Srbski mediji poročajo, da naj bi bil bančni sektor tik pred propadom, saj naj bi skupna izguba bank znašala več kot pol milijarde evrov.
Zaradi krize dvigujejo prihranke
Po navedbah statističnega biltena Narodne banke Srbije so državljani od septembra do decembra lani, ko so banke trpele 572 milijonov evrov padca vrednosti kapitala, s svojih računov dvignili prihranke v vrednosti 1,13 milijarde evrov.
Po besedah guvernerja Narodne banke Srbije Radovana Jelašića je bilo samo v oktobru za kar 860 milijonov evrov bančnih dvigov, skrb vzbujajoče pa je dejstvo, da državljani v strahu pred posledicami gospodarske in finančne krize še vedno dvigujejo prihranke s svojih računov.
Vlada v skrbeh
Kakšen je vpliv globalne krize na bančni sektor v Srbiji, je najbolj nazorno razložil tudi predsednik vlade Mirko Cvetković, ki je povedal, da lahko banke pričakujejo dodaten pritisk, ki bo posledica nezmožnosti opravljanja bančnih obveznosti. "Prišlo bo do stečajnih postopkov, v katerih pa banke ne bodo mogle izpeljati svojih obveznosti,“ je še dejal Cvetković.
Finančna ministrica Diana Dragutinović meni, da bi bil lahko drugi val krize še močnejši, zato se pojavlja resno vprašanje, ali bodo banke preživele krizo, ki preti.
Optimizem ostaja
Ekonomist Aleksander Stevanović kljub slabim napovedim meni, da bančni sistem ni v tako slabih razmerah, v kakršnih se trenutno nahajajo banke Vzhodne Evrope. Po njegovih besedah so banke zapadle v dolgove zaradi visokih marž, ki so jih plačevale v preteklih letih. "Domače banke se bodo morale soočiti z dejstvom, da v naslednjem obdobju ne bodo imele toliko posojil za srbsko gospodarstvo, kot so jih imele v preteklem obdobju," poudarja Stevanović in dodaja, da to ne pomeni, da bo prišlo do splošnega propada bančnih sistemov.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.