Gospodarstvo

Kacin: Ministrstvo prehiteva EU glede garancij

Ljubljana, 10. 01. 2011 07.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ministrstvo za gospodarstvo z novelo zakona o varstvu potrošnikov, ki med drugim ukinja obvezno garancijo, po mnenju Jelka Kacina prehiteva dogajanje v EU.

"Pozivam vlado, naj ne prehiteva EU pri sprejemanju zakonodaje in naj najprej počaka, da bo Evropski parlament opravil svojo nalogo, vlogo, dolžnost predstavnika zaščite državljanov in zaščitnika potrošnikov," poudarja evropski poslanec Jelko Kacin (ALDE/LDS).

Kot je ocenil, je do sprememb še dovolj časa, zato je "to, kar se je zgodilo prejšnji teden, nepotrebno zaletavanje, ki povzroča veliko nepotrebno, tako politično kot moralno škodo". Po njegovih navedbah ima lahko vsaka država višje standarde, kot jih predpisuje EU.

Televizorji
Televizorji FOTO: Reuters

Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic pa je dodal, da bodo v poslanskem klubu LDS "storili čisto vse, da te garancije ostanejo".

Dopolnila, ki jih še niso obravnavali

Predlog direktive ima okoli 1600 dopolnil, ki pa jih v Evropskem parlamentu še niso obravnavali. Prvo branje je predvideno konec januarja na odboru za zaščito potrošnikov, je pojasnil in dodal, da predlog direktive ne ukinja obvezne garancije, celo vsebuje obvezni dveletni rok za odpravo nepravilnosti.

Kacin je prepričan, da je treba v času krize krepiti zaupanje v sposobnost institucij, "v tem primeru pa se je institucija povsem po nepotrebnem pred potrošniki in državljani spotaknila in se tudi osramotila". Kot je poudaril, načelo dobrega vladanja zahteva upoštevanje pravil pravočasnega usklajevanja in primernega komuniciranja z javnostmi, predvsem s strokovno javnostjo in nevladnimi organizacijami.

Jelko Kacin
Jelko Kacin FOTO: POP TV

Kar se je zgodilo v tem primeru, po njegovi oceni kaže, da ne upoštevajo pravil igre in ne obvladajo osnov psihologije. Birokracija bi morala vedno upoštevati potrošnike. Slovenska administracija po njegovem mnenju potrebuje dodatno usposabljanje, tako v komuniciranju kot v pogajanju, pa tudi v medsebojnem usklajevanju tako zahtevnih projektov, kot je na primer ta.

Ozadje predloga čezmejna potrošnja?

Ozadje predloga direktive je bila po njegovih pojasnilih namera, da se poenoti nacionalno zakonodajo v zaščiti potrošnikov z namenom, da bi omogočili čezmejno potrošnjo; gre predvsem za izzive, ki so povezani s t. i. kataloško prodajo – na tem področju nekateri dobavitelji namreč ne želijo naročnikom iz nekaterih držav dobavljati nekaterih proizvodov po cenah, kot jih prodajajo na domačem trgu.

Pralni stroj
Pralni stroj FOTO: www.sxc.hu

Sajovic je prepričan, da bodo v poslanskem klubu LDS pri naporih, da obvezna garancija ostane, uspešni. Hkrati tudi menijo, da ima Slovenija to področje dobro urejeno in je to lahko primer dobre prakse.

Direktiva iz leta 1999 po njegovih navedbah pravi, da se pravice, ki izhajajo iz te direktive, izvršujejo brez poseganja v druge pravice, ki jih lahko potrošnik uveljavlja po nacionalnih predpisih o pogodbeni ali nepogodbeni odgovornosti. Države članice lahko na področju, ki jih ureja ta direktiva, sprejemajo ali ohranjajo strožje določbe, ki so združljive s pogodbo, da zagotavljajo višjo raven varstva potrošnikov, je še pojasnil Sajovic.

Glede izjav generalnega direktorja direktorata za notranji trg na gospodarskem ministrstvu Petra Vrtačnika, da je Evropska komisija Slovenijo dvakrat opozorila, da bo morala zadevo predati sodišču, če ne bo uskladila zakonodaje z evropsko, je Kacin ocenil, da je Vrtačnik "prepričan v nekaj, kar ni v njegovi pristojnosti".

