Gospodarstvo

Aprila registriranih manj brezposelnih

Ljubljana, 06. 05. 2026 15.14 3 min branja 16

Trg dela

Brezposelnost se je aprila zmanjšala tretji mesec zapored. Registriranih je bilo 44.175 brezposelnih, kar je 3,5 odstotka manj kot marca in 0,4 odstotka manj kot aprila lani. Tako v mesečni kot v medletni primerjavi je upadlo število novoprijavljenih, manj pa je bilo tudi zaposlovanja, je objavil zavod za zaposlovanje.

Aprila se je na novo prijavilo 4016 brezposelnih oseb, 11,5 odstotka manj v mesečni in 7,8 odstotka manj v medletni primerjavi.

Med novoprijavljenimi je bilo 1606 brezposelnih zaradi izteka zaposlitve za določen čas, kar je 7,3 odstotka manj kot marca in 7,8 odstotka manj kot parila lani. Prijavilo se je tudi 776 presežnih delavcev, pet odstotkov manj kot mesec prej in 13,4 odstotka manj kot leto dni prej, 63 brezposelnih zaradi stečajev, 57,4 odstotka manj v mesečni in 31,3 odstotka več v medletni primerjavi, ter 321 iskalcev prve zaposlitve, 20,3 odstotka manj kot marca in 14,6 odstotka manj kot aprila lani.

Delo
Delo
FOTO: Adobe Stock

Med brezposelnimi, ki so se aprila prijavili pri zavodu, so prevladovale osebe, ki jim je delovno razmerje prenehalo v predelovalnih dejavnostih in v trgovini.

Koliko se jih je zaposlilo?

Zavod je iz evidence odjavil 5601 brezposelno osebo, od tega se jih je zaposlilo oz. samozaposlilo 3774, kar je 20,1 odstotka manj kot marca in 7,7 manj manj kot aprila lani.

Na mesečni ravni se je brezposelnost zmanjšala v vseh območnih službah zavoda, najbolj v novogoriški.

Med tistimi, ki so se zaposlili, je bilo največ prodajalcev, tajnikov, delavcev za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, čistilcev, strežnikov in gospodinjskih pomočnikov, natakarjev, komercialnih zastopnikov za prodajo, skladiščnikov in uradnikov za nabavo in prodajo, voznikov osebnih vozil, taksijev in lahkih dostavnih vozil, delavcev za preprosta dela pri nizkih gradnjah, kuhinjskih pomočnikov in zidarjev.

Na mesečni ravni se je brezposelnost zmanjšala v vseh območnih službah zavoda, najbolj v novogoriški, za sedem odstotkov. V medletni primerjavi se je znižala v polovici območnih služb, najbolj v murskosoboški in ptujski, za 9,8 in 9,6 odstotka. Najbolj se je zvišala na območju službe Velenje, za 10,7 odstotka.

Primerjava z lanskim obdobjem

V prvih štirih mesecih je bilo pri zavodu v povprečju prijavljenih 46.952 brezposelnih oseb, kar je 0,4 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.

Na novo se je prijavilo 21.132 brezposelnih, 2,7 odstotka manj kot lani v tem času. Največ oseb se je prijavilo, ker jim je prenehala zaposlitev za določen čas (9103), sledili so presežni delavci in stečajniki (4369) ter iskalci prve zaposlitve (1695).

V primerjavi z enakim lanskim obdobjem se je pri prijavilo 11,8 odstotka manj presežnih delavcev in stečajnikov, 3,6 odstotka manj brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas in 1,7 odstotka manj iskalcev prve zaposlitve.

Iz evidence se je skupaj odjavilo 24.134 brezposelnih oseb, od teh 16.657 zaradi zaposlitve, kar je 3,2 odstotka manj kot v primerljivem obdobju leta 2025.

Kje največ povpraševanja?

