Gospodarstvo

Bomo na dopustu privarčevali?

Bruslej, 15. 05. 2007 15.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

EU je dosegla dogovor o znižanju cen za klice v tujini. Najverjetneje bomo lahko ceneje klicali že poleti.

Cene klicev v tujino se bodo znižale
Cene klicev v tujino se bodo znižale FOTO: Reuters

Države članice Evropske unije in Evropski parlament so dosegli dogovor o znižanju cen za klice v tujini. Maloprodajna cena v prvem letu veljave novih pravil naj bi bila 49 centov za odhodne klice v tujini, za dohodne klice pa prvo leto 24 centov, sčasoma pa naj bi ta cena padla na 19 centov.

Mobilni operaterji naj bi imeli po sklenitvi dogovora tri mesece časa, da uveljavijo nova pravila. Države članice naj bi o roamingu dokončno odločile junija, kar bi v praksi pomenilo, da bi lahko Evropejci ceneje telefonirali že med poletnimi počitnicami.

Veliki prihranki, več telefoniranja

Evropska komisija za informacijsko družbo na svoji spletni strani obljublja začetek popolnoma novega obdobja telefonije, saj bo lahko, kdor potuje v tujino, telefoniral po ugodnih in transparentnih cenah. Izjemno visoke cene t. i. roaminga trenutno vplivajo na najmanj 147 milijonov državljanov Evropske unije.


Kot poudarjajo, s stroški, ki naj bi jih imeli z zagotavljanjem različnih uslug, telefonske družbe ne morejo upravičiti visokih cen. Ocenjujejo tudi, da bodo uporabniki plačevali 4,4 milijarde evrov manj kot doslej. Ob tem upajo, da bodo uporabniki mobilnih telefonov odslej med bivanjem v tujini pogumneje telefonirali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PraviSvobodnjak
15. 05. 2007 20.19
Popolnoma nepotrebno je vmešavanje držav v cene mobilnega roaminga. Posledica tega bo, da bodo mobilni operaterji prisiljeni dvigniti svoje notranje cene, pa razvoj bo šel tudi počasneje. V mobilni telefoniji je veliko vlaganja. Tako, da SMS skupaj z amortizacijo opreme in razvoja ni ravno tako poceni, kot nekateri pravijo.
Krbo?
15. 05. 2007 19.12
Eni ljudje vedno jamrajo, kot naprimer ti kiri. operatori zasluzijo dosti prevec, v Sloveniji je mobilna telefonia zelo poceni, ce primerjamo z ostalo EU. Kaj bi se torej rad dosti profitiral. Ves koliko pride en SMS v Nemciji? 40 Centov. Pa ves koliko en sms operatora stane? 0,0001 cent. Ves koliko jih posredujejo na dan? Miljone. Ne sciti te pozresne bande.
Krbo?
15. 05. 2007 19.07
Jaz osebno bom imel zelo dosti od tega, sej sem dostikrat v Avstriji in Nemciji. Na Hrvaskem nisem nikoli. Splaca pa se itak najbolj kupiti prepaid kartico v tujini, ce se nahajas veckrat v isti drzavi.
kiri
15. 05. 2007 18.27
Vsekakor! Pravim samo, da bomo Slovenci od te uredbe imeli dosti manj kot pričakujemo in dosti manj kot bodo imele ostale EU države.
makajjezvami
15. 05. 2007 17.48
@kiri Gostovanje ni samo kadar počitnikujete na Hrvaškem, gostovanje je tudi ko smučamo, pohajamo ali nakupujemo v Avstriji, Italiji ali kateri drugi članici EU.
AndrejPaTo
15. 05. 2007 16.29
Razlogov za veselje je dovolj. Vsakič ko se kakšna firma oziroma panoga prisili, da je potrošnik na prvem mestu in ne neki monopolni nacionalni teresi moj srček bolj veselo bije.
jackoo
15. 05. 2007 16.15
to mi deli eu
kiri
15. 05. 2007 16.05
Nekega pretiranega razloga za veselje tu ni videt. Slovenci še zmeraj daleč največ gostujemo na Hrvaškem, kjer pa se ta uredba ne bo poznala, saj Hrvaška ni članica EU. Bo pa to precej slabo vplivalo na prihodke naših operaterjev, saj je pri nas kar precej tujcev iz EU, katerim bodo morali sedaj naši operaterji zaračunavat klice po nižji tarifi. Za Slovenijo to torej pomeni malenkost manj odhodkov in dosti manj dohodkov. Žalostno, da večina medijev prikaže samo eno plat medalje.