Nedavna aretacija stečajnega upravitelja Tomaža Kosa, ki so ga kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada kazensko ovadili zaradi suma zlorabe uradnega položaja in jemanja podkupnine, je zelo presenetila tudi predsednika Zbornice upraviteljev Slovenije Marka Zamana.
"To me je resnično presenetilo, Tomaž Kos je namreč tudi član upravnega odbora zbornice, zato takšni očitki zabolijo tudi mene kot predsednika. Ne morem si predstavljati, da je vse to res. Upamo, da se bo izkazalo, da je to neka neresnica in igra slučaja."
Preiskovalci Kosu po neuradnih podatkih očitajo nepravilnosti pri stečaju ljubljanskega podjetja MKT Print, kjer naj bi se skupaj z ostalimi osumljenci dogovoril za prodajo tovarniškega kompleksa na Dunajski cesti v Ljubljani, ki je bil ocenjen na dobrih 20 milijonov evrov. Po naših informacijah je šlo za dogovor, da nepremičnine najprej prodajo družbi MKA Nepremičnine za 2,4 milijona evrov, ta jih bo naprej družbi HCC za 2,5 milijona, v resnici pa naj bi ta družba za nepremičnine plačala 3,5 milijona evrov. Razliko v višini milijon evrov pa naj bi si osumljenci razdelili.
Prvi mož zbornice Marko Zaman pa pravi, da s spisom stečaja MKT Print na prvi pogled ni nič narobe. "Tudi če bi zbornica spremljala ta stečajni postopek v fazi prodaje nepremičnin, ne bi zaznali nobenih nepravilnosti," pravi.
"Če nekdo kupi neko premoženje in ga nato proda, to so osnovne zakonitosti trgovine. In če se bo na koncu izkazalo, da gre samo za to, bomo tudi mi ukrepali in zaščitili svojega člana. Bomo videli, kaj bo pokazal predkazenski postopek. Trenutno uradnih informacij nimam, zato vsebinsko postopka zoper Kosa tudi ne morem komentirat."
"Ministrstva za notranje zadeve, pravosodje in finance naj začnejo med seboj komunicirati"
Odvetnik Marko Zaman opozarja, da Zbornica upraviteljev ni tista, ki se mora prva odzvati na morebitne nepravilnosti stečajnih upraviteljev. "Ministrstvo za pravosodje je tisto, ki izdaja in odvzema licence stečajnim upraviteljem. Ministrstvo je torej tisto, ki preverja, ali je neka oseba še vredna javnega zaupanja. Zbornica upraviteljev lahko začne postopke šele takrat, ko dobi uradno prijavo na mizo. In ta se mora nanašati na konkretne stečajne postopke. Zbornica ne more ukrepati v primerih, ko so stečajni upravitelji v postopkih, ki se ne tičejo stečajev. Ali če je nekdo davčni dolžnik. In tudi nismo obveščeni o tem. Niti o kazenskih ovadbah, ki so vložene zoper stečajne upravitelje," pravi predsednik zbornice in poziva vse pristojne državne organe, naj začnejo med seboj komunicirati.
"Tisti, ki je vložil kazensko ovadbo zoper stečajnega upravitelja, bi moral o tem obvestiti Ministrstvo za pravosodje. Sistem obveščanja med državnimi organi ne funkcionira. Ministrstva za notranje zadeve, pravosodje in finance naj začnejo med seboj komunicirati."
Zaman govori o kazenski ovadbi, ki so jo celjski kriminalisti zoper Kosa vložili že leta 2015, in sicer zaradi kaznivega dejanja poneverbe. Po naših neuradnih informacijah so ga ovadili zaradi domnevnega izdajanja lažnih računov za 2,6 milijona evrov. Denar naj bi preko svojega podjetja nakazoval v Bosno, tam pa ga dvigoval v gotovini.
Marko Zaman opozarja, da so v prvi vrsti upniki in sodišča tisti, ki morajo imeti nadzor nad delom stečajnih upraviteljev. Naj stečajni postopek nadzira tisti, ki o njem odloča, pravi naš sogovornik. Sicer pa Zbornica upraviteljev Slovenije na leto v povprečju obravnava pet ali šest disciplinskih postopkov zoper stečajne upravitelje. Doslej so licenco odvzeli enemu upravitelju, enega je doletel pogojni odvzem, večino pa denarne kazni, ki se običajno začnejo pri dva tisoč evrih.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.