Odločitev Urada je torej pojasnjena. Vse tri pivovarne se bodo, kot je že znano, nanjo pritožile. To ste pravzaprav pričakovali?
Seveda. Odločitev je namreč kompromisna, tudi z namenom, da se še vedno poišče, če se le da, nek normalen končni izhod. Drugače bo pa pač odločilo sodišče. Nenazadnje moramo v naš pravosodni sistem zaupati.
Odločitev urada je, poenostavljeno rečeno, bolj po volji Laščanov, ki pa jih moti dodatni pogoj, triletni prenos uporabe blagovnih znamk Union Grand, Union pivo, Radenska, ACE ter Oda. S tem se ne strinjajo niti Ljubljančani. Kaj konkretno pomeni ta pogoj? Bomo vsaj še tri leta pili pivo Union?
V vsakem primeru še najmanj tri leta. Ti pogoji naj bi zagotavljali skladnost te združitve, poenostavljeno povedano, s pravili konkurence. Brez tega združitve enostavno ne bi mogli odobriti.
Od Belgijcev lahko sedaj pričakujete še hujši pritisk, saj imajo zaledje v Evropi. Vam osebno očitajo marsikaj, denimo nespoštovanje dokazov o kršitvah Laščanov pri pridobivanju delnic Uniona. Kako odgovarjate?
Potrebno je ločiti dve zadevi. Eno so morebitne kršitve zakona o prevzemih, drugo pa vpliv koncentracije na konkurenco na trgu. Mi se s tehniko, za kar je pristojno agencija za trg vrednostnih papirjev, ne ukvarjamo. Za nas je pomembno samo, ali je prišlo do spremembe nazora in s tem do koncentracije, ali ne. Če je prišlo do delovanje v nasprotju z zakonom so za to pristojne druge institucije.
Pivovarska vojna je trajala dve leti, samo na Vašem Uradu je bil primer več kot leto dni. Zakaj ste potrebovali toliko časa za odločitev? Veliko je ugibanj o pritiskih, so bili hudi in kdo vse je stal za njimi?
Vsaka stranka ima vso pravico izkoristiti vse pravne in druge možnosti. Pritiski niso nikoli taki, ki bi presegali nekatere normalne zahteve in pričakovanja strank. Živimo pač v svetu, kjer smo vsi, od prvega do zadnjega, izpostavljeni takšnim ali drugačnim vplivom. Pomembno pa je, da nas pri odločanju ne vodijo vplivi, ampak moramo upoštevati tisto normalno mero razuma.