Gospodarstvo

Bruselj za nadaljnje zniževanje porabe plina za 15 odstotkov

Bruselj, 20. 03. 2023 15.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska komisija predlaga podaljšanje okvira za usklajeno zmanjševanje povpraševanja po plinu v EU, ki se izteče s koncem marca. S podaljšanjem bi prostovoljni cilj 15-odstotnega zmanjšanja povpraševanja po plinu podaljšali do marca 2024, so sporočili iz Bruslja.

Komisija predlaga podaljšanje okvira za usklajeno zmanjševanje povpraševanja po plinu, da bi ohranili zanesljivo oskrbo in stabilne cene. Podaljšanje okvira EU bi pripomoglo k doseganju zastavljenega cilja, da se do 1. novembra doseže 90-odstotno zasedenost skladišč plina, s čimer bi bila Evropa bolje pripravljena na naslednjo zimo, so v današnjem sporočilu za javnost pojasnili v Bruslju.

"Zaradi težav na svetovnem trgu s plinom je pomembno, da je Evropa že zdaj pripravljena na prihajajočo zimo. Nadaljnje varčevanje s plinom bo EU pomagalo doseči cilje glede skladiščenja plina in ohraniti stabilnost oskrbe," so poudarili.

Prazna denarnica, energetska kriza
Prazna denarnica, energetska kriza FOTO: Shutterstock

Dogovor o zmanjšanju porabe plina za 15 odstotkov so ministri držav EU, pristojni za energetiko, dosegli 26. julija lani, avgusta pa so uredbo o zmanjšanju porabe plina za 15 odstotkov uradno potrdile še države članice.

Sprejeta uredba predvideva določitev cilja, da bi članice EU med 1. avgustom lani in 31. marcem letos porabo plina prostovoljno zmanjšale za 15 odstotkov glede na povprečno porabo plina med avgustom in marcem v zadnjih petih letih. Uredba vključuje tudi možnost sprožitve opozorila na ravni EU glede varnosti dobav plina, kar bi pomenilo, da bi 15-odstotno znižanje postalo obvezno.

"Naša skupna prizadevanja za zmanjšanje povpraševanja po plinu so bila bistvena za varno preživetje te zime. Dosegli smo velik napredek pri diverzifikaciji oskrbe in zmanjšanju odvisnosti od Rusije, vendar bo na svetovnih trgih s plinom v prihodnjih mesecih verjetno še naprej primanjkovalo plina," je ob predstavitvi predloga za podaljšanje okvira dejala evropska komisarka za energetiko Kadri Simson.

O predlogu bodo ministri EU, pristojni za energetiko, razpravljali na naslednjem zasedanju Sveta EU za energetiko 28. marca, so še pojasnili na komisiji.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Brabus
21. 03. 2023 10.56
+1
To se je počelo v Yu, a zdaj se pa lahko???
Amor Patriae
20. 03. 2023 16.08
+3
Trenutna borzna cena plina je nizja kot povprecna cenA MED LETI 2016 -2020, v bistvu govorimo o eni najnižjih cen c zadnjem desetletju. prodajna cena za odjemalce na trgu tako ne odraža prave slike in za distributerje predstavlja masten zasluzek, cena ne bo šla gor ker se bo povpraševanje zaradi težnje k neodvisnosti od rusije avtomatsko z leti zmanjševalo, Plinski trg pa je velikanski , in plin bo treba nekam prodat. Ko bo zadeva z vojno in sankcijami mimo se rusija nebo nikoli več vrnila v tako velikem obsegu , vendar bo že z samo svojim povečanjem deleža na EU trgu ceno še dodatno znižala. Zato je potrebno sedaj politiko povprašat kdo ima kaj in zakaj od teh nabitih prirejenih cen, in ali niso vse le direktive Elit z vrha EU???
natmat
20. 03. 2023 16.04
+8
Naj varčujejo s svojimi neumnimi odločitvami pa po bomo dobro živeli...
Anion6anion
20. 03. 2023 16.02
+2
Uršula vin der fajzer bi se lahko kaj od Milke planinc naučila.
štrekeljc
20. 03. 2023 15.58
+3
Naj ga nehajo uvažati od Amerikancev in cena bo takoj padla vsaj za 150%, na samo za 15%!
Banion
20. 03. 2023 15.52
+4
ja kaj je to sedaj? Omejitve kot nekopč kop smo imeli par nepar, sem mislil da je takih oslarij konec po tem ko je propadel komunizem a očitno ni tako. So se na veliko hvalili kako bnas bodo oskrbovali drugi ne rusi a očitno so lagali