Kot so zapisali v komisiji, italijanska država pri odločitvi ni upoštevala verjetnosti, da posojilo ne bo nikoli odplačano. "Podjetju takrat posojila ne bi odobril noben zasebni vlagatelj, zato je Alitalia z njim dobila nepošteno prednost v primerjavi s tekmeci na državni, evropski in svetovni ravni," so navedli.
Podobno odločitev je Bruselj sprejel že septembra 2021, ko je po poglobljeni preiskavi sklenil, da sta bili dve državni posojili v vrednosti 900 milijonov evrov, ki jih je italijanska vlada leta 2017 namenila Alitalii, v neskladju z evropskimi pravili. Zdaj pa so torej enako odločili še za dodatno državno pomoč v višini 400 milijonov evrov, ki jo je zdaj že propadli prevoznik prejel dve leti pozneje.
Ob tem so še ugotovili, da Alitalia, ki je (sicer nezakonito) državno pomoč že prejela, do dodatnih 400 milijonov v nobenem primeru ne bi bila upravičena.
Alitalia je bila od maja 2017 insolventna, italijanska država pa ni našla novega investitorja, ki bi prevzel podjetje. Nazadnje jo je močno prizadela še pandemija covida-19, ki je praktično ustavila letalski promet. Po letih težav se je italijanska vlada odločila to podjetje ugasniti in zagnati novega pod imenom ITA Airways. Februarja lani so začeli postopke za njegovo privatizacijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.