Radičeva: Zahtevala bom pojasnila

Darja Radić
Darja Radić FOTO: Miro Majcen

Ministrica za gospodarstvo Darja Radić se je danes sešla z uradniki, ki so pripravili predlog novele zakona o varstvu potrošnikov. Ta med drugim predvideva ukinitev obvezne garancije, kar je izzvalo ostre odzive v javnosti. Na ministrstvu naj bi zdaj razčistili, ali Evropska komisija dejansko zahteva odpravo obvezne garancije.

Institut obvezne garancije, ki ga predlog novele zakona o varstvu potrošnikov ukinja, bo ostal, če se izkaže, da ni nujno v neskladju z evropskimi direktivami, je včeraj za TV Klub povedala ministrica Radićeva. Dodala je, da bo na sestanku od pripravljavcev novele zahtevala pojasnila, po potrebi pa tudi odgovornost.

Danes so z ministrstva za gospodarstvo sporočili, da "odločitve danes še niso bile sprejete". "Pristojni sodelavci preverjajo ustreznost in nujnost sprejema predlaganih rešitev. Ministrica bo izjavo o tej zadevi podala takoj, ko bo dobila celovito poročilo o postopku priprave zakonskih rešitev, usklajevanj z Evropsko komisijo in predhodnem usklajevanju s strokovno javnostjo," so še dodali.

