Društvo Alpe Adria Green (AAG) Slovenija je uradno potrdilo, da se bo pritožilo na izdano okoljevarstveno soglasje Magni. Kot so pojasnili, so odločitev o pritožbi sprejeli na korespondenčni seji, v postopku pa zastopajo tudi civilno iniciativo iz Miklavža na Dravskem polju.
V omenjeni okoljevarstveni organizaciji, ki ima sedež na Jesenicah, vladi, zlasti pa okoljskemu ministrstvu, očitajo, da sta povsem zanemarila organizirano javnost, saj bi že lani morala sklicati vsaj posvet nevladnih organizacij in drugih oblik civilne družbe ter jim predstaviti problematiko umeščanja Magne Nukleus v prostor.
'Za časovno stisko je kriva vlada, ministrica bi morala odstopiti'
Krivdo za časovno stisko v celoti pripisujejo ministrstvu, zaradi česar bi morala ministrica Irena Majcen po njihovem odstopiti, saj naj bi investicijo spravila v kritično fazo. Nevladne organizacije niso v ničemer krive, menijo in dodajajo, da so te celo tvorno prispevale pripombe in zahteve, ki so v skladu z varstvom okolja in trajnostnim razvojem.
V AAG pogrešajo tudi ustrezno strategijo kmetijskega ministrstva, ki da je zatajilo pri umeščanju Magne v prostor in očitno ne sledi trajnostnemu razvoju. Zato naj krivdo po njihovem prevzame tudi minister Dejan Židan.
Sicer pa je najpomembnejši argument za njihovo nasprotovanje postavitvi Magne na tej lokaciji prav načrtovana pozidava najboljših kmetijskih zemljišč in to celo na vodovarstvenem območju. Poseg Magne na tej lokaciji bi po njihovem pomenil kršenje zakona o varstvu okolja.
Kot med drugim opozarjajo, je bila podlaga za okoljevarstveno soglasje tudi poročilo o vplivih na okolje, ki je kršilo predpis o njegovi vsebini s tem, da ni predstavilo alternativnih lokacij v obveznem poglavju o alternativnih rešitvah. Opisali so zgolj tehnološki vidik, prav tako ni bilo v njem nobene zahteve Magne, da zahteva prav to lokacijo.
Ker so v AAG želeli biti konstruktivni, so predlagali nekaj drugih lokacij, kot so Kidričevo, območje nekdanje Metalne in Tama. Alternativne lokacije imajo po njihovem vrsto prednosti, ohranili bi najboljšo kmetijsko zemljo, Rogoški gozd, naravo ter preprečili možne in verjetne škodljive vplive na zdravje prebivalcev.
Zahtevajo tudi neodvisni nadzor Magne
Upravni odbor omenjene organizacije je zato sklenil, da se na izdano soglasje Magni pritoži, hkrati pa poudarja, da "greenfield" pozidave za Slovenijo niso primerne, saj bo država na ta način še naprej izgubljala rodovitno zemljo. V AAG zahtevajo dejansko uvedbo neodvisnega nadzora obratovanja Magne s strani organizirane civilne družbe po vseh relevantnih parametrih okolja.
Alpe Adria Green je obsodila tudi številne pritiske na nevladne organizacije, da se kot stranke v postopku ne bi pritožile na okoljevarstveno soglasje. Te so po njihovem izvajali vsi, od politikov, lokalnih pomembnežev, gospodarske zbornice, sindikatov do same Magne, ki straši z odhodom na Madžarsko, vse zato, da v Sloveniji ne bi uveljavljali pravne države in aarhuške konvencije.
Počivalšek: Verjamem, da je s komunikacijo vse rešljivo
Z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo so sporočili, da je njihova osnovna naloga skrb za gospodarstvo, za spodbujanje razvoja le-tega, za podporo investicijam, nenazadnje za odpiranje novih delovnih mest. Pri tem si prizadevajo za konstruktiven dialog z vsemi deležniki.
Kot pravijo, ob nameri vsakega podjetja, željnega investiranja v Slovenijo, naredijo vse, kar je v njihovi moči, da investicijo podprejo. In enako je v primeru Magne Steyer – še posebej zato, ker gre za investicijo v vzhodni del države, ki je prepotreben državne pomoči na gospodarskem področju, kot je bilo v preteklih letih nemalokrat izpostavljeno.
