Gospodarstvo

Bruselj: Bank ne bodo več reševali davkoplačevalci

Bruselj, 26. 05. 2010 15.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
7

Evropska komisija je v Bruslju predstavila prve predloge za uvedbo dajatev za evropske banke, ki bi se stekale v posebne sklade. Iz teh skladov pa bi banke potem črpale denar ob morebitnih krizah in stečajih.

Evropski komisar za notranji trg Michel Barnier
Evropski komisar za notranji trg Michel Barnier FOTO: Reuters

Evropska komisija je danes v Bruslju razgrnila prve predloge za uvedbo dajatev za evropske banke, ki bi se stekale v mrežo nacionalnih skladov za upravljanje morebitnih stečajev insolventnih bank. "Ni sprejemljivo, da bi davkoplačevalci še naprej nosili drago breme reševanja bančnega sektorja," je poudaril komisar za notranji trg Michel Barnier. "Verjamem v načelo 'onesnaževalec plača'," je še poudaril komisar. Cilj je preprečiti, da bi se ponovil scenarij zadnjih dveh let, ko so morale evropske vlade bankam pomagati z milijoni evrov injekcij, da bi preprečile poglabljanje finančne krize.

To seveda ne bi bilo zbiranje sredstev za reševanje obstoječih težav bank, temveč za preventivno ureditev. Pri tem naj bi šlo za premostitvena posojila bankam v težavah oziroma financiranje vrzeli med "dobrimi in slabimi bankami". Predlog komisije temelji na švedskem sistemu, ki je že uvedla bančne dajatve, sledile pa naj bi ji tudi druge evropske vlade.

Skladi bi delovali na nacionalnih nivojih

Prav tako je komisar poudaril, da ne gre za vseevropski sklad, temveč za 27 nacionalnih skladov, ki bi usklajeno in po skupnih pravilih delovali v evropskem okviru. To je glede na čezmejni značaj sektorja – številne banke v posamezni državi so podružnice tujih bank – po njegovih besedah nujno.

O višini dajatev in ostalih zadevah bodo razpravljali tudi finančni ministri držav

Barnier je sicer danes pustil odprta vprašanja glede višine dajatev in načina njihovega pobiranja – obdavčitev premoženja, obveznosti ali dobičkov. Dejal je le: "Moja želja je, da bi bila davčna osnova čim bolj usklajena znotraj EU."
Komisar sedaj od vseh zainteresiranih strani pričakuje čim konkretnejše predloge glede teh odprtih vprašanj, na podlagi katerih bo predvidoma v začetku jeseni predstavil končni predlog, konkretne zakonodajne predloge pa naj bi komisija predlagala v začetku prihodnjega leta.

O predlogih komisije, ki jih morajo sicer podpreti države članice in Evropski parlament, bodo 8. junija razpravljali finančni ministri EU in voditelji unije 17. junija, nato pa bo o globalnem pristopu k temu vprašanju govora na vrhu G20, ki bo 26. in 27. junija v Torontu.

Strokovnjaki poudarjajo, da bodo predlagani mehanizmi res učinkoviti le, če bodo usklajeni na globalni ravni. V povezavi s tem je Barnier danes dejal, da ne želi dajati lekcij nikomur in da obstajajo različna orodja za dosego skupnega cilja.

Finančni sektor je strožji regulaciji finančnega sistema že nasprotoval

Čeprav so se voditelji G20 že septembra lani v ameriškem Pittsburghu dogovorili za strožjo regulacijo finančnega sistema in za reformo bančnega sistema, pa je ob ostrem nasprotovanju finančnega sektorja zagon medtem splahnel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nandadevi
27. 05. 2010 15.23
Rešitev je milijonske odpravnine " managerjem " in krediti za politične peisklednike in to milijoni evrov na lepe očke brez garancije ter podaljšanje delovne dobe za Slovenske delavce do 70 leta. Da ne pozabim in znižanje minimalne plače na 300 Evrov.
kolcamož
27. 05. 2010 11.42
rešitev je , ves denar ven potegnt pa zlato kupit,ne vem zakaj imajo ljudje denar na bankah,ne vidim bonitete
bnam 2707
26. 05. 2010 19.57
To za NLB ne velja.Ta bo večno na puklu davkoplačevalcev.
jstTuki
26. 05. 2010 19.26
Tale je pa najboljša: "Finančni sektor je strožji regulaciji finančnega sistema že nasprotoval" Ma ne.. a res al kaj?? :D
vetrolov
26. 05. 2010 18.59
PIPICE SE ZAPIRAJO ! za našo NLB to ne velja ! too late !
Cofar
26. 05. 2010 17.53
namen bank je da izsiljujejo. Če ne bodo po žepu udarili državnrga proračuna, bodo pa komitente :)
cvekalo
26. 05. 2010 17.37
Bank ne bodo več reševali davkoplačevalci temveč komitenti, se pravi spet jaz