Gospodarstvo

Brezposelnost junija ob malenkostnem upadu pri 9,2 odstotka

Ljubljana, 21. 08. 2020 13.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Stopnja registrirane brezposelnosti v Sloveniji je junija, ko se je nadaljevalo sproščanje ukrepov, uvedenih za zajezitev širjenja novega koronavirusa, znašala 9,2 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot maja, je danes objavil Zavod RS za zaposlovanje. Februarja, pred izbruhom epidemije covida-19, je bila brezposelnost 7,9-odstotna.

Slovenija, gospodarstvo, finance, splošna
Slovenija, gospodarstvo, finance, splošna FOTO: Shutterstock

Po podatkih zavoda je bila registrirana brezposelnost med moškimi junija 8,4-odstotna, med ženskami pa precej višja, 10,2-odstotna. Dolgotrajna brezposelnost, ki zajema tiste, ki so v evidenci brezposelnih neprekinjeno več kot eno leto, je bila tako kot maja 3,9-odstotna, zelo dolgotrajna brezposelnost, ki razkriva podatke o več kot dve leti neprekinjeno brezposelnih, pa je ostala pri 2,5 odstotka.

Geografsko je bila stopnja brezposelnosti junija najvišja v območni službi zavoda Murska Sobota (12,9 odstotka), 10 odstotkov pa je presegla še v območnih službah Maribor (11,3 odstotka), Sevnica (10,4 odstotka) in Celje (10,3 odstotka). Najnižjo stopnjo brezposelnosti so medtem beležili v območnih službah Nova Gorica (6,7 odstotka), Kranj (7,1 odstotka) in Novo mesto (osem odstotkov).

Med regijami se je najslabše odrezala pomurska (12,9 odstotka), najboljše pa goriška (6,7 odstotka). Med občinami je bilo stanje znova najslabše v Rogaševcih, kjer so zabeležili 20,9-odstotno brezposelnost.

Stopnja registrirane brezposelnosti je izračunana in prikazana glede na stalno prebivališče delovno aktivnih prebivalcev in registriranih brezposelnih.

Konec junija je bilo po podatkih državnega statističnega urada v Sloveniji registriranih 89.377 brezposelnih, kar je 1,1 odstotka manj kot maja in 26,3 odstotka več kot junija lani. Julija se število praktično ni spremenilo oziroma je na mesečni ravni poraslo za 20 oseb, na letni pa za 17.547 oseb oziroma 24,4 odstotka na 89.397 oseb.

Država je sicer za zaščito trga dela ob epidemiji covida-19 sprejela več ukrepov, med drugim subvencioniranje čakanja na delo, ki bo delodajalcem po četrtem protikoronskem zakonu na voljo vsaj do konca avgusta, in subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, ki ga lahko podjetja izkoristijo do konca letošnjega leta.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zibertmi
21. 08. 2020 16.30
+2
Robespierre
21. 08. 2020 13.51
+10
Fantje, jaz bom takle rekel; v civiliziranih državah ti mora zavod za zaposlovanje najti službo. Pa ne pobiranje krompirja, ampak v točno tvojem sektorju. Imaš psihične motne? V VB ti zavod uredi pomoč, tečaje, nato pa ti pomagajo najti zaposlitev in ostanejo s tabo in delodajalcem v stiku, ter rešujejo teža in svetujejo pri črpanju sredstev. Pri nas dobiš par evrov na račun, če ustrezaš pogojem, to je pa to. Rabiš pomoč? Jbg, ni kadra, žal se je tvoja svetovalka upokojila medtem, ko si čakal na vrsto. Tečaji niso več kot to, da ti povejo, kako na internetu iščeš oglase na njihovi spletni strani in to je to. V bistvu najbolje, če vsem narediš uslugo in se uležeš na tračnice in čakaš na logičen zaključek, bo manj papirov za poštemplat. Jaz sem bil 1 leto brez službe in nisem dobil nobenega denarja, na srečo sem imel zadosti, da sem šel na privat šolanje. In ko sem se šolal sem se prijavil na en servis, tam so me pa potem vsak teden klicali in obveščali o delovnih mestih, ki so ustrezali profilu finančnika. Še v mojem imenu so pošiljali CVje firmam, ki niso javno objavljale delovnih mest. In lej, delovalo je super, mam že kar delovne dobe in denarja. Če lahko privat firma to uredi, javni sektor se pa praska po jajcih, potem je edino logično, da se dotično javno službo privatizira, magari tujemu lastniku. Če ne gre, ne gre. Zmaga pa itak to, da na zavodu vejo, da so totalno nefunkcionalni, samo ne morejo nič.
Supervillain
23. 08. 2020 16.05
-3
Bi še bolj kompliciral in bil domišljav??
Robespierre
28. 08. 2020 09.21
+2