Gospodarstvo

Avstrijski gospodarstveniki v Kopru

Koper, 11. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Čeprav je transportna pot blaga prek koprskega pristanišča za 14 dni krajša od poti preko severnoevropskih pristanišč, poteka promet avstrijskega blaga preko Rotterdama, ker ima Slovenija pomanjkljivo prometno infrastrukturo in logistiko, je povedal podpredsednik Gospodarske zbornice Štajerske Gilbert Frizberg.

Luka Koper
Luka Koper FOTO: 24ur.com

Avstrija je izdelala načrt infrastrukture in navezave Kopra na peti transportni koridor Šentilj-Gradec, je povedal vodja avstrijske delegacije, podpredsednik avstrijske gospodarske zbornice in glavni direktor OMV Avstrija Richard Schenz. S predstavitvijo projekta Pirnskega koridorja je Frizberg zagotovil, da je mogoče velike učinke doseči že z manjšimi investicijami v višini nekaj milijonov evrov z vključitvijo javnih sredstev kot tudi zasebnega kapitala.

Železniška in cestna povezava s Koprom je pomembna za razvoj srednjeevropskega prostora, učinkovita povezava pa pomembna za Avstrijo, Češko, Bavarsko, Madžarsko in Slovaško, je izpostavil podpredsednik avstrijske gospodarske zbornice.

Avstrijska delegacija gospodarstvenikov je tudi predstavila model vključevanja zasebnega kapitala v gradnjo infrastrukture ob finančni pomoči Evropske investicijske banke. Kot je razložil Frizberg, bi bilo mogoče železniško infrastrukturo učinkovito izboljšati že z manjšimi investicijami. V sklopu Pirnskega koridorja bi bilo potrebno v Sloveniji posodobiti progo Maribor-Šentilj, premostiti logistične težave pri vključevanju Luke Koper v sistem, graditi terminal v Mariboru, ki bi bil bistvenega pomena za Avstrijo, je naštel Frizberg. Cilj projekta je zanesljiva dobava blaga in konkurenčnost železniškega prometa cestnim prevozom.

V Luki Koper menijo, da je današnje srečanje z avstrijskimi gospodarstveniki eno pomembnejših letos, saj predstavlja avstrijsko blago kar 38 odstotkov vsega blaga, ki prispe v Luko Koper. "Avstrija je naš najpomembnejši kupec. Luka Koper je bila dolga leta prvo avstrijsko pristanišče, a je v zadnjih letih primat izgubila, ker so Avstrijci predvsem promet zabojnikov preusmerili v Rotterdam," je povedal glavni direktor Luke Koper Bruno Korelič. Za ponovno pridobitev avstrijskega blaga so izjemno pomembni dogovori med upravama Slovenskih in Avstrijskih železnic, saj lahko konkurenčnost dosežejo le s prilagajanjem železniških cen, s katerimi bi kupce preusmerili tako v pristanišče v Kopru kot v Trstu, je ob tem dodal Korelič.

Srečanje v Kopru je predlagalo slovensko ministrstvo za promet in avstrijsko veleposlaništvo v Ljubljani. Skupnemu srečanju in predstavitvi projekta gradnje petega prometnega koridorja so v Kopru sledili še individualni pogovori med predstavniki Luke Koper, Slovenskih železnic in avstrijskih gospodarstvenikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10