Predsednik uprave Jukosa Viktor Geraščenko meni, da poplačilo dolgov ni glavni cilj države. "Ne gre ne za problem denarja ne napačne interpretacije davčne zakonodaje v Rusiji, ampak za lastništvo," je dejal.
Jukos, ki načrpa 20 odstotkov ruske surove nafte, državi dolguje 7,5 milijarde dolarjev neporavnanih davčnih obveznosti iz let 2000 in 2001, medtem ko davčni dolgovi Jukosove hčerinske družbe Juganskneftegaz znašajo skoraj milijardo dolarjev. Po mnenju analitikov bi lahko davčni dolgovi Jukosa iz obdobja 2000-2003 znašali več kot 10 milijard dolarjev.
Usoda hčerinskega podjetja negotova
Usoda Juganskneftegaza, ki načrpa 60 odstotkov Jukosove nafte, je sicer še vedno negotova, saj je pod vprašajem dovoljenje družbe za nadaljnje črpanje črnega zlata. Juganskneftegaz naj bi namreč prodali in s kupnino poplačali del Jukosovega dolga.
Tuje investicijske banke so vrednost družbe ocenile na od 15,7 do 17,4 milijarde dolarjev. Visoka cena je močno presenetila ruske oblasti, ki si sedaj prizadevajo znižati odkupno ceno Juganskneftegaza. V Rusiji namreč ni družbe, ki bi lahko Juganskneftegaz kupila po tako visoki ceni, medtem ko ga država ne želi prodati tujcem, je še poudaril predsednik uprave Jukosa.