Evropska komisija želi ugotoviti, ali je sistem dispečiranja skladen s pravili za podeljevanje državnih pomoči v Evropski uniji. Kot je sporočila v obrazložitvi prvega takega ukrepa proti državi, se je za začetek preiskave odločila, ker so analize pokazale dvom v skladnost s pravili EU.
Na ministrstvu za gospodarstvo so sicer dvom takoj zavrnili in izrazili prepričanje, da je sistem prednostnega dispečiranja elektrike v celoti, tudi kar zadeva spoštovanje pravil podeljevanja državnih pomoči, usklajen z evropsko regulativo.
S sistemom prednostnega dispečiranja elektrike Slovenija podpira proizvajalce obnovljive energije (majhne hidroelektrarne), proizvajalce, ki zagotavljajo soproizvodnjo toplote in električne energije (npr. Toplarna Ljubljana), in proizvajalce, ki spodbujajo porabo domačega premoga (TE Trbovlje). Ti so t. i. kvalificirani proizvajalci, od katerih so distributerji (kot je Eles) dolžni kupovati elektriko po ceni, ki jo določi vlada, in je višja od tržne cene, pojasnjuje komisija.
'Iz proračuna niti za cent'
"V tem segmentu ne uporabljamo niti stotina proračunskih sredstev," pa je dejal direktor generalnega direktorata za energijo na gospodarskem ministrstvu Djordje Žebeljan. Napovedal je, da so skupaj z ministrstvom za finance že začeli pripravljati odgovor na odločitev komisije, ter dodal, da se razlika v ceni ne pokriva iz proračuna, temveč gre za pribitek na omrežnino, ki ga prispevajo porabniki kot kompenzacijo za pokrivanje dodatnih stroškov operaterju, ki je zavezan k prodaji te energije.
Če bo komisija ugotovila, da sistem ni skladen s pravili EU, bo od države zahtevala, da sistem ukine. Če država te odločitve ne bo spoštovala, lahko komisija ali tudi druga zainteresirana stran zadevo izroči Sodišču Evropskih skupnosti.