Knjigo Vsa življenja Igorja Bavčarja, ki jo je izdala založba Časnika Finance, sta napisali Ilinka Todorovski in Petra Sovdat. Avtorici v njej razkrivata, zakaj je tajkunstvo le logično nadaljevanje vseh prejšnjih življenj Igorja Bavčarja, v njej pa pokažeta, kako je Bavčar postal ena najmočnejših slovenskih osebnosti v politiki in gospodarstvu ter kako se je "kuhal" menedžerski prevzem Istrabenza.
Kot je znano, je bil Bavčar del političnega sveta v najbolj ključnih obdobjih novejše slovenske zgodovine, skozi njegovo zgodbo pa so odkrite in analizirane poti in stranpoti slovenske gospodarske tranzicije, prehod iz socializma v kapitalizem.
Bavčar naj bi bil tudi obveščen, da avtorici knjigo pišeta, in je bil povabljen k sodelovanju, a je povabilo zavrnil.
Bavčar še vedno ne najde miru
Očitno je torej, da Bavčar ostaja zanimiva osebnost, saj medije polnijo tako njegove pretekle poslovne poteze kot tudi aktualne zadeve. Do novih dogajanj je zdaj prišlo v zvezi z Maksimo Holdingom. Družbi Daimond in Finetol sta na ljubljansko okrožno sodišče namreč podali ugovora proti vodenju postopka prisilne poravnave družbe Maksima Holding.
Daimond meni, da dolžnik ne bo mogel upnikov poplačati v 50 odstotkih kot predvideva načrt finančnega prestrukturiranja, zato sodišču predlaga uvedbo stečajnega postopka.
Daimond v ugovoru piše, da finančno stanje Maksime Holdinga ne omogoča izpolnitve načrta finančnega prestrukturiranja, pri čemer navaja zasege zastavljenih delnic s strani NLB in Banke Celje ter zmanjšanje kapitala, ocenjuje pa tudi, da se bo finančni položaj družbe do konca leta še poslabšal.
Daimond pravi tudi, da računovodski izkazi Maksime Holdinga konec marca niso pravilni, saj ne vključujejo rezervacij za terjatve družbe NFD Holding, Daimond, Finetol in Maksima Invest. Gre za štiri družbe, ki so med seboj lastniško povezane in so poleg Fidine lani z Maksimo Holdingom podpisale sporazum o sodelovanju pri prevzemanju Istrabenza. Zdaj Maksimo Holding tožijo, ker ta ni sklenila pogodbe o odkupu delnic Istrabenza.
Finetol: Maksima Holding zmore več
Družba Finetol pa meni, da bi lahko Maksima Holding svoje obveznosti izpolnila v večjem deležu, kot jih predvideva načrt finančnega prestrukturiranja.
Pri tem navaja projekcijo stanja po tem načrtu ob koncu leta 2010, ko naj bi imela družba po poplačilu upnikov še vedno "veliko poslovno nepotrebnega premoženja", ki bi ga lahko namenila poplačilu upnikov v celoti, pri čemer pa ne bi bilo bistvenega vpliva na kapitalsko ustreznost.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču so povedali, da v tej zadevi še ni predloga za stečajni postopek in da bo sodišče odločilo o utemeljenosti ugovorov zoper postopek prisilne poravnave.
Po zakonu o finančnem poslovanju postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju lahko sodišče, če presodi, da razloga, ki jih navajata Daimond in Finetol, obstajata, ustavi postopek prisilne poravnave in izda sklep o uvedbi stečajnega postopka.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.