neke vrste vzor, pogosto izpostavljeni kot vzorna kandidatka."
In kako je danes, 15 let po vstopu v EU? Kakšna je Slovenija? Kakšne so meje, kaj pomenijo? Kako je bilo na meji z Italijo, Avstrijo, Madžarsko, Hrvaško? Kakšne so bile meje včasih, pred osamosvojitvijo, kakšne po osamosvojitvi, kakšne po vstopu v EU in po vstopu v schengensko območje? Novinar Miha Drozg je naredil analizo, šel je na teren, v zgodovino, govoril z ljudmi, ki živijo ob mejah ...
Ob 15. obletnici vstopa Slovenije v EU o življenju ob vseh slovenskih mejah. O ljudeh, državi, politikah ... O Sloveniji, Evropski uniji in mejah.
Celoten prispevek, ki je bil objavljen v nedeljski rubriki 24UR Fokus, si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.