Kot navaja državni urad za statistiko, smo deflacijo zadnjič zabeležili junija 2002, ko so se cene znižale za 0,2 odstotka. Negativna rast cen je predvsem posledica nižjih cen blaga (za 0,7 odstotka), medtem ko je pri storitvah še vedno prisoten trend rasti cen, saj so bile te tokrat v povprečju višje za 0,4 odstotka.
Med blagom so se zaradi vpliva poletnih razprodaj cene najbolj znižale v skupini obleka in obutev (v povprečju za šest odstotkov). Pri tem so bila oblačila cenejša za 5,1 odstotka, obutev pa za 10,3 odstotka.
Za razliko od julija so se avgusta cene v skupini hrana in brezalkoholna pijača znižale za 0,3 odstotka, kar gre pripisati nižjim cenam sadja (za 8,9 odstotka), kruha in izdelkov iz žit (za 0,4 odstotka) ter mesa (za 0,3 odstotka). V omenjeni skupini pa smo zabeležili tudi nekatera kar močna povišanja cen. Tako je bila zelenjava dražja za 6,6 odstotka, gazirane in negazirane pijače pa za 1,1 odstotka.
Najbolj pa so se avgusta povišale cene v skupini gostinske in nastanitvene storitve (za 0,8 odstotka), in sicer predvsem na račun višjih cen prenočevanja v hotelih (za 4,9 odstotka).
0,4-odstotno rast cen smo zabeležili tudi v skupinah rekreacija in kultura ter komunikacije. V prvi skupini so se tudi tokrat najbolj podražile počitnice v paketu (za 3,7 odstotka), v drugi pa so bile dražje nekatere telefonske storitve (za 0,4 odstotka).
Cene na drobno so bile avgusta v primerjavi z mesecem prej v povprečju nižje za 0,3 odstotka. Pri tem so bile storitve dražje za 0,3 odstotka, blago pa se je pocenilo za 0,5 odstotka.