"Neizpodbitno dejstvo je, da je vsako podjetje, domače ali tuje, vpeto v širši socialni kontekst in okolju, v katerem posluje, daje določen pečat. Nedvomno potrebujemo glas nevladnih organizacij, ki opozarjajo tudi na druge aspekte poslovanja in povsem legitimno je, da se te borijo za svoja prepričanja," so zapisali.
"Verjamem, da je s komunikacijo vse rešljivo in da lahko dosežemo kompromise. Tako znotraj ministrstva, kot tudi znotraj Vlade RS, z gospodarstveniki in nevladniki vedno stavim na konstruktiven in korekten dialog," je sporočil minister Zdravko Počivalšek. Grožnje nevladnikom, ki so se v zadnjih dneh pojavile na družbenih omrežjih, ostro obsoja in pravi, da jim mora biti dana možnost, da izrazijo svoje prepričanje. "Dokazali smo že, da se dogovor da doseči. Še vedno verjamem, da obstaja rešitev, s katero se bomo strinjali vsi in pri tem ne bomo zamudili izjemne priložnosti za strateško investicijo v Občino Hoče-Slivnica," še dodaja minister.
'Dovoljenja izdaja Arso'
Na ministrstvu za okolje in prostor so pojasnili, da okoljevarstvena soglasja izdaja Arso in da je bila navedbah Arsa v okviru samega postopka izdaje okoljevarstvenega soglasja Magni vključena vsa zainteresirana javnost, na način, kot ga predvideva zakon o varstvu okolja.
"Javnosti je bila ves čas postopka na voljo dokumentacija o projektu, v času javne razgrnitve pa je bila javnost še pozvana, da poda svoje pripombe in zahteve za vstop v postopek. V samem postopku je sodelovalo 10 nevladnih organizacij, sklicana je bila ustna obravnava za izmenjavo mnenj in stališč," navajajo na ministrstvu.
Vse prispele pripombe javnosti in nevladnih organizacij je Arso proučil in se do njih opredelil v obrazložitvi odločbe. "Tako nobena javnost ni bila izločena iz tega postopka," poudarjajo na ministrstvu.
Varuh obsoja pritiske na civilno družbo v zvezi z Magno
Varuh človekovih pravic ostro obsoja pritiske na predstavnike nevladnih organizacij in civilno družbo, ki naj bi se dogajali v okoliščinah izdajanja dovoljenj Magni v Hočah. Pravica do zdravega življenjskega okolja je varovana z ustavo, zato je toliko bolj pomembno zagotoviti odgovorno ravnanje vseh sodelujočih pri odločanju o posegih v okolje.
Kot so sporočili z urada varuha, mediji poročajo o nasilju, grožnjah in napadih, katerih cilj je vplivati na nevladne organizacije oz. okoljevarstvenike, jih prestrašiti ter jim preprečiti njihovo sodelovanje v postopkih okoljskega odločanja. "Takšno ravnanje pomeni tudi kršitev osebne integritete ter dostojanstva napadenega posameznika ter spodkopava demokratično pravno ureditev, ki temelji na sodelovanju vseh interesnih skupin in državljanov v procesih odločanja," so poudarili.
Kot so dodali, je pravica do zdravega življenjskega okolja ustavno varovana kategorija, izvajanje omenjene pravice pa ključnega pomena za zdravje vsakega posameznika danes in v prihodnosti: "Zato je toliko bolj pomembno zagotoviti družbeno odgovorno ravnanje vseh sodelujočih v procesih odločanja o posegih v okolje in prostor."
Kakršno koli omejevanje sodelovanja v teh aktivnosti je po mnenju varuha nedopustno in nesprejemljivo, zato v uradu pričakujejo, da se bodo pristojni organi odzvali na grožnje in napade na nevladne organizacije in njene člane.
Sicer pa varuh v okoljskih zadevah še posebej izpostavlja pomen civilne družbe ter temu namenja tudi redna mesečna srečanja z nevladnimi organizacijami, ki jih organizira na svojem sedežu in na terenu, so spomnili v varuhovem uradu. Tako bodo na to temo 15. septembra v Ljubljani organizirali četrto mednarodno konferenco z naslovom Okolje in človekove pravice: Sodelovanje javnosti v okoljskih zadevah.
KOMENTARJI (797)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.