Gospodarstvo

Avstrija se bori proti tovornemu prometu

Bruselj, 11. 01. 2003 00.00 1 min branja 0

image (28)

Avstrija si je leta 1995 ob vstopu v unijo izborila sistem ekotočk, s katerim omejuje tovorni promet čez svoje ozemlje. Sistem se izteče konec leta 2003, vendar ga želi Avstrija podaljšati še za nadaljnja tri leta.

Evropska komisija je pripravila predlog, po katerem naj bi veljavnost ekotočk podaljšali za dve do tri leta po izteku sedanjega dogovora, vendar države članice nanj niso pristale. Dansko predsedstvo EU je pripravilo kompromisni predlog, po katerem naj bi sistem ekotočk razširili na skoraj vse ceste za tovorni promet v Avstriji, ki pa ne bo veljal za tiste tovornjake, ki malo onesnažujejo okolje. Promet za tovornjake, ki so veliki onesnaževalci okolja, pa naj bi leta 2005 prepovedali. V obdobju 2003-2006 naj bi postopoma zmanjševali število ekotočk, po tem obdobju pa bo začela veljati nova skupna evropska politika na področju transporta. Kompromisu poleg Avstrije nasprotujejo še Italija, Nizozemska in Belgija. Vendar pa omenjene države skupaj ne tvorijo dovolj močne skupine, da bi v ministrskem svetu lahko preprečile sprejem predloga.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763