Delodajalci, med katerimi jih je bilo največ s področja zdravstva in socialnega varstva, predelovalnih dejavnosti, gradbeništva in izobraževanja, so aprila zavodu sporočili 11.437 prostih delovnih mest, 11,9 odstotka manj kot marca in 4,4 odstotka manj kot aprila lani.

Največ povpraševanja je bilo po delavcih za preprosta dela pri visokih gradnjah, čistilcih, strežnikih in gospodinjskih pomočnikih ter delavcih za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih.

Stopnja registrirane brezposelnosti, ki jo izračunava zavod, je februarja letos znašala 4,9 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot januarja in enako kot februarja lani. Stopnja registrirane brezposelnosti moških je bila 4,6-odstotna, pri ženskah pa 5,2-odstotna.

KOMENTARJI16

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KVAJSTABO
15. 05. 2026 09.44
Kolk jih je nepotrebnih odhajajoča vlada "ugurala" v sistem v teh štirih letih. In zdaj hiti z zaposlitvijo in se še hvali s tem. Večina ljudi ne dela, obešena je na državne jasli in uživa ker kao dela od doma. pokvarjenih amoramrečt.. ljudi.
Pajo_36
07. 05. 2026 13.30
Podjetja v Sloveniji so lani ustvarila 7,34 milijarde evrov neto čistega dobička, kar je nominalno za 13 odstotkov in realno za 10 odstotkov več kot predlani. Neto čisti dobiček so izkazala vsa področja dejavnosti, ugotavlja Ajpes. - - - seveda,. propadl bomo in vse zaj.... sem vedel, da je tako ! Pa kdo še desnim verjame?????
Delavec_Slo
06. 05. 2026 21.37
Spet lažemo!
iziizi
06. 05. 2026 20.31
SEVEDA VSE SVOBODNE SE JE ŠE APRILA ZAPOSLILO
Bbcc12
06. 05. 2026 19.47
Ker vlada dela. Sedaj pa prihaja žogica marogica na vlado pa bo spet kažin.
jedupančpil
06. 05. 2026 19.36
spet se tiče meri
Gašper15
06. 05. 2026 19.10
Sevede je mansa brezposelnoat ce so jih pa zaposlili po pisarnah v javni upravi
Bbcc12
06. 05. 2026 19.48
V zgodovini Slovenije najmanjša brezposelnost.
iziizi
06. 05. 2026 20.31
VSI ZAPOSLENI V JAVNIH SLUŽBAH
Cupko
06. 05. 2026 18.21
Ni čudno da jih je tam preko 40.000. Se jim itak ne mudi iskati službo, ker jim je Mesec dvignil nadomestila
Gutenberg
06. 05. 2026 18.09
Zanima me, če je kdo, ki je bil prijavljen na Zavodu, dobil kakšno službo v javnem sektorju (ali pa bil tja napoten na razgovor); pa malo višje kot čistilka ali varnostnik ...
HardKore
06. 05. 2026 20.21
Good point prjatu
jank
06. 05. 2026 18.04
Kako je to mogoče, če nam revolucionarni desničarji kar naprej govorijo, da je gospodarstvo tik pred propadom. Niso samo revolucionarni, ampak zelo lažnivi!
ap100
06. 05. 2026 17.01
med vrsticami je prebrati, da se je cca 3700ljudi samo odjavilo iz zavoda - 1900 se jih ni držalo pravil pa jih je zavod odjavil sam, koliko se jih je dejansko zaposlilo ni podatka zato bi bilo zanimivo koliko se je povečalo število zaposlenih v sloveniji oziroma koliko jih je šlo od tega v redni pokoj - stvar bi bila popolnoma bolj jasna - ampak ne - golobnjak še vedno fura propagando, koliko pa je bilo kaj novih v javni upravi? - vendar morda delodajalci kljub temu lažje koga zaposlijo saj golobnjaka očitno ni več
LevoDesniPles
06. 05. 2026 16.59
lol iz registra večina preide na permanentno socialno
HardKore
06. 05. 2026 16.56
So verjetno pomrli od lakote...
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763