KOMENTARJI (62)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

standard
10. 01. 2011 21.25
Ograjovarstvenik se je ogrel za stvar. Zdaj bo pa mir.
alterego
10. 01. 2011 20.59
Radička mora za dovoljenje za ukrepanje vprašat šefa Golobiča, ta pa danes ni imel časa, ker je skupaj z ostalo kompanijo iz koalicije sprejemal bogve kakšne že usmeritve...
Odpri.oci
10. 01. 2011 19.33
"Predlog direktive ima okoli 1600 dopolnil,....." Moj včerajšnji komentar : . "Odpri.oci 09.01.2011, 20:17 16 Radičeva je očitno NEPISMENA in ni sposobna sama prebrati par vrstic PREDLOGA nove direktive..... Ja res je.... komisija je predstavila šele PREDLOG !!!!! in taka direktiva NITI NI SPREJETA !!!!!" . Po cca 5 min. "googlanja" sem brez problema prišel do DOKAZOV, da direktiva niti sprejeta še ni !!!! . Celoten MGD z tisoči aparatčikov in celo vojsko (zunanjih) odvetnikov ni bilo sposobno tega!!!! . Res se moramo vprašati, kakšni nesposobneži sedijo po ministrstvih... in to za (povp.) 2x višjo plačo kot v gospodarstvu !!!!
binmister
10. 01. 2011 18.18
Kacin tudi ti si odkar pomnim vedno tam kjer se ne dela zasluži pa se .
vsesmozagonili
10. 01. 2011 18.03
namesto, da bi predpisali 5 letno garancijo!
vsesmozagonili
10. 01. 2011 18.03
Ministrica odstopi, NIMAŠ POJMA!!!
vsesmozagonili
10. 01. 2011 18.02
spet bodo uvažali poceni robo iz Kitajske,!!!
benta
10. 01. 2011 16.20
AJAJAJAJAJ 10.01.2011, 13:39 0 ZBRISALI SO MI KOMENTAR zahtevaj GARANCIJO
Ezeqiel
10. 01. 2011 16.20
Kaco razlaga pravo!
Gosposvetski
10. 01. 2011 16.12
Slovenski hlapec bo pa ja rekel gospodarju ,na zdravje že,ko se pripravlja,da bo kihnil, mar ne ponosni rojaki !
Roxy79
10. 01. 2011 15.49
Kot kaže se mora naša vlada nekje pohvaliti,da smo na 1 mestu v EU. Če smo že po ostalih statistikah povsem na dnu z Romuni in Bolgari.
Ezeqiel
10. 01. 2011 14.22
Ni še čas, da bi lenivci iz Bruslja razlagali pogodbeno pravo! Obstoječa obvezna garancija v Zakonu o varstvu potrošnikov ni nobeno suho zlato kot se želi prikazati, nasprotno garant se lahko z enostavno izjavo, da je šlo pri uporabi za ravnanje v nasprotju z navodilom za uporabo, razbremeni vsake odgovornosti in potem ne pomaga nobena tržan inšpekcija ampak samo sodišče, če nam seveda ob velikih sodnih stroških sploh uspe na sodišču dokazati nasprotno. Da ne rečem kakšen o 45 dnevnem roku za popravilo. Tržna inšpekcija ga tolmači tako, da imate lahko pravkar kupljen nov izdelek celot leto na popravilu. Za vsako novo napako se začne po njihovi razlagi šteti rok znova. Prva napaka 45 dni, druga napaka 45 dni, tretja napaka 45 dni itn. Naj ob tem opozorim, da se prodajalcem niti ne sanja o kakšni odškodnini zaradi neuporabe izdelka. Razen pri avtomobilih in mogoče še kje ni šans, da bi dobil nadomestni TV, če se vam novi takoj pokvari. Garancija je prej kot ne zaradi zaščite proizvajalcev in ne potrošnikov predvsem zato, ker proizvajalcem in prodajalcem omogoča, da namesto, da bi potrošniku zaradi napake takoj vrnile denar, izdelek pošljejo na popravilo, kar je za podjetje ceneje. Navedeno v praksi tudi s pridom izkoriščajo, ko nevednega potrošnika pošljejo takoj na servis. Garancija za podjetja predstavlja približno malenkostnih 3% vrednosti izdelka, kar tudi ni nič presenetljivega saj ni pričakovati, da bi se v 1 letu pokvarilo veliko izdelkov. In tak vik in krik zaradi enoleten garancije. Kakšen škart je potem šele zdaj na trgu, če zahtevamo od proizvajalca, da npr,. pralni stroj dela vsaj 1 leto. Take situacije komaj dočakajo pravljičarke kot je Breda Kutin, ki se potem izživlja nad zmedenimi birokrati. In predvsem Kutinka je tista, ki vedno vidi varstvo potrošnikov skozi številke in ne vsebino. Kot npr., če je v direktivi 14 dni dajmo v Sloveniji 15. Ampak v EU imajo sitem prostovoljnih garancij in nimajo obvezen garancije. Si upa kdo trditi, da gre potrošnikov v Avstriji ali Nemčiji zato kej slabše?
kolcamož
10. 01. 2011 14.15
če jest v službi kej narobe nardim ,je cela štala, pa še tako zavest imam, da me vest peče in me je sram..ne vem kakšne ljudi imamo na oblasti, brez kančka slabe vesti....bog nam pomagej....štala.....
pinek
10. 01. 2011 14.14
zopet bomo imeli kolektivno odgovornost za napake (korupcijo)državnih funkcionarjev če ministrica ni sposobna narediti red pri svojih podrejenih naj da odpoved in gre na sončno upravo
Brabus
10. 01. 2011 13.57
Namesto, da bi skrajšali rok popravila v 45 dneh, na , recimo,10-14 dni, bi Radičeva in njeni kujoni to celo ukinili. Joj,joj,joj.
matija888
10. 01. 2011 13.53
Radi bi uvažali Kitajsko robo, pa ne zmorejo z garancijo.
AJAJAJAJAJ
10. 01. 2011 13.39
ZBRISALI SO MI KOMENTAR
AJAJAJAJAJ
10. 01. 2011 13.28
KUPIL SEM RACUNALNIK V AVSTRIJI IN IMA 2 LETI GARANCIJE
BG007
10. 01. 2011 13.21
naj jo ukinejo,bomo kupovali v tujini,potem bo lahko Pahor prodajal v trgovinah
Tipik 1
10. 01. 2011 13.07
Kako evropa zahtve aukinitev obvezne garancije.. zivim v tujini ze 5 let in nikoli nisem tega zasledil, avstrija, nemcija , italija vse povsod je redna garancija na produkte.. to je samo v nasi tupi drzavii... SRAMOTA,,, brez denarja cela drzava in z tem bo se manj... Kdo pa mislite da bo kupoval artikle brez garancije? Jao