Novomeško podjetje TPV, ki je del skupine TPV, bo zaradi "nujnosti prilagajanja proizvodnje tržnim razmeram s 1. januarjem prihodnje leto uvedlo 36-urni delovni teden“. Skrajšan delovnik bo veljal predvidoma do konca leta 2009, so sporočili iz podjetja, ki zaposluje 500 ljudi.
"Skrajšani delovni teden je eden od začasnih ukrepov, s katerim želimo omiliti posledice krize na trgu za vse zaposlene v podjetju TPV in preprečiti nastajanje večje škode v poslovanju družbe. S tem bomo omogočili ohranitev čim večjega števila delovnih mest in se izognili večjemu odpuščanju," je ob tem povedal predsednik uprave in generalni direktor TPV Vladimir Bahč.
Kot dodatni ukrep bodo v podjetju, ki je del skupine TPV, od 1. decembra 2008 do 30. novembra 2009 uvedli sistem začasne prerazporeditve delovnega časa za zaposlene.
Skupina TPV je eden od največjih slovenskih proizvajalcev avtomobilskih delov in opreme. Skupina ima koncesijo za celotno ponudbo osebnih in dostavnih vozil znamk Renault, Nissan in Dacia. Skupno je zaposleno več kot 1200 ljudi, podjetja pa delujejo v Novem mestu, Brežicah, na Suhorju, Veliki Loki, na Ptuju, v Srbiji in Rusiji.
'Vlada mora hitro ukrepati'
Slovenska podjetja v trenutni finančni krizi, ki bo trajala vsaj še celo leto 2009, pričakujejo hiter odziv vlade. Ta naj skrajša plačilne roke za svoje naložbe, pripravi spremembe delovno pravne zakonodaje in zniža davke, je bilo slišati na okrogli mizi na GZS. Predvsem pa si gospodarstvo želi, da bi banke spet dajale posojila.
Slovenija je odvisna od izvoza, najbolj pa so izpostavljena avtomobilska industrija in njeni dobavitelji, so se strinjali udeleženci okrogle mize. Naročila se zmanjšujejo, podjetja pa se prilagajajo z iskanjem notranjih rezerv v nabavi in prodaji. V številnih so se tako s sindikati že dogovorili, da bodo skrajšali delovni teden na 36 ali celo 32 ur, drugod so se odločili odpuščati.
Kriza v Evropi
Avtomobilska podjetja zaradi finančne krize, ki je močno zarezala v avtomobilsko industrijo, nadaljujejo z napovedmi odpuščanj.
Francoski proizvajalec avtomobilov PSA Peugeot Citroen je danes napovedal, da bo ukinil več kot 3500 delovnih mest. Odpuščanje bo prizadelo predvsem proizvodne delavce, vodilne delavce in administrativne delavce v vseh tovarnah po svetu, potekalo pa bo po načrtu prostovoljnih odhodov, so sporočili iz družbe. Francoski avtomobilski sektor zaposluje 10 odstotkov vsega delovno aktivnega prebivalstva v Franciji. Odpuščanja je pred časom že napovedal Renault, ki bo v Evropi ukinil 6000 delovnih mest, od tega 4900 v Franciji.
Odpuščanja je napovedal tudi britanski proizvajalec luksuznih avtomobilov in letalskih motorjev Rolls-Royce, ki trenutno zaposluje 39.000 delavcev. Kot je sporočil, bo zaradi učinkov finančne krize in manj naročil letalskih prevoznikov prihodnje leto ukinil od 1500 do 2000 delovnih mest, kar pomeni od štiri do pet odstotkov vseh zaposlenih.
Nemški proizvajalec luksuznih avtomobilov Daimler bo znova zmanjšal število začasnih delavcev v Nemčiji. "Znova bomo zmanjšali število začasnih delavcev oziroma ne bomo podaljševali pogodb o zaposlitvi za določen čas," so sporočili iz družbe, kjer števila ukinjenih delovnih mest ne navajajo. Po poročanju nekaterih nemških časnikov pa naj bi šlo za okoli 570 delovnih mest.
Kako je zunaj Evrope?
Podobne so tudi zgodbe avtomobilskih proizvajalcev zunaj Evrope. Drugi največji japonski proizvajalec tovornjakov Isuzu bo ukinil 1400 delovnih mest in zmanjšal domačo proizvodnjo za 10 odstotkov. "Kakršne so razmere, nimamo nobene druge možnosti, kot da se prilagajamo," so navedli v družbi.
Mazda, peti največji japonski proizvajalec avtomobilov, bo ukinila 1300 delovnih mest. Družba je tudi zmanjšala proizvodnjo in bo v letu 2008 proizvedla 1,048 milijona avtomobilov, kar je 48.000 avtomobilov manj od prvotnih načrtov.
Tajska podružnica General Motors pa bo za dva meseca zaustavila proizvodnjo, zaradi česar bo prisiljena ukiniti 250 delovnih mest. Ukrep je potreben zaradi težav General Motors, ki so od matične družbe zahtevale, da se za pomoč obrne na ameriško vlado. Za pomoč sta poleg General Motors zaprosila tudi Ford in Chrysler.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.