Gospodarstvo

1000-odstotna inflacija

Harare, 13. 05. 2006 10.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Gospodarska kriza v Zimbabveju je vse hujša, letna stopnja inflacije je aprila presegla 1000 odstotkov.

Cene v Zimbabveju so vsak dan višje
Cene v Zimbabveju so vsak dan višje FOTO: Reuters

Zimbabve ima kar nekaj žalostnih gospodarskih rekordov. Njegova proizvodnja se krči hitreje kot v kareri koli drugi državi, kjer ne divja vojna, ugotavlja Svetovna banka. Hkrati je država z najvišjo stopnjo inflacije na svetu, aprila je ta presegla 1000 odstotkov, do konca leta pa bo po napovedih poznavalcev narasla do 1800 odstotkov.

Najvišjo inflacijo v novejši zgodovini je zabeležili Argentina. V 80. letih je imela kar 5000-odstotno letno stopnjo inflacije.

Cene se spreminjajo tako hitro, da trgovci izdelkov sploh ne označujejo več. Nalepke s cenami bi sicer morali spreminjati najmanj vsak dan. Številke so vrtoglavo visoke, ljudje pa morajo denar tudi za najmanjše nakupe s seboj nositi v vrečah, saj so denarnice že zdavnaj premajhne. “Kako lahko ljudem razložiš, zakaj so cene vsak dan drugačne? Številne družine komaj shajajo, so na robu preživetja,” je dejal ekonomist John Robertson. Mnogi Zimbabvejci si na dan privoščijo le en obrok.

Glavni krivec za gospodarsko katastrofo je predsednik Robert Mugabe. Ta je državi nakopal mednarodno izolacijo, ko je razlastil belopolte posestnike, še hujši udarec pa je gospodarstvu zadal z odločitvijo, da bo vlada prevzela 51-odstotni delež v vseh rudnikih, ki so v rokah tujcev.

Mugabe, glavni krivec za gospodarski polom dežele
Mugabe, glavni krivec za gospodarski polom dežele FOTO: Reuters

“V državi je veliko jeze zaradi gospodarskih pritiskov in če upoštevaš še politične razmere, imaš eksplozivno situacijo,” je dejal Eldred Masunungure s politološkega oddelka zimbabvejske univerze. Poznavalci razmer pričakujejo izbruh protestov proti predsedniku, nekateri napovedujejo, da bo to pomenilo tudi konec njegovega vladanja. 82-letni Mugabe je na oblasti od leta 1980, ko je Zimbabve razglasil neodvisnost od Velike Britanije. Znan je kot samodržec, ki ne upošteva demokratičnih standardov, s številnimi zakoni pa e skoraj popolnoma prepovedal kakršne koli proteste proti svoji vladi.

Glavno opozicijsko Gibanje za demokratične spremembe (MDC) kljub temu napoveduje miren shod proti Mugabejevi gospodarski politiki. Njegovemu voditelju Morganu Tsvangiraiju pa je predsednik že sporočil, da se bo ‘igral z življenjem’, če ga bo poskušal spraviti z oblasti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.