
Da ima Slovenija raka, ki ga je treba zdraviti, a očitno tega noče priznati, nam očita ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli. Še korak dlje gre. V zadnjih 10 mesecih Slovenija po njegovih besedah ni napredovala niti za odstotek, gospodarstvo pa ne more konkurirati na svetovnem niti na regionalnem trgu. Mussomeli ob tem opozarja, da ''čas se vam izteka in če boste vztrajali na svoji poti, vas čaka grški scenarij''.
''Mi smo naredili ogromno, da bi ameriška podjetja prišla v Slovenijo in investirala vanjo. Ampak vsakič znova v zadnjih 10 mesecih so izgubila pogum in voljo ter odšla drugam. In v petih letih, to si upam napovedati, bo Slovenija izgubila svoj položaj države z najvišjim življenjskim standardom med nekdanjimi komunističnimi državami. "Okno" se zapira in ostalo vam je zelo malo časa,'' je dejal Mussomeli.
Slovenija bo zaradi svojega zapiranja tujim trgom, neučinkovite politike in interesov posameznikov, ki polnijo lastne žepe, potonila, pravi Mussomeli. ''V Sloveniji me najbolj moti to, ko se nekdo sklicuje na nacionalni interes,'' pravi veleposlanik. Obtožbe o korupciji so prisotne pri skoraj vsakem večjem javnem naročilu, privatizacija državnih podjetij pa po 20 letih samostojnosti še zdaleč ni končana, še dodaja.
Da tuja podjetja ne želijo vstopiti v Slovenijo, ker je nekonkurenčna in ni odprta, so se z Mussomelijem strinjali tudi vidni predstavniki domače ekonomske srenje. Korupcija, polna usta nacionalnega interesa, čigar argumenti so se že zdavnaj izjalovili, privatizacija po 20 letih še vedno ni končana.
Obnašamo se po principu tujega nočemo, svojega ne damo. Naš nastop do vseh potencialnih investitorjev je ne samo neroden, ampak največkrat tudi sovražen, poudarjajo slovenski strokovnjaki.
''Cel kup tujih investitorjev je prišlo, pa smo jih poskušali po neki privzgojeni balkanski navadi nadmudriti in zmetati polena pod noge,'' je dejal Žiga Turk.
''Vsi se spomnimo izjave, kako bi Kitajci vse pokupili, ampak 20.000 jih pa ne sme priti v Slovenijo. Gre samo za en odstotek populacije, in če tega ne moremo narediti, kaj s tem sporočamo vsem potencialnim investitorjem, ne samo Kitajcem,'' pravi ekonomist Peter Groznik.
Prevelika obdavčitev plač, nefleksibilna delovna zakonodaja in politična nesigurnost jih zdaj bolj kot kdaj koli prej odvračajo, se strinjajo tudi uspešni tuji podjetniki, ki so že dalj časa prisotni na slovenskem trgu.
''Referendumi, reforme, ki ne gredo naprej, to pač za enega tujega vlagatelja sigurno ni nekaj, zaradi česar bi se odločil, da pride v Slovenijo. Ker vsak, ki gleda Slovenijo od zunaj, se je malo boji, in to je dejstvo,'' pravi svetovalka direktorja pri podjetju Aviat Jasna Mihelj Coustaury.
Okrevanje slovenskega gospodarstva je odvisno tudi od morebitnega izstopa Grčije iz evroobmočja. Ko bomo v gajbici jabolk namreč odstranili tistega, ki gnije, bomo tudi mi krizo, v kateri smo se znašli, mnogo lažje prebrodili, še poudarjajo.
KOMENTARJI (286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.