Gospodarstvo
Oglas

Biotehniški center Naklo tudi center naravovarstva

Ljubljana, 05. 02. 2010 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

BC Naklo postaja center naravovarstva – izobražuje naravovarstvene tehnike in inženirje naravovarstva, trajnostni razvoj pa uresničuje v vsem svojem delovanju.

Biotehniški center Naklo v svojem delovanju daje velik poudarek trajnostnemu razvoju, ki postaja izziv v okolju, v katerem živimo in ustvarjamo. Pomen trajnostne rabe vnašajo v vse ravni izobraževanja: od nižjega in srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja, do biotehniške gimnazije in višješolskih strokovnih programov.

Organizacija združenih narodov je leto 2010 razglasila za mednarodno leto BIOTSKE RAZNOVRSTNOSTI. Z razpisanim novim višješolskim študijskim programom NARAVOVARSTVO v šolskem letu 2010/11 bo tudi Biotehniški center Naklo prispeval k aktivnostim, ki bodo pripomogle k osveščanju o pomembnosti biotske raznolikosti za življenje na Zemlji. V prenovljenem, sodobnem programu boste nadgradili srednješolsko izobraževanje z novimi dognanji in z uspešno opravljenim zagovorom diplomskega izpita postali INŽENIR/-KA KMETIJSTVA IN KRAJINE  ali INŽENIR/-KA NARAVOVARSTVA . Oba višješolska programa sta prenovljena, zasnovana modularno, izbirno in vrednotena s kreditnimi točkami. Izvajajo ju za redni in izredni študij.

V Biotehniškem centru Naklo so 1. februarja 2010 organizirali predavanje dr. Lučke Kajfež Bogataj z naslovom Podnebna diagnoza: nam ostane le še prilagajanje? Polno predavalnico poslušalcev je Nobelova nagrajenka šokirala s podatki, da se vsako uro število prebivalstva poveča za 10.000, vsako uro posekamo 1.500 hektarov gozdov, vsako uro poljem dodamo 1,7 milijonov kg dušika, vsako uro pošljemo v zrak štiri milijone ton CO2 in vsako uro izumrejo tri živalske vrste. Zato je višješolski program naravovarstvo, ki je usmerjen v varovanje narave in vzdrževanje naravnega ravnovesja, še toliko bolj razveseljujoč in nujen.

Slovensko kmetijstvo se z vstopom Slovenije v Evropsko unijo sooča z novimi izzivi. Čedalje pomembnejše postajajo “nekmetijske dejavnosti” na podeželju. Trajnostni razvoj podeželja zahteva od kmetijskih strokovnjakov več specializiranega znanja o okolju, predvsem pa odpira nove možnosti njihovega vključevanja v različne gospodarske dejavnosti, ki so povezane z varstvom in urejanjem. Potrebe po teh poklicih so vedno večje, ker je razvoj podeželja usmerjen na ekološko pridelavo, turizem, ki skrbi za okolje, in naravovarstvo, ki skrbi za uravnoteženo uporabo narave. Zaposlitvene možnosti diplomantov višješolskih programov Biotehniškega centra Naklo povečujejo tudi pridobljene kompetence s področja podjetništva in trženja ter moduli s storitvenega področja (turizem, šport in rekreacija, sociala podeželja).
BC Naklo sodeluje tudi v več evropskih projektih, ki spodbujajo skrb za okolje – npr. projektu V. O. D. A. – Varujem, ohranjam, darujem, aktivno, v okviru projekta Obnovljivi viri energije kot dejavnik ohranjanja okolja pa so na strehah hlevov postavili sončno elekrarno.

Lani je Biotehniški center Naklo začel vpisovati dijake v tehniško gimnazijo s poudarkom na izbirnem strokovnem maturitetnem predmetu biotehnologija, ki vključuje znanja s področja kemije, biologije in inženirskih znanosti. Šolanje bodo dijaki končali s splošno maturo, s čimer lahko nadaljujejo študij na vseh univerzitetnih študijskih programih.
Iz analize potreb na področju varovanja narave se je razvil program naravovarstveni tehnik, ki bo znal ohranjati varovana območja, jih obnavljati in vanje umestiti razvoj v sozvočju z naravo.

Biotehniški center Naklo sodeluje tudi v več projektih, s katerimi omogoča dijakom, študentom in zaposlenim izobraževanje in bivanje v tujini, saj je to ena od priložnosti za več znanja.

Nekaj profesorjev strokovnih predmetov je letos v okviru evropskega projekta Leonardo Da Vinci (Mobilnost) odšlo na izobraževanje na Nizozemsko. Za obdobje 2007–2013 je Višja strokovna šola Biotehniškega centra Naklo pridobila razširjeno Erasmus univerzitetno listino, ki omogoča sodelovanje v vseh aktivnostih programa Erasmus. Glavni namen Erasmusa je čim več študentom omogočiti študij in/ali praktično izobraževanje v Evropski uniji. Študent, ki se prijavi na razpis in je na razpisu izbran, za študij in/ali praktično izobraževanje v tujini pridobi Erasmus štipendijo. Lani je mobilnosti uresničilo 15 študentov in dva predavatelja, odšli pa so v Nemčijo, Francijo, Avstrijo, Anglijo, Španijo, na Irsko in Nizozemsko.

Biotehniški center Naklo v okviru Medpodjetniškega izobraževalnega centra izvaja tudi tečaje in izobraževanje odraslih .

Vsi, ki vas zanimajo biotehniška področja in varovanje narave, vljudno vabljeni na informativna dneva 12. in 13. 2. 2010.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10