Gospodarstvo

Banka Koper prehaja v tuje roke

Ljubljana/Torino, 27. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Italijanska banka SanPaolo IMI je postala lastnica 62,1-odstotnega deleža Banke Koper. Za dokončen prevzem Banke Koper mora dati zeleno luč Banka Slovenije, ki bo o tem odločala na seji 28. februarja.

Marjan Starc
Marjan Starc FOTO: Reuters

Ponudbo italijanske banke SanPaolo IMI za odkup vseh delnic Banke Koper je do izteka veljavnosti ponudbe, 25. februarja, sprejelo 630 delničarjev, ki so bili lastniki 250.271 delnic oziroma 47,1 odstotka vseh delnic izdajatelja. Skupaj z 79.704 delnicami, ki jih je imel v ponudnik v lasti na dan objave ponudbe, je banka SanPaolo IMI postala lastnica 329.975 delnic oziroma 62,1-odstotnega deleža Banke Koper.

Predsednik uprave holdinga Istrabenz Janko Kosmina je povedal, da so banki iz Torina pred objavo javne ponudbe trije največji delničarji koprske banke - Luka Koper, Intereuropa in Istrabenz - prodali s pogodbo dogovorjene deleže, od malih delničarjev pa je SanPaolo IMI pridobil približno 9,74 odstotka delnic Banke Koper; ti so v lastniški strukturi pete največje slovenske banke obdržali 7,9-odstotni delež.

Kot je znano, je torinska bančna skupina SanPaolo IMI javno ponudbo za prevzem koprske banke objavila 29. novembra lani, potem pa jo je v skladu z zakonom o prevzemih štirikrat popravila in ceno za delnico Banke Koper vsakič zvišala za deset tolarjev, tako da je končna cena za delnico Banke Koper znašala 102.011,72 tolarja.

Člani sveta Banke Slovenije so vlogo italijanske banke SanPaolo IMI za nakup kvalificiranega deleža v kapitalu Banke Koper obravnavali že dvakrat, ob tem pa so napovedali, da bo odločitev sprejeli v okviru zakonsko predpisanega roka, ki se izteče v začetku marca.

Starc: Prodaja Banke Koper je nesprejemljiva

V Kopru pa je v imenu civilne družbe upokojeni gospodarstvenik in nekdanji direktor izolske Mehanotehnike Marjan Starc povedal, da od Banke Slovenije pričakujejo, da Italijanom ne bo odobrila prevzema Banke Koper, saj bi bila to izdaja slovenskih nacionalnih interesov. Starc je prepričan, da je za nacionalni interes bolj pomembno, da ostane v slovenski lasti Banka Koper kot pa Nova Ljubljanska banka. Banka Slovenije naj izda končno soglasje ne pa prehodno soglasje o 33-odstotnem italijanskem lastništvu in upravljanju v Banki Koper, je stališče civilne družbe povzel Starc.

Vse razprave okrog prodaje slovenskih bank so pokazale, tako Starc, da 70 oziroma 80 odstotkov Slovencev čuti in meni, da bi moral pretežni del bančnega sektorja ostati v slovenski lasti, kot je to značilno za večino razvitih evropskih držav. "Pri odločitvi o Banki Koper je v veliki meri sodelovala vlada RS, ki gospodari z državnim premoženjem," je razložil upokojeni gospodarstvenik. Država kot večinska lastnica Luke Koper, ki je bila z 32,5-odstotnim lastniškim deležem največji delničar koprske banke, je bila glavni promotor posla, ne da bi imela razčiščen statusni položaj pristanišča, kjer ni razmejen javni in zasebni od državnega in nacionalnega interesa, meni Starc.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10