
Bush je med obiskom hvalil pospešeno rast ameriškega gospodarstva, vendar pa ni govoril o jeklu oziroma morebitni skorajšnji odločitvi o odpravi višjih carin na uvoz jekla iz tujine.
Ameriški mediji že od nedelje naprej ugibajo, da je odločitev o ukinitvi višjih carin že sprejeta in da Bush samo še čaka pravi trenutek, da razglasi zmago s trditvijo, da so med osem do 30 odstotkov višje carine po letu in pol dovolj pomagale ameriški jeklarski industriji, zato jih lahko sedaj odpravijo.
Bush je lani uvedel višje carine na uvoz tujega jekla uradno zato, da bi pomagal domači jeklarski industriji pri prestrukturiranju in zatrdil, da gre za začasne ukrepe, ki bodo veljali do leta 2005. Bushevi kritiki doma in v Evropi so trdili, da si je višje carine izmislil predsednikov politični strateg Karl Rove , da pridobi na svojo stran sindikate domačih jeklarjev, sicer tradicionalne volivce demokratov, s čimer bi si zagotovil zmago leta 2004 v Pennsylvaniji, Ohiu in Zahodni Virginiji. Evropske, azijske in latinskoameriške države, proizvajalke jekla ameriških trditev, da so takšni začasni ukrepi v skladu s pravili Svetovne trgovinske organizacije (WTO), niso sprejele in so sprožile spor, ki se je končal v njihov prid 10. novembra, ko je tudi pritožbeni organ WTO višje carine označil za nezakonite.
EU je napovedala povračilne ukrepe z blagoslovom WTO, ki so usmerjeni tako, da Bushu naredijo čimvečjo politično škodo v državah, kjer bo potekal ogorčen boj za zmago na predsedniških volitvah leta 2004. Višje carine za uvoz jekla so Bushu že same po sebi prizadejale politično škodo v državah porabnicah jekla, kot so Wisconsin, Minnesota in Michigan, ker so višje cene jekla povzročile izgube delovnih mest v industrijah, porabnicah jekla. Vendar so v Beli hiši očitno računali na to, da bo ta škoda manjša od koristi, ki jih bodo imeli s pridobitvijo organiziranih jeklarjev na svojo stran, ali pa vsaj z njihovo nevtralizacijo za demokrate, ker se je Bush pokazal kot predsednik, ki razume njihove težave in je pripravljen tudi tvegati svoj sloves trdnega zagovornika pravil odprte svetovne trgovine. Predčasno ukinitev višjih carin na uvoz jekla lahko še vedno upraviči z izsiljevanjem in pritiskom tujine.
Bush je v torek govoril v hotelu Westin, pred katerim so se zbrali predstavniki jeklarskih sindikatov in ga pozvali naj carine obdrži, v dvorani pa so ga v isto prepričevali lastniki ameriških jeklarn in politiki iz Pennsylvanije, ki so sicer največ jeze stresali na nepošteno izsiljevanje EU, ki grozi z dvema milijardama dolarjev vrednimi carinami na ameriške proizvode. Politiki iz jeklarskih držav so jezni tudi na WTO. Bush je bil previdno tiho glede jekla in po govoru o uspešni gospodarski rasti v ZDA pobral 850.000 dolarjev donacij za kampanjo, skupaj s katerimi ima njegova predvolilna blagajna že 110 milijonov dolarjev. To je štirikrat več kot ima njegov najbližji demokratski zasledovalec Howard Dean.