Komisija DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ bi morala danes nadaljevati že jeseni 2005 začeto obravnavo domnevnega oškodovanja državnega premoženja pri prodaji kapitalskih deležev Kapitalske družbe (Kad) in Slovenske odškodninske družbe (Sod) v gospodarski družbi Mercator, a se predstavniki skladov seje niso udeležili.
Predsednik komisije Milan Petek (LDS) je po - za javnost zaprti - seji takšno ravnanje označil za ignorantsko in omalovažujoče do DZ. "Zaradi neudeležbe ključnih akterjev pri prodaji delnic Mercatorja je član komisije Vili Trofenik predlagal prekinitev seje", je pojasnil Petek.
Na seji so nameravali obravnavati junija objavljeni revizijski poročili računskega sodišča o pravilnosti poslovanja Kada in Soda pri prodaji Mercatorjevih delnic ter pred kratkim objavljeni porevizijski poročili o popravljalnih ukrepih. Obravnava takšnih dokumentov je po poslovniku DZ obveza in dolžnost komisije za nadzor proračuna, je opozoril Petek.
Vendar pa so predstavniki Kada sporočili, da je vsa dokumentacija v zvezi z omenjeno prodajo že v DZ, poleg tega je računsko sodišče v porevizijskem poročilu ugotovilo, da je Kad izkazala zadovoljive ukrepe v smeri odprave nepravilnosti in smotrnosti. Iz Soda so zgolj sporočili, da se seje ne bodo udeležili. Prišli so le predstavniki računskega sodišča in ministrstva za gospodarstvo, ostali povabljeni se niso opravičili.
Seja je bila za javnost zaprta, ker poročili računskega sodišča o prodaji Mercatorjevih delnic vsebujeta zaupne podatke, je pojasnil Petek, ki pa razmišlja, da bi naslednjič dopustil navzočnost javnosti. "Bomo pač obravnavali tisti del dokumentov računskega sodišča, ki nima oznake zaupnosti ali tajnosti," je dejal ter dodal, da bo odločitev odvisna od odločitve predsednika vlade.
Nekdanji predsednik komisije za nadzor proračuna Milan Cvikl (SD) je na dogodek dejal: "To, da niso dolžni odgovarjati pred DZ ne drži. Oni so revidiranci in vsak revidiranec je dolžan priti v DZ". Izostanek predstavnikov Kada in Soda s seje je označil za popolno nespoštovanje zakonodajne oblasti. Nedopustno je, da si tisti, ki so zapravili 200 milijonov evrov denarja davkoplačevalcev, ne upajo priti na sejo, je še opozoril v imenu poslanskih skupin, ki so zahtevale sklic seje. "Očitno gre za manever, ki je dogovorjen znotraj vladajoče koalicije," je prepričan Cvikl.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.