Gospodarstvo

Bodo stavkali tudi v Tiku?

Tržič, 09. 08. 2010 18.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V tržiškem podjetju Tiko zaposleni že dlje časa čakajo na junijske plače. Če jim vodstvo ne bo dalo pisnega zagotovila o plačah, načrtujejo prijavo inšpekciji in opozorilno stavko.

Bodo stavkali tudi v tržiškem Tiku?
Bodo stavkali tudi v tržiškem Tiku? FOTO: Nina Mavrič

Zaposleni v tržiškem podjetju za obdelavo pločevine Tiko zaradi likvidnostnih težav podjetja že dalj časa čakajo na junijske plače. Na današnjem sestanku z vodstvom podjetja so zahtevali pisno zagotovilo o datumu izplačila plač in če ne bo pravega odziva, načrtujejo prijavo inšpekciji ter opozorilno stavko.

Vodja sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) v Tiku Matevž Štrukelj je po sestanku povedal, da ima vodstvo podjetja do petka rok, da črno na belem napiše, kdaj bo izplačalo plače. 28 zaposlenih v podjetju je namreč v minulega pol leta, kolikor časa plače že zamujajo, slišalo številne obljube, a se je položaj iz meseca v mesec slabšal, plače so izplačevali vse pozneje in v zadnjem času tudi le po delih.

Tako so v petek zaposleni vendarle dobili 230 evrov junijske plače, na približno dve tretjini plače pa še vedno čakajo, čeprav se že bliža datum, ko bi morali prejeti že julijsko plačo. Delavci prav tako še niso prejeli regresa za letni dopust, težave pa naj bi bile tudi pri plačilu prispevkov za socialno varnost.

"Čas je, da vodstvo postavimo pred dejstvo," je poudaril Štrukelj, ki se zaveda, da Tiko mora kupovati material in plačevati dobaviteljem, vendar mora biti denar tudi za zaposlene. Ti morajo tudi mesečno plačevati položnice in si kupovati hrano, je dejal.

Zato bodo delavci, če se vodstvo ne bo držalo obljub, v sodelovanju s krovnim sindikatom v podjetje pozvali inšpekcijo. "Napovedali pa bomo tudi opozorilno stavko," je opozoril sekretar SKEI Gorenjska Stane Habjan, ki se vendarle nadeja, da bosta lastnik in direktor izpeljala obljubljeno.

Za težave podjetja, ki je pred osamosvojitveno vojno zaposlovalo preko sto ljudi, še nedavno pa je bilo na njegovi plačilni listi 45 zaposlenih, je v prvi vrsti kriva kriza. Zmanjšala so se nekatera naročila, medtem ko glavni naročnik in lastnik podjetja Milan Kepic ni poravnal obveznosti do Tika, saj je sam zašel v hude finančne težave.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

predan
10. 08. 2010 10.52
Ne razumem, ko delavci izvedo, kaj se v podjetju dogaja -krade-, da se ne organizirajo in zjutraj pred začetkom delovnika, pričakajo direktorja pred kapijo/vratarno in mu sami takoj prepovejo vstop v tatinsko službo. Saj vidite, da državne službe-vlada-, sindikati, inšpektorji pridejo šele, ko je podjetje pred stečajem (vse pokradeno) in ne morejo nič ukrepati, ker sami niste nič (čeprav ste vedeli) še pravnočasno nič UKRENILI!!!!!???? Bog nam pomagaj državljanke in državljani!!
dukenukem
09. 08. 2010 21.48
vsak dan nova firma v stečaj ,ta država voluharjem se mora nehat
noone00
09. 08. 2010 21.00
pa kaj je folk še tako naiven da čaka dva mesca na plačo.
proofreader
09. 08. 2010 18.24
Če sedaj ni denarja, ga tudi po stavki ne bo. Naj raje pričnejo iskati novo službo.