
Brez soglasja v Evropskem parlamentu ne bo prihodnje finančne perspektive, je v Strasbörgu, kjer parlament razpravlja o poročilu začasnega odbora o finančni perspektivi, v katerem naj bi se evropski poslanci zavzeli, da bi prihodnja povprečna poraba Evropske unije znašala 1,07 odstotka bruto nacionalnega prihodka, opozoril poročevalec odbora Reimer Boege. Luksemburško predsedstvo povezave, ki predlaga nižjo porabo, pa je odločeno doseči dogovor o perspektivi še na junijskem vrhu, je poslancem zatrdil namestnik luksemburškega zunanjega ministra Nicolas Schmit.
Rdeča nit razprave o prihodnji finančni perspektivi za obdobje 2007-2013 je vprašanje, kako uskladiti različne predloge glede obsega prihodnje večletne skupne porabe EU. Medtem ko se Evropska komisija zavzema, da bi ta znašala 1,14 odstotka BNP, pa bi minuli teden predstavljeni kompromisni predlog luksemburškega predsedstva prihodnjo porabo omejil na en odstotek BNP, za kar se sicer zavzema tudi šest največjih plačnic v evropski proračun.
Barroso: Moramo dokazati, da EU deluje
Po dvojni zavrnitvi evropske ustavne pogodbe mora EU danes bolj kot kdajkoli prej pokazati, da je sposobna sprejeti odločitev, da je sposobna sprejemati kompromise, dogovor v juniju pa je najboljša pot, da pošljemo pozitiven signal, je poudaril Schmit. Podobno je ocenil tudi predsednik komisije Jose Manuel Barroso, ki je poudaril, da je dosega dogovora v prihodnji tednih pomembna tudi za to, da "dokažemo, da EU deluje". Nesprejetje dogovora bi ogrozilo izvajanje politik, je opozoril predsednik komisije in dodal: "Potrebujemo dogovor, vendar pa bo krčenje sredstev pomenilo tudi krčenje projektov."