Od leta 2018 so nagrade ob koncu leta – božičnice, trinajste plače ali nagrade za poslovno uspešnost – manj obdavčene. Do višine povprečne bruto plače, zadnja je znašala dobrih 1800 evrov, namreč ni treba plačati dohodnine, temveč zgolj prispevke. A le, če je pravica do izplačila določena v internem aktu delodajalca ali kolektivni pogodbi. In tu se zaplete.
Če je podjetje dobilo katero koli pomoč države, recimo, da so bili zaposleni na čakanju ali pa so prejeli subvencijo za skrajšani delovni čas, vodstvo nagrade ne sme dobiti. Kar je problem, saj imajo mnoga podjetja v splošnem aktu zapisano, da so vodilni do nagrad upravičeni pod enakimi pogoji oz. kriteriji kot drugi zaposleni.
Kaj torej narediti? Internih pravil tik pred koncem leta ni mogoče spreminjati, se pa lahko vodstvo odpove izplačilu v korist delavcev, kar je po mnenju strokovnjakov vseeno povezano z davčnim tveganjem.
Možne so še tri druge rešitve: da podjetje božičnice sploh ne izplača, da jo izplača, vendar nanjo plača tudi dohodnino, s tem pa zaposleni dobijo bistveno manj, ali pa se odloči, da pomoč, ki jo je dobilo od države, enostavno vrne. Če se odloči za slednjo rešitev, bo moralo to sicer narediti šele v prihodnjem letu, denar pa bo mogoče vračati po obrokih.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.