Gospodarstvo

Bi jadranski plinovod rešil EU?

Bruselj, 05. 01. 2006 17.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropski strokovnjaki bodo preučili možnost izgradnje plinovoda z Jadranskega morja do srednje Evrope.

EU uvozi več kot 40 odstotkov zemeljskega plina in približno polovica celotnega uvoza prihaja iz Rusije. Nekatera območja srednje in vzhodne Evrope pa so popolnoma odvisna od ruskega plina.

O tem so se strokovnjaki držav članic Evropske unije za plin dogovorili v sredo na sestanku v Bruslju, namen preučevanja možnosti za izgradnjo tega plinovoda pa je zmanjšati odvisnost od ruskega plina.

Slovenija pobude še ni podprla

Pobudo za izgradnjo Jadranskega plinovoda naj bi podprla tudi Slovenija, a so to na ministrstvu za gospodarstvo zavrnili.

Kot je v sredo poročala francoska agencija AFP, naj bi pobudo za izgradnjo Jadranskega plinovoda podprle Avstrija, Madžarska, Slovenija in Hrvaška, ki sicer ni članica EU. Na ministrstvu za gospodarstvo pa so pojasnili, da Slovenija poleg mnogih drugih držav članic ni zavzela konkretnega stališča. "Na zasedanju koordinacijske skupine za plin je bilo veliko govora o potrebi diverzifikacije tako dobaviteljev kot poti dobave, ni pa bilo govora o nobenem konkretnem projektu," so povedali na ministrstvu.

Novico o pobudi za izgradnjo plinovoda z Jadranskega morja je sporočil madžarski minister za gospodarstvo Janos Koka. "O pobudi za izgradnjo alternativnega plinovoda smo že razpravljali na ravni EU," je zatrdil Koka. Študija o izvedljivosti izgradnje plinovoda z Jadranskega morja naj bi bila končana do konca marca, nato pa naj bi preučili finančne podrobnosti projekta.

Kot je znano, je EU v sredo na sestanku koordinacijske skupine za plin napovedala, da si bo v prihodnje še močneje prizadevala, da bi zagotovila varnost oskrbe Evrope z energijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.